Tek yumurta ikizleri Kerline ve Keren Geffrard, ABD'de adlarından söz ettiren, örnek ve sorumluluk sahibi iki hemşire kardeş.

Geffrard kardeşler, geçtiğimiz ay Florida Atlantik Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu'nun yüksek lisans programından onur derecesiyle mezun oldu. Bu, onların ikinci master derecesi. İlki Florida Sunrise'da halk sağlığı alanında. Yakında mesleklerine başlamayı ve ardından doktora yapmayı planlıyorlar.

Kardeşinden 5 dakika küçük ve biraz daha konuşkan olan Keren, "Her şeyi birlikte yapıyoruz" dedi. "Tek bir kişi gibiyiz."

Tek yumurta ikizleri Kerline ve Keren Geffrard

Başarıya ulaşma konusundaki kararlılıkları, ilk nesil Haitili göçmen ve altı çocuklu büyük bir ailede büyümekten geliyor. Keren ve Kerline ortanca çocuklardır ve kendinden küçük kardeşleri de ikizdir.

Küçük ikizlerden biri, Kerline ve Keren lise ikinci sınıftayken 13 yaşında beyin anevrizmasından yaşamını kaybetti. Kerline, küçük kız kardeşlerinin kulağında kanla hastaneye gittiğini, ancak konuşamadığı ve engelli olduğu için neyin yanlış olduğunu anlatamadığını ve durumunun yanlış teşhis edildiğini söyledi.

"Çabuk büyümek zorunda kaldık."

Büyük ikizlerin hayatları her zaman engelli küçük kardeşlerine bakmak ve eğitim hayatları arasında bölünmüştür. Okul masraflarını ve kardeşlerinin masraflarını kredi çekerek ve kendi kazançlarından ödediler. Her ikisi de sağlık alanında tam zamanlı olarak çalışmaktadır.

Keren, Florida'daki Broward Bölgesel Sağlık Planlama Konseyi ile birlikte çalışarak HIV/AIDS'li yetişkinler için kaynakları koordine ediyor ve Kerline, haftada birkaç gün yakındaki Pembroke Pines'daki Memorial Hastanesinde sağlık birimi koordinatörü olarak 12 saatlik gece vardiyalarında çalışıyor.

Kerline, "Tıp alanında olmak istediğimizi her zaman biliyorduk" dedi. Geleceğin sağlık profesyonelleri için bir öğrenci programı olan HOSA'ya (sağlık meslek okulu) lisede katıldılar ve çocukların bakımına ilgi duydular. Bu sırada engelli kardeşleriyle birlikte hastanelere girip çıkıyorlar, hemşirelerin talimatlarını İngilizce bilmeyen ebeveynlerine çevirirken onlar adına konuşuyorlardı.

Kerline, "Hemşirelerin doktorlardan daha fazlasını yaptıklarını her zaman fark ettik. Empati gösterdiler ve bizim hakkımızı çokça savundular" dedi.

Kendilerini hemşireliğe bu kadar yakın görmeleri, ailedeki bakıcılık rollerinden doğmuştur. Keren, "Hastayı bir görev olarak görmüyorsunuz ve hastanızın hakkını savunuyorsunuz. Bu süreçte her yolu denerim." dedi.

"Ebeveynlerimizin ihtiyaç duydukları tüm yardımı alamadıkları için kendimi kötü hissettim. Artık biz yardımcı olabiliriz. İnsanların sesi olabileceğimizi görmek bizi mutlu ediyor" diye ekledi.

Birbirlerinin cümlelerini bitirme eğiliminde olan kız kardeşler, hemşirelik okulu aracılığıyla da birbirlerine yardım ettiklerini söyledi. Keren, "Bu programı yapabileceğimizi biliyorduk" dedi. "Bunun ne kadar zor olacağını bilmiyorduk. 'Bunu aldık. Bunu yapabiliriz. İkimiz de birlikte güçlü bitireceğiz' diyerek birbirimizi teşvik ediyoruz."

Yine de Geffrard kardeşler, küçük kardeşleri Moise'le ilgilenip onlara bakmaktan kendilerine vakit ayırmamayı son derece stresli bulduğunu belirtti. Kız kardeşi ikizinin saçını sevgiyle düzeltmek için bir dakika ayırdığında Kerline, "Hayal kırıklığına uğradım; hayatım benim değildi," dedi.

"Pes edecek gibi hissettiğimde ve yorulduğumda bunları birine anlatmaya ihtiyacım vardı. Kendim için yaşamıyordum. O, mantığın sesiydi, çünkü Moise sadece bize sahip."

Keren kabul etti. "Moise'ın ve birbirimizin sesi olmalıyız. Bu hiç adil değil. Kendimi onun yerine koyuyorum. Onun nasıl hissettiğini düşünüyorum... Ne kadar yorgun olursak olalım, onu önemseyeceğiz. O sadece bize güveniyor."

Hemşirelerin, hastaları hakkında aynı şekilde hissetmeleri gerektiğine inanıyor.

Pandemi sırasında hemşire olmak açısından Kerline, COVID olan ve COVID hastalarla temas etmek zorunda olan iş arkadaşlarıyla sektördekilerin baskı altında olduğunu gördüğünü söyledi. Kişisel koruyucu ekipman için ilk mücadeleyi gördü. "3 gün boyunca aynı maskeyi taktığımız zamanlar oldu... Bazen hemşireler işten çıkarıldı" dedi, özellikle yaşları büyük olan 30-40 yıldır sahada olan hemşireler.

Kerline, hemşirelerin sadece hastaları için değil, kendi güvenlikleri için de seslerini yükseltmeleri gerektiğine inandığını ve belirli koşullarda çalışmamalarını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.

"Salgın bizi durduramayacak. Bu, üstesinden gelmeye hazır olduğumuz bir zorluk."

Geffrard kardeşler, ya pediatride ya da toplum sağlığında çalışmak istedikleri konusunda anlaştılar. Ancak biraz daha uygulamalı yüz yüze eğitim almak istediklerini belirttiler. Pandemi sırasında mezun olmak, sanal klinikler yaptıkları anlamına geliyordu. Kerline, "Yaptığımız işte yetkin olmak istiyoruz" dedi.

Keren için hemşire olmanın amacı basit: Bunu küçük kız kardeşinin anısına borçlu. "Hemşireliği seçmemin nedeni o. Umarım onu gururlandırabilirim." İkiz olmaları nedeniyle Kerline de bu düşünceye katıldı.