Üçlü negatif meme kanseri tedavisini zorlaştıran iki faktör bulunmaktadır:

  1. Tümör heterojenitesi (tek bir tümör dokusunda farklı hücre tiplerinin bulunması) ve
  2. Tümörün farklı bölgelere yayılma kapasitenin yüksek olması hastalığın gidişatının kötü olmasına sebep olmaktadır.

Son zamanlarda üçlü meme kanserinde agresifliği sağlayan biyobelirteç keşfine yönelik çalışmalar artmıştır. Ağustos 2018’de Cancer Cell dergisinde yayımlanan çalışmaya göre SOX10 geninin triple (üçlü) negatif meme kanseri hücrelerini direkt olarak büyümesini ve diğer dokulara göç etmesini sağladığı keşfedildi. Bu çalışma, üçlü meme kanserinde SOX10 genini hedef alan gen tedavilerine olanak sağlayabilir.

- İlgili konu: Üçlü negatif meme kanseri nedir? Tanı ve tedavisi nasıldır?

Embriyonik (anne karnında bebeğe ait) hücreler gelişim döneminde çok hızlı bölünme ve farklı hücre tiplerine yayılma yeteneğine sahiptir. Bu duruma plastisite denir. Yetişkin hücrelerimizde bu tarz bir plastisite görülmez. Ancak henüz aydınlatamayan nedenlerle plastisitenin aktifleştiği hücrelerde kanserleşme görülür.

Kaliforniya'da bulunan Salk Enstitüsü'nde bulunan araştırmacılar fetal hücrelerde bulunan SOX10 geninin meme kanserindeki rolünü incelemiştir. SOX10 geninin ürünü olan SOX10 proteini, DNA'daki belirli bölgelere bağlanarak hücrelerdeki farklılaşmayı, hareketi ve çoğalmayı yönetir; bu, epigenetik modifikasyon örneklerinden biridir.

Araştırma sonucuna göre, SOX10 geni aktif hale getirilen meme hücrelerinin, üçlü negatif meme kanseri karakteri kazandığı gözlenmiştir. Peki bu çalışma bize ne ifade ediyor?

  • Meme kanserinde hassas onkoloji uygulamalarının gelişmesine yönelik önemli bir çalışmadır.
  • Araştırmacılar, SOX10 genindeki potansiyel ilaç hedeflerini ileri çalışmalarda araştırmayı planlıyor.
  • SOX10 geninin agresif meme kanseri ilişkili pek çok genle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. SOX10 genini hedef alan kişiselleştirilmiş metastatik meme kanseri tedavileri geliştirilebilir. Aynı zamanda, SOX10 geni normalde "fetüs"de aktif haldedir. Daha sonra aktivitesini kaybeder. Bu çalışmada, SOX10 geninin üçlü negatif meme kanseri hücrelerinde tekrardan aktif hale gelmektedir. SOX10 genine yönelik genetik testler, üçlü negatif meme kanseri tanısında da kullanılabilir.