14-17 Kasım 2019’da Antalya’da, Prof. Dr. Mustafa Samur anısına düzenlenen Onkolojide İz Bırakanlar Zirvesi’nde dünyanın dört bir yanından kanser alanında öncü çalışmalara imza atmış Türk Bilim İnsanları bir araya geliyor. Kongre başkanları Prof. Dr. Ahmet Demirkazık, Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ve Prof. Dr. Cumhur Arıcı'nın ortak açıklaması şu şekilde:

Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu Antalya Şubesi tarafından düzenlenen kongrede, "kanser alanında önemli gelişmelere imza atmış Türk Bilim insanları" ile "genç kanser araştırmacıları"nın buluşturulması amaçlanmıştır.

2008’de 42 yaşındayken hayatını kaybeden Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Samur’un anılması amacıyla yola çıkan arkadaşları, kanser alanında çalışan bütün disiplinleri bir araya getirip, kongreye katılan uluslararası başarılara imza atmış akademisyenlerinin de yol göstermesiyle genç araştırıcılar için yeni kıvılcımlar oluşturmak istediler. 150'ye yakın bilim insanının görev aldığı, 500’e yakın akademisyen ve genç kanser araştırmacısının katıldığı kongrede, bilim camiası Antalyalı iş insanlarını da kucaklıyor. Antalyalı iş insanlarının ayni ve nakdi yardımları ile ülkemizin dört bir yanından çok sayıda genç araştırmacı, yurt içi ve yurt dışında kanser alanında iz bırakan bilim insanlarının konuşmalarını dinlemek üzere kongreye katılma fırsatı yakaladı. Antalya ilinin tüm kurum ve kuruluşlarından destek gören bilim şenliği niteliğindeki kongre, toplum ile kanser alanında başarılı bilim insanlarımızı bir araya getirmesi ile bir ilki temsil ediyor.

Kongrede yapılacak Destek Ödüllü Proje yarışmasına, ülkenin en saygın üniversitelerinden ve araştırma kuruluşlarından 103 proje başvuruda bulundu. Kabul edilen projeler, 8 hakem tarafından değerlendirildi; finale kalan 15 proje, 14 Kasım 2019’da Regnum Carya Otel’de gerçekleştirilecek Kongre Özel Programı sonrası yarışacaklar. Finalde seçilen 3 projeye Antalyalı iş insanları tarafından bağışlanan proje destek ödülü, jürilerin uygun bulduğu miktarlarda dağıtılmak üzere ayrılacak.

Kongrede son 10 yılda onkoloji alanında Türk bilim insanları tarafından yayınlanan en iyi 6 araştırma makalesine ve 6 kategoride yapılacak sözel bildirilere de ödüller verilecek. Kongrede yarışmak üzere 77 makale ve 85 sözel bildiri kabul edildi. En iyi makale ve sözel bildiri yarışmalarında ödül dağıtılacak. Yurt dışında ülkemizi kanser ve kanser teknolojileri alanında temsil eden, sıra dışı başarılara imza atmış 15 bilim insanının davet edildiği kongreye, T. C. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tam destek verdi. 15 Kasım 2019’da Regnum Carya’da yapılacak Gala Gecesinde Prof. Dr. Mustafa Samur’un anılacağı ve ödüllerin verileceği özel programda, “Bir Siyasetçinin Kanserli Hasta Yakını Olma deneyimini” de anlatacak olan Bakan Çavuşoğlu, ulusal ve uluslararası arenada ülkemizi kanser alanında temsil eden bilim insanları ile Antalyalı iş insanlarını bir araya getirecek.

"Halk İçin Bilim" Yerine "Halk İle Bilim"!

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de iş dünyasının dikkatinin bilimsel araştırmalara çekildiği kongrede, “Halk İçin Bilim Yerine, Halk İle Bilim” sloganı, kongre sloganı olarak seçildi. Sivil toplum kuruluşları ve iş insanlarının dahil olmadığı, katkıları ile heyecan duymadığı bilimsel araştırmaların ve bilim insanlarının yetim kalacağı, başarılı olamayacağı, gelişmiş ülkelerde bilimsel araştırmalarda en önemli desteğin sivil toplum kuruluşları ve iş insanları tarafından yapılmakta olduğu kongrede vurgulanıyor.

Toplumu yakından ilgilendiren konulardan olan;

• “Yaşlılık ve Kanser İlişkisi”ni, bu alanda önemli çalışmalar yapmış ABD South Carolina Üniversitesi’nden Prof. Dr. Besim Öğretmen,

• “Mikrobiyata Kanser İlişkisini”, ABD Cold Spring Harbor Laboratuvarı’ndan, Nature ve Science gibi önemli dergilerde yayınları olan Prof. Semir Beyaz,

• “Kanser Tedavisinde Mini Robotları” Almanya Max Planc Enstitüsü’nden Prof. Metin Sitti,

• “Kanser Alanında Girişimsel Radyolojide Yenilikleri”, ABD Mayo Klinik Girişimsel Radyoloji Şefi Rahmi Oklu,

• “Radyoterapi Teknolojisinde Yenilikleri” İsviçre Cheu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mahmut Özşahin,

• “Kanser Tedavisinde Doğurganlığın Korunmasını” bu alanda çok sayıda çalışması ile yön veren ABD Yale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kutluk Oktay anlatacak.

Kongrede ilgi çekici popüler konuların yanı sıra son 10 yılda kanser biliminde değişikliklerin günlük pratiğe yansımaları 100’ün üzerinde bilim insanı tarafından anlatılacak ve tartışılacak.

Kongrede kanser alanında ulusal ve uluslararası bilimsel arenada söz sahibi çok sayıda başarılı kanser araştırmacıları gençler ile buluşarak “Siz de Başarabilirsiniz” mesajı, iş insanlarına ve topluma “Sizlerin Desteği İle Hep Birlikte Başarabiliriz” mesajı veriyor. Kongreye Dışişleri Bakanlığı, Antalya Valiliği, Türk Kanser Araştırmaları ve Savaş Kurumu, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, İnterdsipliner Onkoloji Derneği, Baş Boyun Kanserleri Derneği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı Belediyeleri, İl Sağlık Müdürlüğü ve Antalya Tabip Odası, Antalya Ticaret Odası, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi ve iş insanlarının yer aldığı Salı Grubu destek verdi. Antalya bölgesinden birçok kuruluş da sponsorluk desteğinde bulundu.

- Zirvenin sosyal medya hastagi #OIZB19 olarak belirlendi