Sigara kullanımı, tüm dünyada engellenebilir ölüm sebeplerinin başında gelmektedir. Sigara tek başına tüm kanser ölümlerinin %30’undan, akciğer kanserleri nedeniyle ölümlerin ise %87‘sinden sorumludur. Sigarayı bırakmak, kişinin bireysel kanser riskini azaltmak için en önemli faktördür. Tütün kullanımı ABD’de önlenebilir hastalık ve ölümün önde gelen sebebi olmaya devam etmekte ve yılda 480.000'den fazla ölüme neden olmaktadır. Sigara içiminin neden olduğu ücretin yanı sıra, tütün için yapılan sağlık harcamalarıyla yılda yaklaşık 300 milyar dolarlık verimlilik ve maliyeti kaybı toplum için ciddi finansal yüke neden olmaktadır.

1850 senesi, dünyada sigaranın ilk sözünün edildiği seneydi. O zamandan günümüze gelmesi ise pek çok değişik strateji ve inanmak dahi istemeyeceğimiz pazarlama yöntemleri içermekteydi. Örneğin 1920’li yıllarda sigaranın zararları araştırmacılar tarafından ortaya konmasına rağmen o dönemde çıkan sigara reklamlarında, doktorlar, sporcular ve hatta bebekler yer alıyordu. Nasıl mı?

sigara reklamlarında bebekler ve doktorları kullanılması
  • Beni azarlamadan önce belki bir sigara yaksan iyi olur anne.
  • Evet. Duman altı da olmayacaksın. Bu Marlboro’nun bir mucizesi. .
  • 20,679 klinisyen, Lucky sigaralarının boğazı daha az tahriş ettiğini söylüyor... .

Sigaranın günümüze kadar gelmesinde buna benzer pek çok strateji kullanıldı. Günümüze gelene dek hep nikotin içeriğinin düzenlenmesi ve daha az zararlı tütün ürünlerinin üretilmesi bahanesi öne sunulmaktaydı. Ve üzülerek belirtmeliyim ki bunların bir benzerini geçtiğimiz cuma Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA tarafından yapılan bir açıklamada yeniden yaşadık. Masum olmadığını her fırsatta belirtmeye çalıştığımız elektronik sigaralar üzerine yapmış oldukları son açıklama tütün ürünlerinin evrimine yardımcı olacak türden.

E-sigara, bilindiği gibi sigara içimini taklit eden değişik oranlarda kimyasallar ve bağımlılık yaratıcı nikotin karışımından oluşan elektronik bir cihaz.

FDA’nın Tütün Ürünleri ve Elektronik Nikotin Dağıtım Sistemleri Açıklaması

Açıklamanın içeriğine gelecek olursak; normalde FDA, elektronik sigaraların gerekli düzenlemelere sahip olabilmesi için üreticilere belirli bir süre tanımış ve nikotin içeren alternatif tütün ürünü olan e-sigara satışına onay vermediklerini belirtmişti. Verilen süre bugünlerde dolacaktı ve çoğu e-sigara üreticisi, ürünlerini piyasadan çekme hazırlığı yapmaktaydı. Cuma günü yaptıkları açıklamada ise FDA bu süreyi 8 Ağustos 2021’e kadar uzatarak büyük bir sağlık krizine kapı araladı. Daha da üzücü olanı ise bu süre zarfında FDA, Elektronik Nikotin Dağıtım Sistemleri (ENDS) ve yanıcı olmayan e-sigara ürünleri için yapılacak başvuruların değerlendirileceğini ve onay verebileceklerini belirtti. FDA Komisyon Üyesi Doktor Scott Gottlieb açıklamasında “nikotin ihtiyacı olan ya da isteyen yetişkinlerin bunu alternatif ya da daha az zararlı kaynaklardan temin edebilmesi çalışmalarımızın temeli olmalı” diyerek gittikçe popüler hale gelen e-sigara tüketimine bir anlamda yeşil ışık yaktı.

Sonuç olarak, “Elektronik sigara tütün kullanımını azaltmaya yarayan masum biz cihaz mı yoksa, tütün şirketlerinin de elektronik sigarayı desteklediklerini düşünecek olursak, onlar için ikinci bir şans mı?” sorusu tekrar akıllara geldi. Yine Doktor Scott Gottlieb’in açıklamasında geçen rotayı değiştiriyoruz cümlesi bizleri nasıl etkileyecek ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Bizler, daha önceleri sigara bıraktırma ürünü, şimdilerde ise sigara bıraktırıcı değil ama daha az zararlı bir alternatifi olarak pazarlanmaya çalışılan e-sigara kullanımını tavsiye etmemekte, bütün tütün ve tütün ürünlerinin kullanılmasına karşı olduğumuzu her fırsatta belirtmekteyiz.