İnsan Papilloma Virüsü (Human Papillomavirus, HPV), en önemli kanser sebeplerinden biridir; öyle ki tüm kanserlerin en az %5'inin sebebi, insanlarda enfeksiyona neden olan HPV türleridir.

uluslararasi hpv farkindalik gunu tum kanserlerin yuzde 5 inin nedeni

Serviks (rahim ağzı), anal, vulvar, vajinal ve baş-boyun kanserleri, HPV ile ilişkili en yaygın görülen kanserlerden bir kaçıdır. HPV’nin 100’den fazla alt türü vardır. Tüm bu alt türler ile birlikte HPV dünya çapındaki kanserlerin %5’inden sorumlu iken, serviks kanserlerinin %99’u ile ilişkilendirilir.

hpv ilişkili kanserler hangi kansere neden olur

Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, HPV alt türlerinin çoğu ciddi sorunlara sebep olmaz. Birçok HPV enfeksiyonu, herhangi bir müdahale olmadan doğal yollarla yok olabilir. Bu enfeksiyonların yalnızca küçük bir kısmı kalıcı olur ve kansere kadar ilerleyebilir. Yine de göz ardı edilmemesi gereken bu ciddi durum karşısında DSÖ, tüm ülkelere aşılamaya katılmasına yönelik çağrıda bulundu.

hpv nin yedi ozelligi

Bu alanda yapılan çalışmalar, HPV aşısının 2069 yılına kadar milyonlarca serviks kanseri vakasını önleyeceğini ve yüzyılın sonuna doğru da çoğu ülkede serviks kanserinin ortadan kaldırılabileceğini göstermektedir.

hpv nasıl bulaşır kimler risk altında

*

hpv hakkinda bilmeniz gereken her sey hpv turleri

*

hpv asilari hakkinda bilmeniz gereken her sey gardasil

*

kimler ne zaman hpv asisi olmali