Anne sütünün yetişkinlerde atletik performansı artırması ya da kanseri iyileştirmesi gerçek mi yoksa sadece tuhaf haberlerden mi ibaret?

Anne sütü bebekler söz konusu olduğunda neredeyse hayati önem taşıyan en iyi gıdadır. Çünkü anne sütünde bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gereken tüm fayda vardır.

Anne sütü, vitamin, yağ ve proteinin mükemmel karışımını içerir. Hatta ishal gibi bazı rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabilir; ishal, bu yetişkinler için basit bir rahatsızlık gibi dursa da bebeklerin yaşamını tehlikeye sokabilir. Hatta, 5 yaş altı çocuklarda ikinci önde gelen yaşam kaybı nedenidir.

Bazı yetişkinlerin anne sütünün bebeklerden başka kimseye faydası olabilir mi diye merak eder. Sporcuların performansını artırabilir veya kanseri tedavi edebilir gibi fikirler vardır.

Anne sütü karaborsası

Dünya genelinde anne sütüne ciddi bir talep vardır. İnsanlar bunun ticareti, online alım satımını yapıyor; garip bir anne sütü kara borsası gibi.

Talebin büyük kısmı emziremeyen annelerden geliyor ama bazıları yetişkin erkeklerden ve kadınlardan geliyor.

Sonuçta, anne sütü insan bedeninin bir sıvısıdır. Çoğu duyarlı insan, aslında başkalarının her türlü sıvılarından mümkün olduğunca kanlarından uzak durmayı yeğler.

Bu şeylerden uzak dururuz çünkü insan sıvıları hastalıkların bulaşmasını tetikleyebilir. Hepatit, gastroenterit (bağırsak enfeksiyonları) ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları bir kısmı bu yollarla yayılabilir.

Anne sütü her ne kadar diğer vücut sıvılarına göre daha olumlu, daha temiz gelse de, hastalık bulaştırma riski yok değildir.

O zaman neden yeryüzündeki yetişkinler, gizli Facebook gruplarında bunu içmek için bir şans arıyorlar?

İnsan sütü ve protein içecekleri

Bazı sporcular anne sütünün performansı artırabilen sihirli iksir olduğuna inanırlar.

Spor salonları üyelerinin ne kadar protein sevdiklerini biliyoruz ve anne sütüne de benzer payı vardır.

Ancak gerçekten anne sütünde ihtiyacınız olanı alabileceğiniz özel bir fayda var mı?

Curtin Üniversitesi'nden Profesör Jill Sheriff, beslenme biyokimyasında uzmandır. Başlıca araştırma alanları, prematüre bebekler için anne sütü ve beslenmedir. Jill, anne sütünün bebekler için doğru besinleri içerdiğini, ancak yetişkinler için "başka besin kaynaklarından elde edilemeyen" bir beslenme faydaları olmadığını söylüyor.

Sadece bu değil, anne sütü küçük mideler içindir ve anne sütünün sahip olduğu bağışıklık faydalarının çoğu, yetişkinlerin bağırsak ortamında kaybedilebilir.

Anne sütü kanser için bir ilaç olabilir mi?

Kanser tedavi sürecindeki hasta ve yakınlarının hissettiği çaresizlik oldukça anlaşılır bir duygudur. Kendiniz ya da sevdikleriniz için daha iyi bir sonuç alabileceğinizi düşündüğünüz bir şeyi, hatta anne sütünü bile deneyebilirsiniz.

Yıllardır, kanser teşhisi sonrası anne sütü içmeye başlayan Jenny Jones hakkında bir habere denk geliyor olabilirsiniz. Bir laktasyon danışmanı olan Jenny, anne sütü içen bebeklerde gördüğü fayda sonrası kanser tedavisine yardımcı olabileceğini düşündü.

Kemik iliği nakli sırasında bağışıklığını artırmak için süt bankalarından reddedilen sütleri içmeye başladı. Jenny ayrıca kemoterapi aldı. Hem kemik iliği nakli oldu hem kemoterapi aldı, ancak iyileşmesini anne sütüne borçlu olduğunu düşünüyordu.

Peki hikayesini destekleyen bilimsel bir dayanak var mıydı? Yoksa sadece yanlış umut mu vaadediyordu?

İsveçli araştırmacı Profesör Catharina Svanborg, anne sütünün kanser tedavisindeki etkisini araştırmakta. Araştırmada, tümör hücrelerine saldırı yapan insan alfa-laktalbumin üzerine odaklanmaktadır. LALBA olarak da bilinen "laktalbumin alfa-", insanlarda LALBA geni tarafından kodlanan bir proteindir. α-Laktalbumin, hemen hemen tüm memeli türlerinin sütünde laktoz üretimini düzenleyen bir proteindir. Alfa-laktalbumin kalsiyum ve çinko iyonlarına güçlü bir şekilde bağlanır ve anti-bakterial veya anti-tümör aktiviteye sahip olabilir. HAMLET proteini olarak adlandırılan ve mide gibi asidik ortamlarda oluşabilen "insan alfa-laktalbümin katlanma varyantının", laboratuvar ortamında tümör ve olgunlaşmamış hücrelerde apoptozise neden olduğu gözlenmiştir (HAMLET kelimesinin açılımı: Human Alpha-lactalbumin Made LEThal to tumor cells).

İnsan klinik çalışmalarda da bazı umut verici sonuçlar görülmesi üzerine birden HAMLET proteini popüler olmuştur. Tek bir çalışmada mesane kanserli hastalara HAMLET verilmesi sonrası ve idrarda ölü kanser hücreleri tespit edildiği bildirilmiştir. İşin enteresanı bu çalışma daha büyük çalışmalarla doğrulanamamış ve HAMLET'in kanserde kullanımı ile yapılan diğer klinik denemeler şu anda ya tamamlanmamış ya da devam eden çalışmalar yok gibi görünmektedir. Özetle bu anne sütü proteininin anti-kanser özelliği hakkında umut verici konuşmak zordur.

Bu olumsuz kanıtlar, anne sütü tedavisini piyasaya sürmeye çalışanları elbette vazgeçirmemiştir.

Bununla birlikte hadi HAMLET yeni bir kanser tedavisi olarak ortaya çıkmış olsun, hastalar, internetten bir yabancıdan aldıkları anne sütünü içerek aynı etkiyi elde edemezler. Alfa-laktalbuminin HAMLET'e dönüşmesi için, proteinin belirli bir şekilde katlanması gerekiyor. Bu nedenle, etkili olduğundan emin olmak için daha fazla laboratuvar ve klinik çalışmalar gereklidir.

Çocukları düşünün

Bir yetişkinin anne sütü içmek için bir sebebi var mı?

Muhtemelen asla kesin olarak bilmeyeceğiz. Yetişkinler için anne sütü, yeterli araştırma konusuna sahip bir alan değildir. Bebekler için hala anne sütünün çok faydalı olduğunu biliyoruz ve etrafta bebekler için çok da fazla süt yok.

Bir annenin anne sütü, bebeği için her şeyden önce gelir. Aşırı olsa ve süt bankasına bağışlamak istemiş olsalar dahi, öncelikle prematüre bebeklerin hakkıdır. Çünkü sütü olmayan anneler olabilmektedir. O zaman, listenin en altında yetişkinler olurdu.

Anne sütü bebekler için çok önemli olduğu için, yetişkinlere vermek süt bankalarının veya araştırmacıların bir önceliği değildir.

Jill diyor ki; “Yararlı olsa bile, insan sütünden içebilir miyiz? Araştırılması gereken çok daha önemli konular var” diyor ve bu alanda araştırmanın, değerli sonuçları garanti eden bir alan olduğuna inanmıyor. Zaten, erken klinik çalışma sonuçları olumsuz olduğu için - her ne kadar bu olumsuz kanıtlar "pazarlanmasını" engellemese de - anne sütünün kanserde kullanımı hakkında yeni ve daha büyük çaplı klinik çalışmalara gidilmemiştir.

O zaman bu noktada bir yetişkin gibi davranalım ve anne sütünü bebeklere bırakalım.