Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolas’ın Antalya Patara'da doğduğunu ve Demre'de yaşadığını biliyor muydunuz? Noel Baba'nın bilinen diğer isimlerinden bazıları; Hollanda’da Sinterkoas, Fransa’da Pere Noel, İngiltere’de Father Christmas, ABD’de Santa Claus ve Almanya’da Heilige Nikolaus.

Dünyada Noel Baba olarak tanınan; Hristiyan Dininde yardımın ve alçak gönüllülüğün sembolü Aziz Nikolas’ın, Antalya’nın Kaş ilçesine yakın Patara Antik Kenti’nde doğduğuna inanılır. Günümüzde müzesinin bulunduğu; Demre İlçesi M.Ö. 5. yüzyılda yerleşim merkezi haline gelmiş Likya Uygarlığının 6 büyük şehrinden biridir. Aziz Nikolas, Demre İlçesindeki; Likya başkenti olan Myra Antik Kenti’ne gitmiş ve orada genç yaşta piskoposluk makamına ulaşmıştır. Yeni bir yıla girerken dilekleri gerçekleştiren; tüm servetini yoksullarla paylaşmayı seçen Aziz Nikolas’ın çeşitli kaynaklara göre günümüze ulaşan hikayesini sizlerle kısaca paylaşmak istiyoruz.

Noel Baba Aziz Nikolas'ın hikayesi

M.S. 270’li yıllarda varlıklı bir tüccarın oğlu olarak dünyaya geldiği biliniyor. Babası öldükten sonra Aziz Nikolas kalan mirasının tümünü yoksullarla paylaşmaya karar verir.

Rivayete göre; bir gün Patara’da, evlenme çağında olup da çeyizlerini yoksulluktan hazırlayamayan 3 kız kardeşe gizlice maddi yardımda bulunmak ister. Gizlice pencerelerinden içeri para kesesi atmak isterken pencerelerin kapalı olduğunu gören Noel baba para kesesini bacadan atar. Noel Baba’nın bacadan girip hayalleri gerçekleştirmeye yardımcı olma hikayesi bu şekilde başlar. Efsanelere göre özellikle çocukların, yoksulların, yolcuların ve denizlerin koruyucusu olmuştur.

demre aziz nikolas kilisesi noel baba

6 Aralık, 343 yılında; 65 yaşındayken yaşamını kaybettiği bilinmektedir. Demre / Myra’da yaşayanlar onun anısına ölümünün ardından bir kilise yaptırmış ve lahdinin burada ölümsüz kalacağına inanmışlardır. Mimari ve üslup bakımından Bizans döneminin en önemli anıtları arasında sayılır. Demre’deki kilisenin duvarlarında ve tavanında Aziz Nikolas’a dair mozaikler, ikonalar ve freskler (duvar resimleri) bulunmaktadır. Bazı resimlerde kutsal kişilerle beraber tasvir edilmiştir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde Noel Babaya adanmış 2000’e yakın kilise bulunmaktadır.

Noel Baba, iyiliksever dindar kişiliğiyle tüm dünyada koruyucu ve yardımsever bir aziz olarak tanınmaktadır. Kendisinden çok başkalarının mutluluğunu ve ihtiyaçlarını düşünen Noel Baba aslında günümüzde insan psikolojisine dair yapılan çalışmalara güzel bir örnek sayılabilir. Sadece pozitif düşünmek, hayata anlamlı katkılar çoğu zaman sağlamazken, pozitif/olumlu düşünceleri fedakarlık ve yardımseverlikle desteklemek hem kendi hayatımızı hem başkalarının hayatını güzelleştirebilir.

Dileriz yeni yılda mutluluğunuz ve sağlığınız sevdiklerinizle artar…

İlgili Konu: