Hızlı Arama
Anasayfa - Sağlık Haberleri - Nöroloji-nöroscience - Fedakar insanlar daha mutlu yaşıyor!

Fedakar insanlar daha mutlu yaşıyor!

Fedakar insanlar daha mutlu yaşıyor!
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
16.07.2017

Yeni bir araştırmaya göre sadece kendini düşünerek yaşamak yerine az miktarda cömert olmak bile insanları mutlu etmeye yetiyor. Zürih Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, fedakarlık ve mutluluk arasında doğrudan bir ilişki söz konusu.

Küçük iyilikler bile mutlu hissetmeye yetiyor

Araştırmada nöral (beyinde hücresel) seviyedeki mutluluğu ölçmek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanılmıştır. Öncelikle insanlardan belirlenen miktarda başkaları için bağış yapmaları söylenmiş ve deney grubu 4 hafta boyunca bağış yapmış. Kontrol grubundaki kişilerden ise aynı miktarda parayı kendileri için harcamaları isteniyor. Sonrasında ise herkesten aynı konuyla ilgili içlerinden geldiği gibi cömert davranmaları isteniyor ve bu sırada fonksiyonel emar ile beyin aktivitesi ölçülüyor. Bu son çalışmada katılımcılar farklı seviyede fedakarlıklar gösteriyorlar.

Değerlendirmenin sonuçlarına göre; bağışlarla ilgili daha cömert davranan, fedakarlıkta bulunmaktan çekinmeyen kişilerin mutluluk seviyeleri diğerlerine göre daha yüksek çıkıyor, ayrıca sözlü olarak da bunu ifade ediyorlar. Basitçe, fedakarlığın beynin mutluluk alanını harekete geçirdiğini gözlemliyorlar.

Dikkat çekici olan başka bir nokta ise; henüz karar verdiğinde bile, yani eylem gerçekleşmeden önce sinirsel bir değişikliğin meydana gelmesi. Diğer bir yandan, cömertliğin mutluluğu sürdürmesiyle ilgili sinirsel mekanizmalar henüz tam olarak bilinemiyor.

Sonuç olarak cömert, eli bol veya fedakar olarak yaşayan insanlar, yalnızca kendini düşünen ve paylaşmaktan çekinen insanlara göre çok daha mutlu yaşıyorlar.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Soyoung Q. Park, Thorsten Kahnt, Azade Dogan, Sabrina Strang, Ernst Fehr & Philippe N. Tobler.
A neural link between generosity and happiness.
Nature Communications, July 2017
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.