Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Sağlık Haberleri - Nöroloji-nöroscience - Fedakar insanlar daha mutlu yaşıyor!
Fedakar insanlar daha mutlu yaşıyor!

Fedakar insanlar daha mutlu yaşıyor!

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
16.07.2017

Yeni bir araştırmaya göre sadece kendini düşünerek yaşamak yerine az miktarda cömert olmak bile insanları mutlu etmeye yetiyor. Zürih Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, fedakarlık ve mutluluk arasında doğrudan bir ilişki söz konusu.

Küçük iyilikler bile mutlu hissetmeye yetiyor

Araştırmada nöral (beyinde hücresel) seviyedeki mutluluğu ölçmek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanılmıştır. Öncelikle insanlardan belirlenen miktarda başkaları için bağış yapmaları söylenmiş ve deney grubu 4 hafta boyunca bağış yapmış. Kontrol grubundaki kişilerden ise aynı miktarda parayı kendileri için harcamaları isteniyor. Sonrasında ise herkesten aynı konuyla ilgili içlerinden geldiği gibi cömert davranmaları isteniyor ve bu sırada fonksiyonel emar ile beyin aktivitesi ölçülüyor. Bu son çalışmada katılımcılar farklı seviyede fedakarlıklar gösteriyorlar.

Değerlendirmenin sonuçlarına göre; bağışlarla ilgili daha cömert davranan, fedakarlıkta bulunmaktan çekinmeyen kişilerin mutluluk seviyeleri diğerlerine göre daha yüksek çıkıyor, ayrıca sözlü olarak da bunu ifade ediyorlar. Basitçe, fedakarlığın beynin mutluluk alanını harekete geçirdiğini gözlemliyorlar.

Dikkat çekici olan başka bir nokta ise; henüz karar verdiğinde bile, yani eylem gerçekleşmeden önce sinirsel bir değişikliğin meydana gelmesi. Diğer bir yandan, cömertliğin mutluluğu sürdürmesiyle ilgili sinirsel mekanizmalar henüz tam olarak bilinemiyor.

Sonuç olarak cömert, eli bol veya fedakar olarak yaşayan insanlar, yalnızca kendini düşünen ve paylaşmaktan çekinen insanlara göre çok daha mutlu yaşıyorlar.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

Soyoung Q. Park, Thorsten Kahnt, Azade Dogan, Sabrina Strang, Ernst Fehr & Philippe N. Tobler.
A neural link between generosity and happiness.
Nature Communications, July 2017
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Uykusuzluk ve alzheimer hastalığı ilişkisi
Uykusuzluk ve alzheimer hastalığı ilişkisi
Beyin kök hücrelerine müdahale ederek yaşlanma yavaşlatılabilir mi?
Beyin kök hücrelerine müdahale ederek yaşlanma yavaşlatılabilir mi?
Bunama - demans eşit değildir yaşlılık! Akıl sağlığımızı kaybetmeden neler yapabiliriz?
Bunama - demans eşit değildir yaşlılık! Akıl sağlığımızı kaybetmeden neler yapabiliriz?
Hangi hastaya hangi diyet en uygundur?
Hangi hastaya hangi diyet en uygundur?