Bu ekmek çok lezzetli ve şaşırtıcı! Avokado ve muzun kombinasyonu, bu tarifi tüm zamanların en sevilen muz ekmeği haline getiriyor. Avokado ve muzun birleşimi, bu ekmeğe aynı zamanda çok tatlı olmayan hafif nemli ve yumuşak bir doku veriyor. Çıtır taze fındıklarla mükemmel uyumu yakalıyor.

Vegansanız veya yumurtaya alerjiniz varsa, bu tarifte yumurtayı atlayabilirsiniz. Avokado ve muz da bağlayıcı bir görev görür. Yumurtayı atlamak ekmeğe daha yoğun bir doku verir.

- İlgili konu: Avokadonun faydaları ve sağlık etkileri (detaylı)

Ülkemizde yerli üretim ve oldukça kaliteli muzlara ulaşabiliyoruz. Ekmekte avokado ile muz kullanmak hem sağlıklı hem akıllıca. Mutlaka bu ekmeği yapmak için bir demet muz ve birkaç avokado alın.

Bu avokadolu muzlu ekmek tarifi gluten, tahıl, süt ve rafine şeker içermez. 52 g net karbonhidrat içerir; bu, normal ekmekten aldığınıza kıyasla daha az karbonhidrat demektir.

avokadolu muzlu ekmek malzemeleri

Hazırlanışı

  1. Fırını önceden 180 dereceye ısıtın ve 20x10 cm’lik orta boy bir tavaya yağlı kağıdı yerleştirin.
  2. Büyük bir kapta badem unu, kabartma tozu ve tuzu karıştırın.
  3. Avokado, muz, zeytinyağı, vanilya, bal ve yumurtayı mutfak robotunda pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın.
  4. Bir spatula kullanarak, kıvama gelecek şekilde avokado karışımını kuru malzemelerle hafifçe karıştırın, sonra fındık parçalarını ekleyin. Hamuru tavada eşit şekilde yayın.
  5. 40 - 50 dakika sonra bir bıçak yardımıyla ekmeğin pişip pişmediğini kontrol edin (bıçakta leke kalmıyorsa pişmiştir). Tazeliği korumak için buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklayın. İsterseniz tarifi iki katına çıkarabilir ve daha sonra tüketmek üzere dondurabilirsiniz.

- Tüm yemek tariflerimiz