Kanser tedavi sürecine yardımcı olması umuduyla alınan bitkiler, vitaminler, antioksidanlar ve diğer ek gıda takviyelerinin işleri daha da kötüye götürebildiğine çok defa tanık olduk. Bu ürünlerin içeriği gerçekten üzerinde yazdığı gibi mi? Kanser ilaçlarıyla etkileşim olasılığı var mı? Fiyatına değer mi?

Otlar, bitkiler veya gıda takviyeleri kullanmayı düşünüyor olabilirsiniz. Neredeyse tüm kanser hastalarının böyle bir isteği olduğunu doktorları bilir. Özellikle tedavinizi etkileyebileceği için bu istek hakkında bilgi almak için doktorunuzla görüşün

Bir gıda takviyesi almaya karar vermeden önce doktorunuza ya da başka bir sağlık uzmanına danışmanız çok önemlidir. Sebebi ise, bu ürünlerdeki aktif maddelerin kullandığınız ilaç ve tedavi sürecinizle etkileşime girme veya etkisini azaltma ihtimalidir.

Kanser tedavisi gören hastalar, bir doktor reçete yazmadıkça veya klinik araştırmanın bir parçası olarak verilmezse besin takviyeleri almamalıdır.

Şifa amacı ile kullanılan besin takviyelerinin, vitaminlerin veya bitkilerin güvenliği tüm dünya genelinde çok az denetime tabidir, çünkü bu ürünler ilaçların geçmesi zorunlu olduğu denetim ve testlere tabi tutulmazlar. Bu haliyle bir üretim standartları da yoktur. Örneğin, bitkisel ürünlerin etkileri, kullanılan bitkiler, işleme yöntemleri (toplama, kurutma, saklama) ve toplanan toprağın özelliklerinden etkilenir.

Bu alternatif ürünlerin etkileri veya yan etkileri hakkındaki bilgimiz, ilaçlar hakkındaki bilgimize kıyasla daha azdır. Ayrıca, bu ürünler hakkında yapılan bilimsel çalışmaların çoğu laboratuvar veya hayvanlar üzerinde yapılmıştır, insanların katıldığı klinik çalışma sayısı belirgin bir şekilde azdır.

Yani, bu tür ürünleri kullanmadan önce her türlü güvenlik endişesi hakkında doktorunuzla görüşmenizi öneririz.