Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp - Bitkiler, vitaminler, fitoterapi ve diğer şeyler için bir hatırlatma
Bitkiler, vitaminler, fitoterapi ve diğer şeyler için bir hatırlatma

Bitkiler, vitaminler, fitoterapi ve diğer şeyler için bir hatırlatma

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
19.09.2017

Kanser tedavi sürecine yardımcı olması umuduyla alınan bitkiler, vitaminler, antioksidanlar ve diğer ek gıda takviyelerinin işleri daha da kötüye götürebildiğine çok defa tanık olduk. Bu ürünlerin içeriği gerçekten üzerinde yazdığı gibi mi? Kanser ilaçlarıyla etkileşim olasılığı var mı? Fiyatına değer mi?

Otlar, bitkiler veya gıda takviyeleri kullanmayı düşünüyor olabilirsiniz. Neredeyse tüm kanser hastalarının böyle bir isteği olduğunu doktorları bilir. Özellikle tedavinizi etkileyebileceği için bu istek hakkında bilgi almak için doktorunuzla görüşün

Bir gıda takviyesi almaya karar vermeden önce doktorunuza ya da başka bir sağlık uzmanına danışmanız çok önemlidir. Sebebi ise, bu ürünlerdeki aktif maddelerin kullandığınız ilaç ve tedavi sürecinizle etkileşime girme veya etkisini azaltma ihtimalidir.

Kanser tedavisi gören hastalar, bir doktor reçete yazmadıkça veya klinik araştırmanın bir parçası olarak verilmezse besin takviyeleri almamalıdır.

- Bitkisel tedavi Fitoterapi: doğru bilim mi yoksa büyük bir ticaret mi?

Şifa amacı ile kullanılan besin takviyelerinin, vitaminlerin veya bitkilerin güvenliği tüm dünya genelinde çok az denetime tabidir, çünkü bu ürünler ilaçların geçmesi zorunlu olduğu denetim ve testlere tabi tutulmazlar. Bu haliyle bir üretim standartları da yoktur. Örneğin, bitkisel ürünlerin etkileri, kullanılan bitkiler, işleme yöntemleri (toplama, kurutma, saklama) ve toplanan toprağın özelliklerinden etkilenir.

Bu alternatif ürünlerin etkileri veya yan etkileri hakkındaki bilgimiz, ilaçlar hakkındaki bilgimize kıyasla daha azdır. Ayrıca, bu ürünler hakkında yapılan bilimsel çalışmaların çoğu laboratuvar veya hayvanlar üzerinde yapılmıştır, insanların katıldığı klinik çalışma sayısı belirgin bir şekilde azdır.

Yani, bu tür ürünleri kullanmadan önce her türlü güvenlik endişesi hakkında doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

- Kanserde tamamlayıcı ve alternatif tedavilere ihtiyaç hissedilmesinin 7 sebebi

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Kanser ve diyabet arasındaki ilişki kesin olarak kanıtlandı
Kanser ve diyabet arasındaki ilişki kesin olarak kanıtlandı
Sevdiğiniz yiyeceklerin kalorisini azaltmak için 3 ipucu
Sevdiğiniz yiyeceklerin kalorisini azaltmak için 3 ipucu
Triklosan nedir, kanser riski taşır mı?
Triklosan nedir, kanser riski taşır mı?
Erkek menopozu nedir? Kanser tedavisi sonrası erkeklerde menopoz belirtileri ve tedavisi
Erkek menopozu nedir? Kanser tedavisi sonrası erkeklerde menopoz belirtileri ve tedavisi