Sadece bir hap ile COVID-19 hastalarının vücutlarını virüsten kurtaracağımız günün geleceğine dair umutlarımız giderek artıyor. ABD menşeili ilaç şirketleri Merck ve Ridgeback, molnupiravir (kutu adı Covinavir)adlı antiviral ilacın COVID-19’a karşı denendiği faz 3 klinik araştırma sonuçlarını açıkladı. Buna göre, molnupiravir, hafif ila orta şiddette COVID-19 hastalarında hastaneye yatış veya yaşam kaybı riskini potansiyel olarak yaklaşık yüzde 50 azaltıyor.

Çalışmada, laboratuvar tarafından doğrulanmış ve semptomatik (belirti veren) COVID-19’u olan 775 hasta dahil edildi. Katılımcılar, obezite, diyabet veya kalp hastalığı gibi sağlık sorunları olan ve daha yüksek ciddi hastalık riski altında kabul edilen hafif ila orta şiddette COVID-19'lu yetişkinlerdi.

  • Covinavir alanların yaklaşık %7,3'u hastaneye kaldırıldı, buna karşılık plasebo (aktif madde içermeyen) hap verilenlerde oran %14,1'di.
  • Plasebo grubundaki sekiz kişiyle karşılaştırıldığında, Covinavir alanların hiçbiri 29 gün içinde yaşam kaybına uğramadı.
  • Ayrıca, klinik veriler Covinavir'in en yaygın SARS-CoV-2 varyantlarına karşı aktif olduğunu göstermiştir.

Truva Atı – Molnupiravir (Covinavir) Etki Mekanizması

Covinavir aslında grip etkeni influenza virüsüne karşı geliştirilmiş bir antiviral ajandır. Etki mekanizması özetle, nükleik asitleri taklit etmektir. Böyle kanser ilaçları da uzun zamandır kullanılmaktadır. Covinavir, nükleozid analoğu sınıfından bir ilaçtır; virüs bu yalancı molekülü yapısına katıyor, sonra mutasyon virüs genomunda büyüyor ve virüsün çoğalması baskılanıyor.

Peki bu gelişme bize ne ifade ediyor?

  • COVID-19 tedavilerinde yardımcı olacak önemli bir antiviral ilaç klinik çalışmalar sonucu keşfedildi. Önemle vurgulamak gerekir ki, COVID-19 Pandemisini durdurmanın en etkili yolları aşı olmak, sosyal mesafe, maske, kişisel hijyen gibi önlemleri almaktır. Covinavir gibi ilaçlar, aşının etkili olmadığı, aşıya rağmen enfeksiyona yakalanan veya ek hastalıklar sebebi ile ciddi hastalık geçirme açısından yüksek riskli kişiler için olan tedavi ihtiyacında kritik bir boşluğu doldurabilir.
  • MERCK firması çok kısa sürede ilacın “acil kullanım onayı” için FDA’ya (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) başvuracağını açıkladı.
  • FDA molnupiravir etken maddeli hapı onaylarsa, bu, COVID-19 için ağızdan uygulanabilen ilk antiviral tedavi olacaktır.
  • Son aşamadaki denemenin sonuçları ilaç şirketi tarafından bildirildi, ancak henüz hakemli bir tip dergisinde yayınlanmadı.

*