• İnsanlar COVID-19 Pandemisi devam etmesine rağmen normal hayat rutinlerine dönmek için oldukça sabırsızlar ve çoğu kişi tam da şu anda spora gitmenin ne kadar riskli olduğunu merak etmeyi bıraktı.
  • Güney Koreli araştırmacılar son dönemlerde insanları fitness salonları gibi kapalı alanlarda yapılan spor aktivitelerine karşı ciddi anlamda uyardı.
  • Nemli, sıcak havanın türbülanslı hava akışı ile kombinasyonu virüs damlacıklarının hızlı bir şekilde yayılabilmeleri için bir çevre oluşturabiliyor.

İnsanlar geçtiğimiz 5 aydan beri egzersizlere kendi evlerinde devam ediyor. Yatak odaları yoga stüdyoları oldu. Ama şu anda devletler normal hayata döndükçe, bazı fitness ve spor salonları, müşterilerini tekrar ağırlamaya başladı.

Yeni normal

İnsanlar normal hayat rutinlerine dönmek için oldukça sabırsızlar, fakat çoğu kişi tam da şu anda spora gitmenin ne kadar riskli olduğunu merak etmeyi bıraktı. Koronavirüs dünya genelinde her geçen gün daha fazla kişiyi etkiliyor, fakat enteresan bir şekilde tedbirlerimiz de azalıyor...

Kendimizi yeni koronavirüsten korumanın 4 anahtarı olduğunu artık biliyoruz:

  1. maske takmak,
  2. sosyal mesafeyi korumak,
  3. el yıkamak ve
  4. mümkün olabilecek açık alanlarda egzersiz yapmak.

Spora geri dönmek konusunda düşünüyorsanız, işte bilmeniz gerekenler:

COVID-19 ile ilgili ana endişelerimizden biri, yeni koronavirüs SARS-CoV-2'nin, özellikle kapalı alanlarda solunum damlacıkları ile havaya ne kadar kolay yayılabildiği.

Güney Koreli araştırmacılar son dönemlerde insanları fitness salonları gibi kapalı alanda yapılan aktivitelere karşı ciddi anlamda uyardı.

Emerging Infectious Diseases adlı dergide yayımlanan erken bir rapor için Koreli araştırmacılar onaylanmış bir COVID-19 vakasına ve ardı sıra gelen onaylanmış vakaları ülke çapında bir fitness dans sınıfına kadar izlediler.

Çalışma sonunda araştırma ekibi 12 farklı tesiste dans sınıfları ile bağlantılı 112 COVID-19 vakası buldu.

Araştırmacılara göre nemli, sıcak havanın türbülanslı hava akışı ile kombinasyonu, virüs damlacıklarının hızlı bir şekilde yayılabilmeleri için uygun bir çevre oluşturabiliyor.

Son çalışmaya dayanarak, aerosolleşmiş damlacıklar 3 saate kadar hava da kalabilir, bu da fitnes salonları gibi kalabalık ve kapalı alanları riskli yapar.

Spor salonlarının boyut ve yoğunluğu damlacıkların iletilmesinde ayrıca etkili olabiliyor.

5 ile 20 arasında insanın herhangi bir şekilde bulunduğu yaklaşık 195 metrekarelik bir alanda yapılan çalışmaya göre, yaklaşık olarak 50 dk uzunluğuna kadar fitness / egzersiz derslerinin hastalığın yayılması için yeterli olduğu saptandı.

İnsanlar egzersiz yaparken çok daha sert nefes alıp verirler, ki bu da virüsün insandan insana yayılmasının başlıca yoludur.

İnsanlar çok hızlı ve derin bir şekilde nefes alıp verdiği zaman, damlacıkların sayısı daha çok artar.

COVID-19 semptomları (belirti) göstermeyen kişilerin bile hastalığı yayabildiklerini aklınızdan çıkarmayın

Yeni koronavirüs için insanların en bulaşıcı olduğu dönemlerin hastalık belirtileri gelişmeden önceki gün, semptomların görüldüğü gün ve semptomların gelişiminden sonraki birkaç gün olduğunu artık biliyoruz.

Eğer bir kişi belirtisiz veya belirti göstermeden önceki dönemde ise, virüse ait parçacıkları aerosolleşebilecek damlacıklar aracılığı ile havaya atabilir. Bu sıcak, kalabalık ve hava sirkülasyonunun olmadığı fitness salonlarında virüsün insanlar arasında iletilme potansiyelini artırır.

Egzersizlerinizi açık havada yapın

yeni koronavirüs covid 19 döneminde egzersiz sporu açık havada yapın

Bu konuda en etkili çözüm, egzersizleri açık havada yapmaktır.

Açık havaya erişimi olan spor salonları fitness derslerine açık havada ev sahipliği yapmayı düşünmeliler.

Koronavirüs partikülleri açık alanda daha hızlı yayıldığı için, açık hava koronavirüse yakalanma riski, kapalı alanda yakalanma riskinden daha azdır.

Açık alanda egzersiz yapıldığı zaman insanlar hala 6 adım mesafeyi korumalı, kendi ekipmanlarını getirmeli ve gruplaşmalarda grup sayısına dikkat etmeliler.

Unutmayalım ki dışarıda olmamız hasta olmayacağımız anlamına gelmez – bu sadece havadaki virüse maruz kalma şansımızın daha az olduğu anlamına gelmektedir.

Sporda kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Eğer spora gitmeyi kalpten istiyorsanız bir plan yapın.

Herkes kendi riskini puanlandırmalı.

Bölgenizdeki vaka yoğunluğuna bakın; bunun için Sağlık Bakanlığımızın Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Ne kadar çok COVID-19 vakası o kadar çok risk anlamına gelir.

Altta yatan sağlık koşullarınızı ve yaşınızı düşünün ve insanlar ile kapalı alanda bulunmanın güvenli olup olmadığına karar verin.

Her bir kişinin gerçekten kendi riskini değerlendirmesi gerekiyor ve sonra bu riskin kendileri için kabul edilebilir olup olmadığını da değerlendirmeleri gerekiyor.

Spor salonunda en iyi şekilde elleriniz dezenfekte edin, mümkün olduğunca kendi ekipmanınızı götürün ve ağırlıklar veya matlar gibi ortak kullanılan eşyaların dezenfektesine özen gösterin.

Ayrıca egzersizleriniz esnasında maske takmayı da düşünebilirsiniz.

Bu yüksek yoğunluktaki egzersizler için zor olmasına rağmen, maske takmak sonuç olarak bizlere alanı tekrar paylaşmada yardımcı olacaktır.

Ayrıca sosyal mesafe de COVID-19 riskini belirgin bir şekilde azaltır.

Ulaşılabilir ve etkili bir aşı var olana kadar, spor salonlarında tedbiri elden bırakmamalıyız.

Özetle

İnsanlar normal hayat rutinlerine dönmek için oldukça sabırsızlar ve çoğu kişi tam da şu anda spora gitmenin ne kadar riskli olduğu hakkında merak etmeyi bıraktı.

Erken kanıtlar COVID-19’un insanların yoğun bir şekilde egzersiz yaptıkları kapalı alanlarda kolayca yayılabildiğini gösteriyor. En iyi koruma egzersizlerin açık alanlarda yapılması.

Eğer spora gitmeyi kalpten istiyorsanız, bulunduğunuz bölgedeki vaka yoğunluğuna ve kendi sağlık durumunuzu gözden geçirmek çok önemlidir. Şüphe içinde iseniz, mümkünse egzersiz yaparken maske takın, sosyal mesafeyi koruyun ve ellerinizi yıkamaya devam edin.

*

- TÜM KORONAVİRÜS YAZILARIMIZ 

*