Meme Kanserinde Cerrahi Müdahale Sonrası Kalıcı Bir Güzellik; Dövme Sanatı

Kanser olduğunu öğrenmek, kabullenmek, tedavi süreci ve sonrası ile birlikte bütün bu süreçte psikolojik ve fiziksel mücadelelerin ardından büyük bir travma ile baş başa kalmak oldukça zor. İşte bu sürece sanatsal bir dokunuş olan dövme sanatı ile meme kanserinde cerrahi müdahale sonrası beden ile barışmak ve duygusal olarak daha iyi hissetmek mümkün.

Amerikalı dövme sanatçısı David Allen, meme kanseri olan ve operasyon geçirmiş kadınların

Bu çalışmanın öncülerinden Amerikalı dövme sanatçısı David Allen, meme kanseri olan ve operasyon geçirmiş kadınların ameliyat izleri ve fiziksel deformasyonların üzerine estetik desenlerden oluşan dövmeler yapıyor. Böylece ameliyat sonrası kadınların hem bedenlerinde hem de ruhlarında açılan yaraları tedavi etmeye yardımcı oluyor. Yıllardır çok sayıda meme operasyonu geçirmiş kadın ile iletişim halinde olan ve onların bedeni üzerinde kalıcı birer sanat eseri bırakan David, daha çok çiçek, yaprak gibi doğadan esinlenen görseller tasarlıyor. Bu tasarımları yaparken suni bir yapıştırma gibi görünmesinden çok; bedenin bir parçası gibi doğal ve organik düzenlemelere, renk ve kompozisyon seçimlerine dikkat ediyor.

Bir onkoloji doktoru Michaela Tsainin kendisinin meme kanseri ameliyatı mastektomi ardından David

Bir onkoloji doktoru Michaela Tsai'nin (2. resim) kendisinin meme kanseri ameliyatı (mastektomi) ardından David Allen'ı bulup yaptırdığı dövme sonrası hislerini şöyle ifade ediyor: "Ameliyatın, daha doğrusu bir hastalığın izlerini adeta bir sanat eserine dönüştürdü. Bu inanılmaz güç veren ve mutlu eden bir şey. Bunu kendi hastalarıma da öneriyorum "

David: "Amaç sadece çirkin görüneni örtmek gibi görünmesin; aksine güzelliği ortaya çıkartarak iyi hissettirmeye çalışıyorum. Zaten güzel dediğimiz şey aslında mükemmel sanılan değildir. Bu çok güzel ve duygusal hissettiriyor. Sadece bir kadına dövme yapmak değil; özellikle birisine yardım etmek hayatın güzel bir parçası. Hayat budur." diyor.

Annesi tarafından büyütülen Allen; büyükanne ve babasıyla beraber de bir dönem yaşamış. Onların dindar yaşama biçimleriyle; her şeyin kaderin planı olduğu inancıyla, her an cennet- cehennem korkusuyla, sürekli "suç" kelimesiyle büyütüldüğünü anlatıyor. Büyüdükçe dünyanın böyle dönmediğini düşünen David dini inanışın asıl amacının; doğru ve yanlışı ayırt etmek olduğuna inanıyor. Doğru ve yanlışı herkesin hayatın içinde tecrübe ederek ayırt etmesi gerektiğini düşünüyor ve Tanrı’ya inandığını söylüyor. Bizim kültürümüze baktığımızda ise inanışa ters gibi görünebilen kalıcı dövme sanatı aslında; bir kadının bedeni ile ilgili iyi hissetmesini, özgüvenini, iç huzurunu ve atlatmaya çalıştığı travmanın ağırlığına ne kadar iyi geleceğini düşünürsek artılarının çok fazla olduğu gerçeğini reddedemeyiz.

Amerikalı dövme sanatçısı David Allen

David müşterileri hakkında şöyle diyor: " Hikayeleri gerçekten inanılmaz. Bazıları izleri tamamen kapatmak istiyor. Bazıları daha çekici ve kadınsı görünmek istiyor, ya da son 4-5 yıldır tedavi sürecinde ellerinde olmayan kontrolü geri elde etmek istiyorlar. Bazı erkekler destek anlamında muhteşem. Fakat çoğu değil.” Müşterilerinin güveniyle hareket eden sanatçı kamuflajdan çok bir sanat eseri yaratılması gerektiğine inanıyor.

Meme kanserinde cerrahi müdahalenin ardından dövme yaptıran kadınlardan birkaç tanesinin duygu ve düşünceleri şöyle:

“Dövmeyi yaptırmayı düşündüğümü söylediğimde eşim biraz şaşırdı. Çünkü ben muhafazakar bir kadınım. Fakat düşünüp inceledikçe bunu gerçekten istediğime karar verdim. Eşime örnek fotoğrafları gösterdiğimde ise şöyle dedi; ' Evet, eğer istediğin böyle bir şey ise mutlaka yaptırmalısın.' "

"Bu korkacak ya da utanılacak bir şey değil, aksine harika bir şey. Hem duygusal hem fiziksel olarak daha da iyileştiğimi gerçekten hissediyorum. Bu benim hayatımı değiştirdi"

"Bunu gerçekten çok sevdim ve aynaya baktığımda artık harika hissediyorum."

"Erkekler..." diyor David; " Acıya kadınlar kadar dayanıklı değiller." Evet, dövme hızla hareket eden bir iğne yardımı ile yapılıyor. Fakat dayanılmayacak bir acısı yok ve yalnızca birkaç saat sürecek hafif bir sızlama sonucunda ameliyat izleri olan bölgelerin adeta sanat eserlerine dönüşmesi sağlanabilir. Sanatın tedavi edici başka bir yönü de dövme sanatı ile karşımıza çıkıyor.