Kanser tedavisinde son teknolojilerden biri olan yeni nesil ışın tedavisi cihazı Elekta Versa HD, tedavi sırasında hastaya verilen dozların en doğru şekilde hesaplanarak sağlam organların zarar görmesini engellemektedir. Cihazın lineer hızlandırıcılar içerisinde 5 kat daha az sızıntı doz geçirgenliğine sahip yapısı, sağlam organları korurken, ikincil kanser oluşum riskini de en aza indirmektedir. Ayrıca bu teknoloji, diğer cihazlara göre tedavi süresini büyük oranda kısaltması ile de ön plana çıkmaktadır.

“Yüksek Doz Oranı” modu tedavi süresini kısaltıyor

Geleneksel radyoterapi tekniklerinin tümünü etkin ve güvenli şekilde uygulayabilen Elekta Versa HD, bunun yanı sıra lineer hızlandırıcı bazlı stereotaktik tedavileri uygulayarak, modern kanser tedavisindeki gelişmeleri bir adım ileri taşımaktadır. Cihazın “Yüksek doz oranı” modu eski nesil lineer hızlandırıcılara göre üç kat fazla maksimum doz oranı sağlamaktadır. Versa HD, yüksek doz oranı uygulama seçeneğiyle, tedavi süresine kısaltırken başarı oranını arttırmaktadır.

Yüksek güvenilirlikle hedefe yönelik ışınlama

Versa HD cihazında Elekta’nın devrimsel nitelikteki çok koruma yapraklı ışın sınırlayıcı cihazı olan AgilityTM bulunmaktadır. Agility’nin koruma yaprağı hızı diğer sistemlere göre iki kattan daha yüksektir. Bu ışın sınırlayıcının patentli koruma yaprağı pozisyonlama teknolojisi, koruma yaprağı hareketlerini gerçek zamanlı olarak doğrulamakta ve aşırı hassasiyet, yüksek güvenilirlik ve gelişmiş uyumlulukla ışınlama yapılmasını sağlamaktadır. Cihazda bulunan 160 adet alan şekillendiricisi (MLC), hedef tümörün şeklini daha iyi belirlemekte ve sağlam organların zarar görme riskini azaltmaktadır.

Planlamada hastaya en uygun doz oranı belirleniyor

Versa HD cihazında altın standart olarak kabul görmüş hassas hesaplamaları yapabilen Monte Carlo algoritması ile desteklenen ve en kesin doz hesaplaması yapan Monaco kullanılmaktadır. Biyolojik doz optimizasyonuna sahip bu tedavi planlama sistemi sayesinde; hastaya uygun doz oranı hesaplanabilmekte, uygulanan dozun etkinliği kontrol edilebilmekte ve organlar riskten korunmaktadır.

Geliştirilmiş hasta güvenliği ve konforu

Versa HD, yeni ergonomik özellikleri ve daha yumuşak ve modern hatlı şekliyle rahat ve güvenli bir tedavi ortamı sağlamaktadır. Düşük mekanik gürültü ve ortam ışıklandırma efektleri ile Versa HD hasta konforunu oldukça arttırmaktadır.

Üstün teknolojik özellikler

  • Yoğunluk ayarlı radyoterapi, görüntü kılavuzluğunda radyoterapi ve sterotaktik yani nokta atışı ile tek cihazda birçok tedavi olanağı sağlar.
  • Conebeam CT (Düşük doz volumetrik BT)
  • Elekta Agility® MLC ile tam entegre; 40 cm x 40 cm tam alan boyunca 160 x 5 mm koruma yaprakları sayesinde hedef tümörün şekli en keskin şekilde belirlenir.
  • Yüksek koruma yaprağı hızıyla tedaviler daha hızlı verilebilir.
  • Terapötik olmayan dozda önemli derecede azalma sağlar.
  • Versa HD ayrıca, modern ergonomisi, hasta dostu olan daha yumuşak ve parlak dışı, düşük mekanik gürültüsü, yeni kullanıcı kontrolleri ve ayrıca hasta için daha güven verici ve rahat bir atmosfer yaratmak için konulan ortam ışıklandırma efektleri sayesinde hasta konforunu arttırır.
  • Versa HD, kanser tedavisinde standartları değiştiren, bazı tümör tedavilerinde çığır açan en yeni jenerasyon ışın tedavisi teknolojisidir.

Lineer hızlandırıcı tabanlı Radyocerrahi (ışın ile ameliyat) yapabilen üstün bir cihazdır, aynı zamanda Radyoterapi endikasyonu olan her türlü hastanın tedavisine yüksek hassasiyet ile olanak sağlamaktadır.

En yakın rakibinden 5 kat daha az sızıntı doz geçirgenliğine sahip kolimatör yapısı sayesinde, sağlam organları korurken ikincil kanser oluşum risklerinde en düşük yüzdeye sahiptir.

Alanında en yüksek sayı olan 160 adet alan şekillendiriciye (MLC) sahip olması ile, hedef hacmin şeklini daha iyi kapsamakta ve sağlam organların alacağı doz miktarlarını azaltmaktadır.

Yine alanında en yüksek MLC (alan şekillendirici) hızına sahip olması sayesinde rakiplerine göre tedavi süresini kısalmaktadır.

Dünyaca kabul görmüş hassas hesaplamaları yapabilen Monte Carlo algoritmasına sahip tedavi planlama sistemi ile, hastaya verilen dozlar en doğru şekilde hesaplanabilmektedir.

Filtresiz tedaviye olanak sağlayan (FFF) enerjileri sayesinde, filtreli enerjilerin 4 katına kadar doz hızına ulaşabilmektedir. Radyocerrahi (ışın ile ameliyat) tedavisi görecek hastalara hızlı ve hassas bir şekilde tedavi uygulayabilmektedir.

4 boyutlu tedaviye olanak sağlayan, solunum takibi sayesinde hedef hacme doz verirken sağlam organları maksimum düzeyde korumaktadır. Sistem sadece belirlenen solunum faz aralığında ışınlama yapıp diğer solunum fazlarında ışınlamayı otomatik olarak kesmektedir. Başta Karaciğer, Akciğer ve Sol meme kanseri hastaları için çok önem teşkil etmekte olan solunum takibi de yapılabilmektedir. Tedavi esnasında olabilecek hasta hareketlerini sistem otomatik algılayıp, sağlam organların fazla doz almasını önleme özelliğine de sahiptir.

6 boyutlu masa hareketi sayesinde hasta pozisyonlamasını hızlı ve hassas bir şekilde yapabilmektedir.

Prostat kanseri hastalarının tedavisinde invaziv işaretleyiciler (fiducial marker) koymaya gerek olmadan, prostat takibi ultrason görüntüsü eşliğinde yapılabilmektedir.