Tip 2 diyabet kan şekerini etkileyen, çoğu önlenebilir ve kronik bir hastalıktır. İlaçlar, diyet ve egzersiz standart tedavilerdir. Ancak son çalışmalar çoğu mutfakta kolaylıkla bulabileceğiniz yeni bir şeyi araştırıyor: elma sirkesi!

2013 yılı itibari ile dünyadaki diyabetli hasta sayısı 382 milyon iken bu sayının 2035 yılında %55 oranında artarak 592 milyona ulaşacağı öngörülmektedir.

Elma sirkesi doğal bir tedavi potansiyeline sahipse, bu gerçekten iyi bir haber olacaktır.

Araştırmalar ne diyor?

Elma sirkesi ve kan şekeri arasındaki bağlantıya daha önce birçok çalışmada bakılmış olsa da bu çalışmalar küçük çaplıdır ve değişken sonuçları vardır.

Örneğin elma sirkesinin LDL (kötü kolesterol) ve A1C (diyabet için bir kan biyobelirteci) seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteren bir çalışma yapıldı ancak bu çalışma farelerle sınırlıydı.

2004’te yapılan bir çalışma 40 gr su ile seyreltilmiş 20 gram elma sirkesinin 1 çay kaşığı sakkarinle yemeklerden sonra alınmasının kan şekerini azaltabileceğini buldu.

2007’de yapılan başka bir çalışma elma sirkesinin yatmadan önce alınmasının uyandıktan sonra ılımlı kan şekeri seviyesi sağladığı tespit edildi. Ancak bu çalışma sadece 19 kişiyle sınırlıydı.

Büyük bir randomize kontrol çalışması yapılıncaya kadar, elma sirkesi almanın gerçek faydalarını tespit etmenin zor olacaktır.

Ancak bunu yine de denemek istiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz

 • Organik, filtresiz ve çiğ elma sirkesi genellikle en iyi seçimdir. Sirkenin üzerinde beyaz bir tabaka birikebilir. Bu örümcek ağına benzeyen asit zincirlerine sirke kültürünün annesi denir ve bu, yararlı bakterilerden zengin olduğu anlamına gelir.
 • Elma sirkesi güvenli kabul edilir, bu nedenle diyabetiniz varsa denemeye değer olabilir.
 • Mide tahrişini ve dişlerin zarar görmesini önlemek için bir bardak suya 1 çay kaşığı sirke katarak seyreltmek doğru olacaktır.
 • İnsanlar sağlık ihtiyaçları için "hızlı bir düzeltme" veya "mucize çözüm" konusunda temkinli olmalı, çünkü bu öneriler genellikle güçlü kanıtlarla desteklenmiyor ve iyiden daha fazla zarara yol açabiliyor.

Kimler kaçınmalı

 • Böbrek problemleri veya ülseri olanlar açık bir şekilde kaçınmalıdır ve bu durum hiç kimse için düzenli ilaç tedavisi yerini almamalıdır. 
 • Fazla miktarda elma sirkesi tüketimi diş minesinde erozyon gibi yan etkilere neden olabilir ve ek olarak potasyum seviyelerinin düşmesine neden olabilir. 
 • İnsülin veya lasix gibi idrar söktürücü ilaç alırken potasyum seviyeleri tehlikeli seviyelere düşebilir.

Sonuç

 • Diyabeti önlemenin ve yönetmenin en etkili yolu sağlıklı karbonhidratlar, yeterince protein ve yağ içeren sağlıklı diyetlerdir.
 • Karbonhidratların kan şekeriniz üzerindeki etkisini anlamak, rafine ve işlenmiş karbonhidratların alımını şeker hastası olmadan sınırlamak önemlidir.
 • Bunun yerine meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi besleyici ve lifli karbonhidratları tercih edin. Ayrıca fiziksel aktivitenin arttırılması, kan şekeri yönetimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.
 • Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz diyabeti yönetmede etkili bir çözüm olabilir.