Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Kanserde yenilikçi tedaviler - İmmünoterapi - Alerji ilişkili beyaz kan hücreleri kansere karşı etkili bir şekilde kullanılabilir

Alerji ilişkili beyaz kan hücreleri kansere karşı etkili bir şekilde kullanılabilir

Alerji ilişkili beyaz kan hücreleri kansere karşı etkili bir şekilde kullanılabilir
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
24.01.2019

Kanserde her geçen gün bağışıklık sisteminin önemi daha net anlaşılmaktadır. Son zamanlarda immünoterapiler, T hücrelerin yanında farklı bağışıklık sistemi hücrelerini de hedef almayı içermektedir. Bu bağlamda, Ocak 2018’de Cancer Immunology’de yayımlanan çalışmada, alerjiden sorumlu eozinofil adlı bağışıklık sistemi hücrelerinin, kanser hücrelerini yok etmede etkili bir şekilde kullanılabileceği keşfedildi.

Yukarıda, kan hücre çeşitleri görülebilir. Eozinofil bir çeşit granüllü lökosittir.

Araştırma İsrail'de bulunan Tel Aviv Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Eozinofiller, parazitlere karşı bağışıklık tepkisinde rol olan beyaz kan hücreleridir. Aynı zamanda, allerjik reaksiyonlarda meydana gelen hasarlardan da sorumludur. Araştırmacılar, eozinofillerin kansere karşı etkinliğini kalın bağırsak kanseri fare modellerinde test ettiler. Eozinofillerin en çok bulunduğu organ bağırsaktır. Araştırmacılar bu sebeple bağırsak kanseri modellerinde anti-kanser etkiyi analiz ettiler.

Araştırma sonuçlarına göre;

• Eozinofillerin anti-kanser etki gösterdiği ve direkt olarak kanser hücrelerini yok ettiği görüldü. Eözinofiller, T hücrelerden bağımsız olarak anti-kanser etkiyi gerçekleştirmektedir.

• Eozinofillerin interferon gamma (IFN-γ) adlı proteinle aktifleştirildiğinde daha fazla anti-kanser etkiye sahip olduğu gözlendi.

• Aynı zamanda, 275 kanser hastasından alınan tümör örneklerinde eozinofil sayısıyla hastalığın durumu ve evresi karşılaştırılmıştır. Yüksek eosinofil sayısına sahip hastalarda hastalığın şiddeti daha düşük bulunmuştur.

Peki bu çalışma bize ne ifade ediyor?

• Kanser immunoterapisinde yeni bir hedef keşfedilmiştir. Eozinofiller de, T-lenfositler gibi, kanser hücrelerini etkili bir şekilde yok etme potansiyeline sahiptir.

• Eozinofillerle T hücreleri birlikte kullanıldığında etkili bir kanser tedavisi sunabilir.

• Önemle vurgulamak gerekir ki, bu çalışma henüz preklinik aşamadadır. İnsanda klinik çalışmalarla bu durumun doğrulanması gerekmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Hadar Reichman ve ark.
Activated Eosinophils Exert Antitumorigenic Activities in Colorectal Cancer.
Cancer Immunology Research, 21 January 2019.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.