Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Kanserin nedenleri - Meme kanseri - Gece vardiyalı çalışma - nöbet tutma kanser riskini artırır mı?
Gece vardiyalı çalışma - nöbet tutma kanser riskini artırır mı?

Gece vardiyalı çalışma - nöbet tutma kanser riskini artırır mı?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
17.11.2017

2007 yılında Dünya Sağlık Organizasyonu (DSO), gece vardiyalı calışmanın kanser - özellikle meme kanseri - riskini artırdığını bildiren bir çalışma yayımlamıştı. 1,4 milyon kadının dahil olduğu yeni ve bir çalışma ise gece vardiyalı çalışmanın meme kanseri riskini artırmadığı veya çok az artırabileceğini göstermiştir.

Sadece Amerika’da 15 milyon yetişkinin tam zamanlı gece vardiyaları, dönüşümlü vardiya veya diğer düzensiz çizelgelere gece vardiyalı bir şekilde çalıştığı bilinmektedir.

Belli çalışma düzenlerinin, çoğunlukla çevresel aydınlık ve karanlığa göre düzenlenen vücudun sirkadyen ritmini (biyolojik saatimiz), dolayısı ile fiziksel, zihinsel ve davranışsal durumumuzu bozabileceği bilinmektedir.

Sirkadyen ritim bozulmaları çeşitli sağlık sorunları (uyku bozuklukları, obezite, diyabet, depresyon ve bipolar bozukluk) ile ilişkilendirilmiştir. Sağlık hizmeti alanında "nöbet tutma" olarak adlandırdığımız gece vardiyalı çalışma," sirkadiyen ritim uyku bozuklukları" kapsamında değerlendirilen bir durumdur.  Ve 2007’de DSO’nun bir kolu olan Kanser Araştırmaları Uluslararası Ajansı (International Agency for Research on Cancer = IARC), gece vardiyalı çalışmayı “olasılıkla insanlar için karsinojenik” olarak tanımlamıştı.

Geçmişteki bu sonuca meme kanseri hayvan modellerine ve az sayıda küçük çaplı geçmişe dönük (retrospektif) klinik çalışmaya dayanılarak ulaşılmıştı. O dönemde gece vardiyalı çalışmanın insanlar üzerine etkilerine dair yetersiz kanıt bulunmakta idi.

Gece çalışması / nöbet tutma - meme kanseri bağlantısıyla ilgili yeni verilerin değerlendirilmesi

Gece vardiyasının kadın meme kanseri riskini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için aradan 10 yıl geçti, ve yeni, ileriye dönük (prospektif) ve büyük çaplı bir çalışmanın sonuçları yayımlandı.

İngilitere kaynaklı 10 farklı çalışmadan toplam 1.4 milyon kadının dahil olduğu yeni çalışmanın sonucuna göre, gece vardiyasında çalışmayan kadınlarla karşılaştırıldığında, gece vardiyasında çalışan kişiler - hatta 30 yıl bunu yapsalar dahi - daha yüksek bir meme kanseri riskine sahip değildi.

Sonuç olarak, gece vardiyasında çalışan kadınların - ne kadar süreyle bu tür çalışma düzenlerini izlediklerine bakılmaksızın - gece vardiyasında çalışmayan kadınlarla aynı oranda meme kanseri geliştirme riski taşıdığını gözükmektedir.

Bir önceki yazımızda sirkadiyen ritm düzenleyicisi melatonin hormonundan ve kanserdeki rolünden bahsetmiştik.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

Ruth Travis et al.
Night shift work and breast cancer incidence: Three prospective studies and meta-analysis of published studies.
Journal of the National Cancer Institute (2016).
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Karsinojen Benzenin Hangi Üründe Yoğun Miktarda Olduğunu Duyduğunuzda Şaşıracaksınız
Karsinojen Benzenin Hangi Üründe Yoğun Miktarda Olduğunu Duyduğunuzda Şaşıracaksınız
Ağızdaki belirli bakteriler Pankreas Kanseri Riski ile ilişkilendirildi
Ağızdaki belirli bakteriler Pankreas Kanseri Riski ile ilişkilendirildi
Bağırsak florası (mikrobiyota mikrobiyom) nedir? Kolorektal kanserle arasındaki ilişki nasıldır?
Bağırsak florası (mikrobiyota mikrobiyom) nedir? Kolorektal kanserle arasındaki ilişki nasıldır?
Kalın bağırsak (kolon ve rektum) kanseri neden gençleri hedef alıyor?
Kalın bağırsak (kolon ve rektum) kanseri neden gençleri hedef alıyor?