Genç kızlarda memede oluşan kitleler

Meme kanseri 13-19 yaş aralığındaki genç kızlarda oldukça nadir görülür, bu nedenle çoğu araştırma bünyelerinde bu yaş grubuna ait meme kanseri istatistikleri tutulmamaktadır. Ancak yine de ergenlik dönemindeki kızlar bu sağlık sorunlarıyla ilgili kaygı duyabilmekteler. Bu kaygıları azaltmak için memelerinde fark ettikleri herhangi bir değişiklikte doktora danışmalılar.

Şunu da bilmeliler, meme değişiklikleri korkulacak bir durum değildir ve memede oluşan kitlelerin çoğu meme kanseri ile ilgili değildir.

Genç kızlarda meme kanseri ile ilgili gerçekler

 • Bu yaş grubunda memede ortaya çıkan değişikliklerde ilk olarak meme kanseri akla gelmemelidir.
 • Memede ele gelen kitleye bakılarak kanser var denilemez.
 • Gençlerde çok nadir olduğu için sağkalım oranları konusunda güvenilir bir istatistik yoktur.

Genç kızlarda meme kanseriyle ilgili kaygılar

 • Meme kanseri riski yaş küçüldükçe azalır.
 • Genç kızların gelişme döneminde olmalarından kaynaklanan yeni büyümeyle birlikte yaşadıkları değişiklikleri yadırgayabilirler. Bazıları meme kanseri hakkında endişelenebilir.
 • Erken meme gelişimi genellikle meme ucunun altında bir yumru olarak başlar, bu da gençlerin meme kanseri ile ilgili endişeler oluşturabilir. Bu meme yumruları hassas olabilir ve bazı korkuları tetikleyebilir.
 • Ebeveynler ve doktorlar, genç kızların bu dönemde memelerinin normal bir şekilde büyümesiyle ilgili bilgilendirmeli ve rahatlatmalılar, çünkü gelişme sürecinin bir parçası olarak bu durum huzursuz hissettirebilir.

Çok nadir olsa da bir genç kızın meme kanseri geliştirmesi mümkündür. Tüm kanserlerde olduğu gibi gençlerde de meme kanseri, normal hücrelerin büyüme ve çoğalmasının kontrol dışına çıkmasıyla olur. Zamanla, bu büyüme sağlıklı dokuya zarar veren ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilen bir tümör oluşturabilir.

Kadınların yaklaşık %12'si yaşamları boyunca meme kanseri geliştirir. Fakat, meme kanseri için en önemli risk faktörü yaştır. Meme kanserlerinin %1’den daha azı 30 yaş altı kadınlarda görülür ve bir kadın için 30 yaşından önce meme kanseri geliştirme riski %0.44’tür.

- Genç yaşta meme kanserine yakalanmak (detaylı)

Bir genç kızın memesinde kitle oluşturabilecek nedenler

Fibroadenom

Bir fibroadenom iyi huylu bir meme tümörüdür. 20'li ve 30'lu yaşlarındaki kadınlar arasında yaygın olan bu kitlelerin kansere dönüşme ihtimali çok düşüktür. Açık sınırları ve çok küçükten birkaç santime kadar boyut aralığı vardır.

Filloid Tümör (Sistosarkoma Filloides)

Filloides hızlı büyüyen tümörlerdir, fakat neredeyse her zaman iyi huyludurlar. Tüm meme tümörlerinin %1’inden azını oluşturur, ancak vakaların %10'unda, vücudun diğer bölgelerine yayılabilirler. Bu tümörleri kadınlar aldırabilir.

Meme kistleri

Kistler meme dokusunda cildin altında sivilceler şeklinde küçük kistik yapılar olabilir. Bazı kadınların ise meme dokularında çok sayıda kist bulunur ve buna fibrokistik memedendir. Fibrokistik memeye sahip olmak kadınlarda endişe yaratabilir ve sık doktora başvurmak isteyebilirler.

- Kanser olmayan ancak kanser riskini artıran meme kitleleri

Meme kanseri çeşitleri

Daha yaşlı meme kanserli kadınlarda olduğu gibi, meme kanseri olan genç kızlar da bu hastalığın farklı türlerine sahip olabilirler.

In situ kanserler

In situ, kanserin sadece meme süt lobülleri veya kanallarını döşeyen epitel hücrelerde olması demektir. Bu kanserler daha kolay tedavi edilir. En yaygın in situ kanserler; duktal karsinoma in situ (DCIS) ve lobüler karsinoma in situdur (LCIS).

İnvaziv meme kanserleri

İnvaziv meme kanserlerinde kanserli hücreler köken aldıkları bölgede sınırlı kalmayıp dokunun içine doğru büyüme gösterirler ve başka organlara yayılma potansiyeline sahiptirler.

- Meme kanseri çeşitleri nelerdir? (detaylı)

Genç kızlarda meme kanseri belirtileri

Kendi kendine aylık meme muayenesini artık önermiyoruz, çünkü bu yöntemin meme kanserinin erken teşhisine anlamlı bir katkı sağlamadığı, buna karşın gereksiz endişe ve tıbbi işlemlere yol açtığı bulundu. Bu nedenle tüm kadınlara kendi kendine meme muayenesi yerine memelerinde özellikle yeni başlayan değişiklikleri önemsemelerini öneriyoruz. Bununla birlikte meme kitlelerinin %90'ı kansere bağlı değildir.

Meme kanserinin yaygın belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Memede kitle / yumru
 • Koltuk altlarında veya boyunda şişmiş lenf düğümleri
 • Memelerin büyüklüğü, şekli veya simetrisinde açıklanamayan değişiklikler
 • Meme veya meme ucu cildinde değişiklikler
 • Memede menstruasyon, hamilelik veya emzirme ile ilgili olmayan akıntı
 • Kızarıklık veya şişlik
 • Meme cildinin çekilmesi veya çukurlaşması
 • Kaşıntılı, pullu döküntü

- Meme kanseri belirtileri (detaylı)