Aşağıdaki yazı, gençlerde tütün ürünü ve artan e-sigara kullanımına dikkat çekmek için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA'nın web sitesinde yayımlanan açıklamadan çevrilmiştir.

Elektronik sigaranın gençler arasında kullanımın oldukça sık olması 2015’ten beri Amerika’da önemli bir sorun olarak görülmeye başlamış ve buna yönelik araştırmalar ve çalışmalar yürütülmüştür. Özellikle Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’in e-sigara kullanımı üzerine açıklamaları önem arz etmektedir. Amerikan Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı bünyesindeki bir kurum olan FDA, ilaçların, aşıların ve diğer biyolojik ürünlerin güvenliğini ve etkinliğini denetleyerek halk sağlığını korumayı amaçlar. Kurum ayrıca gıda tedariği, kozmetik, besin takviyesi, radyasyon yayan elektronik cihazlar güvenliği ve güvenilirliğinden ve tütün ürünlerinin düzenlenmesinden sorumludur. Bu konudaki FDA’in açıklamalarını yapan yetkili isim Scott Gobblieb 7 Haziran 2018'de bir beyanda bulunarak önemli bazı noktalara değindi. FDA’in resmi sitesinden yapılan açıklamada Doktor Gobblieb’in belirtmiş olduğu noktalar ise kendi cümleleriyle ise şu şekilde;

"Ülkemizin gençliğini tütün ürünlerinin tehlikelerinden korumak Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin en önemli sorumlulukları arasındadır. Bu ürünlerin çocuklarımıza pazarlanmaması, satılmaması ve onlar tarafından kullanılmaması için de gerekli en sert adımları atmaya çalışıyoruz. Bu çabalar kapsamlı planımızın köşe taşını oluşturmaktadır. Aktif şekilde izlediğimiz politika ile amacımız gençlerin sigaraya bağımlı olmamaları ve tütün bağımlılığının ardışık nesillere olan döngüsünü kırmak.

Gençler sigara gibi yanıcı tütün ürünlerini daha az kullanıyor olsa da gençler arasında e-sigara kullanım oranının rahatsız edici derecede yüksek olduğunu görmekteyiz. Bu anlamda gençlerimize daha fazla çaba göstermeliyiz. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, e-sigaraların hem ortaokul hem de lise öğrencileri arasında en çok kullanılan tütün ürünü olduğu gerçeğini ve 2017 yılında toplam 2.1 milyon gencin e-sigara kullandığını gözden kaçırmamak gerekir.

- İlgili konu: Elektronik sigara, en yeni sosyal sağlık krizi olabilir mi?

Bu rakamlar özellikle önem teşkil etmektedir çünkü gençlerin nikotine maruz kalması – ister sigara ister e-sigara kaynaklı olsun – gelişmekte olan beyni daha fazla etkiler ve gelecekte nikotin bağımlılığına daha duyarlı hale gelmesini sağlayabilir. Yani beyin nikotinle ne kadar erken tanışırsa, bağımlılık o kadar kuvvetli olur.

Gençleri nikotin ve tütün ürünlerinin tehlikelerinden korumak için yaptığımız çalışmalardan birincisi, e-sigaraların veya diğer tütün ürünlerinin ilk etapta çocukların eline geçmediğinden emin olmak. Bu amaçla ülke çapındaki satıcılara çok sayıda uyarı bildirileri yayınladık. Ayrıca çocuklar için sevimli gelebilecek ve satışı kolaylaştırabilecek ambalajlama unsurlarına karşı da önlemler almaya çalıştık ve yanıltıcı reklamların, ürünlerinin önüne geçmeye çağışacağız

Tütün ürünlerini kullanan kabul edilebilir hiçbir çocuk yoktur ve çocuklarımızı korumak ve tütünle ilişkili hastalık ve ölümleri önemli ölçüde azaltmak için her fırsatı değerlendireceğiz."

elektronik sigara reklamları e sigaranın kullanım sıklığındaki çarpıcı artış

*

- İlk kez olarak kadınlarda akciğer kanseri sıklığı erkekleri geçti

- Sigara içen kişilerden hangileri akciğer kanseri taraması yaptırmalı?