18 Temmuz 2018'de Journal of Physiology'de yayımlanan araştırmaya göre hamilelik veya emzirme esnasında annenin herhangi bir tütün ürünün kullanılıyor olması, ani bebek ölümü sendromu riskini artırabilir.

Çalışmadan çıkan bir diğer sonuç ise elektronik sigara ve nikotin bantlarının kullanılmasının, hamileler için, normal sigaranın daha güvenli alternatifleri olmadığıdır. Yani sorun nikotinde gözükmektedir; anne karnındaki fetüsün veya yeni doğan bebeğin aşırı nikotine maruz kalmasının ciddi sağlık riski taşıdığı düşünülmektedir. Tütün ürünlerinin keyif vericiliğinden ve bağımlılığından sorumlu maddesi olan nikotinin, böyle bir sağlık riski taşıdığı şimdiye kadar netlik kazanmamıştı.

-İlgili konu: En yeni sosyal sağlık krizi: E-sigara

Ani bebek ölümü sendromu, beşik ölümü olarak da bilinir. 1 yaşından küçük bebeklerin açıklanamayan ölümünü ifade etmektedir. Genellikle de 3 aydan küçük bebeklerde meydana gelir. Bu ölümler açıklanamasa da riski artıran bazı durumlar mevcuttur. Riski artıran sebeplerden birisi sigara kullanımı olup, bunun önüne geçilmesi de koruyucu önlemler arasında dikkat çekmektedir.

Hamilelik sırasında sigara bırakmak isteyen kadınlardan bazıları e-sigara ya da nikotin bandı gibi tütün ürünlerine yönelmektedir. Bu yöntemlere geçişin ani bebek ölümü sendromuna ne gibi bir etkisi olduğu tam açık değildir.

Journal of Physiology'de yer alan bulgulara göre sıçanlarla yapılan deneylerde, araştırmacılar annelerin hamile oldukları dönemde ve sonrasındaki emzirme döneminde nikotine maruz bırakıldıklarında yavrularında otoresüsitasyon adı verilen bir otomatik yanıtın bozulduğunu görmüşlerdir. Otoresüsitasyon, oksijen eksikliğinden kaynaklanan nefes darlığını telafi etme yeteneğidir ve oksijen azlığında kalp atımını ve nefes almayı düzenler.

İnsanlarda, bebeklerin uyuma esnasında yatağa dolaşmaları, küçük hastalıklar ve solunum tıkanıklığı gibi problemler otoresüsitasyon mekanizmasını tetikleyebilmektedir. Ani bebek ölümü sendromunda bu hayatta kalma mekanizmasının çalışmadığı görülmüştür.

Nikotinin otoresüsitasyon mekanizmasını bozması sebebiyle, annelerin, e-sigara ve nikotin bandı gibi alternatif tütün ürünlerini de kullanmaması gerekmektedir.

Ani bebek ölümü sendromu aileler açısından son derece üzücü bir trajedidir. Hayvan çalışmalarını insanlara uyarlamak tam olarak doğru değildir, ancak bu tür çalışmalar olası risklerin belirlenmesi açısından önem teşkil etmektedir ve sonuçları göz ardı edilmemelidir.