Yüksek etkinliğe sahip partikül hava (High Efficiency Particulate Air= HEPA) filtreleri ve ultraviyole (UV) ışık sterilizasyonu, COVID-19 Pandemisi'nden sorumlu yeni tip koronavirüs olan SARS-CoV-2 partiküllerini havadan etkili bir şekilde uzaklaştırmaktadır. Nature’da bildirilen yeni bir çalışma bu filtrelerin, hastane kaynaklı SARS-CoV-2 riskini azaltmaya yardımcı olabileceği fikrini sunmaktadır.

Birleşik Krallık, Cambridge Üniversitesi Klinik Tıp Okulu, Anestezi Bölümü'nden yoğun bakım uzmanı Andrew Conway-Morris liderliğindeki ekip, daha önceki deneylerin, hava filtrelerinin dikkatli bir şekilde kontrol edilen ortamlarda aktif olmayan parçacıkları uzaklaştırma kabiliyetini değerlendirildiğini, ancak gerçek dünya ortamında nasıl çalışacaklarını bilinmediğini söylüyor.

Birleşik Krallık, Cambridge Addenbrooke Hastanesi'nden yoğun bakım uzmanı ve çalışmanın ortak yazarı Vilas Navapurkar, hastanelerin izolasyon tesisleri dolduğunda portatif hava filtreleri kullandığını, ancak bu filtrelerin etkili olup olmadığına veya yanlış bir güvenlik hissi sağlayıp sağlamadığına dair kanıtlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Son derece küçük parçacıkları yakalama yeteneğinden dolayı HEPA filtreler, araştırmacılar tarafından tamamen Covid-19 hastası ile dolu olan iki farklı alana yerleştirdi; Covid-19 servisi ve Covid-19 yoğun bakım üniteleri (YBÜ). Ekip, hava filtrelerinin açık ve kapalı olduğu farklı 2 hafta boyunca YBÜ’lerinden hava örnekleri aldı ve sonuçlar karşılaştırıldı.

- İlgili konu: Yeni koronavirüsü HAVADA TESPİT edebilen bir biyosensör geliştirildi

Çalışmaya göre, "Hava/UV filtresinin etkinleştirilmesinden önceki beş günün tamamında YBÜ’ndeki havada SARS-CoV-2 tespit edildi, ancak hava/UV filtresinin çalıştığı beş günün hiçbirinde virüs saptanmadı. SARS-CoV-2, filtre kapalıyken beş günün dördünde tekrar tespit edildi."

Havadaki SARS-CoV-2, filtreler kapalıyken bile yoğun bakım ünitesinde çok sık olacak şekilde tespit edilmedi.

İlgili konular:

Covid-19 için Temiz Bir Havanın Ucuz ve Kolay Yolu

Nature’da yayımlanan bu makaleye göre, araştırmacılar "hastalığın son aşamalarında dahil olan yavaş viral replikasyon" için birkaç olası açıklama önermektedir. Ekip, virüsü havadan filtrelemenin servis odalarında, yoğun bakım ünitelerinden daha önemli olabileceğini söylemektedir.

Filtreler hem servislerde hem de yoğun bakım ünitelerinde diğer mikrobiyal biyoaerosolleri de önemli ölçüde azalttı. Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (UMGSE) siklonik aerosol numunelerini ve PCR testlerini, havadaki SARS-CoV-2 ve diğer mikrobiyal biyoaerosolün tespiti için kullandı.

Araştırmaya dahil olmayan Kanada Toronto Üniversitesi'nden Epidemiyolog David Fisman, Nature makalesi hakkında şunları söyledi: "Bu çalışma, Kanada hastanelerinde çok az kullanılan HEPA hava temizleyicilerinin havadaki patojenlerden kaynaklanan riski azaltmanın ucuz ve kolay bir yolu olduğunu gösteriyor."

- İlgili konu: SARS-CoV-2 (yeni koronavirüs) HAVADAN BULAŞIYOR! İşte 10 kanıt