Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Kanser ve Tedavisinde Yan Etkiler - Kanser cinsel yaşamı nasıl etkiler?
Kanser cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Kanser cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
26.09.2017

Cinsel duygular ve tutumlar insanlar arasında, hasta olmasa bile büyük farklılıklar gösterir. Bazı insanlar, kanser tedavisi süresince cinsel arzularında ve enerji düzeylerinde çok az değişiklik yaşarlar veya hiç değişiklik yaşamazlar. Diğerleri, kanser ve tedavinin fiziksel ve duygusal etkileri nedeniyle cinsel ilişkiye daha az ilgi duyarlar.

Cinsel arzunuz ve enerji seviyeniz tedavi sırasında değişirse, bunun doğal ve birçok insanda olduğu unutulmamalıdır. Bu durum stres, yorgun hissetme ve diğer tedavi yan etkilerinden kaynaklanabilir. Vücudunuz hakkında nasıl hissettiğiniz de bir rol oynayabilir.

Tedaviye başlamadan önce sağlıklı bir cinsel yaşamınız varsa veya cinsellik sizin için önemli ise, tedavi sırasında fiziksel yakınlıktan zevk almaya devam etme ihtimaliniz vardır. Bu samimiyetin yeni bir anlam kazandığını ve eşinizle farklı şekilde ilgilendiğinizi görebilirsiniz. Seks daha az önemli hale gelirken, sarılma, dokunma, tutma ve kucaklaşma daha önemli olabilir.

Sağlıklı bir cinsel yaşamın, bu kadar çok fiziksel ve duygusal faktörün söz konusu olduğu durumlarda korunması zor olabilir. Tedaviden önce, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı anlamanız için doktorunuzdan ve diğer güvenilir kaynaklardan mümkün olduğunca fazla bilgi alın. Endişeleriniz ve kendiniz için ne hissettiğiniz hakkında eşinizle konuşun.

Cinsellikle ilgili tüm problemlerin üçte ikisinin kısa bir değerlendirme sonrası, birkaç öneri ile hasta ve eşine güven aşılanması sonucu çözülebileceği bilinmektedir. Geriye kalan az bir kısım ise hasta ve eşine önerilebilecek tıbbi ve psikolojik destekler sayesinde üstesinden gelinebilir.

Kanserde Fertilite - Doğurganlık

Hamilelik bazen kanser tedavisi sırasında mümkündür, ancak bazı tedaviler doğum kusurlarına neden olabilir. Doktorlar sıklıkla hastalara tedavi boyunca ve tedavi sonrası bir müddet doğum kontrolünü kullanmalarını önerirler.

Kadınlar, tedavileri alırken adetlerinin düzensizleştiğini veya durduğunu görebilir. Bu, hamile kalamayacağı anlamına gelmez, bu nedenle doğum kontrolüne ihtiyaç vardır.

Erkeklerdeki tedaviler sperm hücrelerini azaltabilir veya hasar verebilir. Buna rağmen, erkekler genellikle tedaviden sonra tekrar fertil hale gelir.

Tedavinin doğurganlığınızı nasıl etkileyeceği konusunda endişelenmeniz normaldir. Kanser gibi yaşamı ciddi şekilde etkileyebilen bir hastalıkla karşı karşıya olmanız cinsellik ve doğurganlık konularını tamamen arka planı atmayı gerektirmez; bu konudaki sorularınız veya endişeleriniz ile ilgili tedaviye başlanmadan önce doktorunuzla konuşmaktan çekinmemenizi öneririz.

Bu yazımızla kanserde cinsellik konusuna bir giriş yapmış olduk. Sonraki yazılarımızda erkek ve kadın kanser hastaları ve farklı kanser türleri için cinsellik ve doğurganlık konularına ayrı ayrı değinmeyi planladık.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

cancer - org
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Avrupa Kanser Hastasının Hakları Bildirgesi – aldığımız dersler, hasta ve yakınlarına önerilerimiz
Avrupa Kanser Hastasının Hakları Bildirgesi – aldığımız dersler, hasta ve yakınlarına önerilerimiz
Dünyanın en büyük kanser organizasyonu ASCO 2017 ve dikkat çeken yeni tedaviler
Dünyanın en büyük kanser organizasyonu ASCO 2017 ve dikkat çeken yeni tedaviler
Kortizon Tedavisi Gören Lösemili Çocuklarda Kalça Osteonekrozlarının Erken Teşhisi için MR Taraması Yapılması Yarar Sağlar mı?
Kortizon Tedavisi Gören Lösemili Çocuklarda Kalça Osteonekrozlarının Erken Teşhisi için MR Taraması Yapılması Yarar Sağlar mı?
Efsaneye bir son verildi: Köpek balığı kıkırdağı kanser tedavisinde etkili değil!
Efsaneye bir son verildi: Köpek balığı kıkırdağı kanser tedavisinde etkili değil!