Hızlı Arama
Anasayfa - Kanser Haberleri - Özefagus (yemek borusu) kanseri - Kanser türlerine göre tanı ve tedavi bölümüne özofagus (yemek borusu) kanseri bölümü eklendi

Kanser türlerine göre tanı ve tedavi bölümüne özofagus (yemek borusu) kanseri bölümü eklendi

Kanser türlerine göre tanı ve tedavi bölümüne özofagus (yemek borusu) kanseri bölümü eklendi
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
24.12.2016

Özofagus kanserlerinin çoğunluğu yassı hücreli veya adenokanserlerdir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yassı hücreli kanser sıklığı azalmakla birlikte, adenokarsinom sıklığı artmaktadır. Dünya genelinde yıllık 482,300 yeni özofagus kanseri tanısı konulmakta ve bu hastalığa bağlı yıllık 406,800 yaşam kaybı olmaktadır.

En sık görüldüğü bölgeler Güney ve Doğu Afrika ve Doğu Asya, en az sıklıkta görüldüğü bölgeler ise Batı ve Orta Afrika ve Orta Amerika'dır. Kuzen İran, Orta Asya cumhuriyetleri ve Kuzey-Orta Çin gibi yüksek riskli bölgelerde görülen özofagus kanserlerinin %90'ı yassı hücreli tiptedir. Ana risk faktörleri tam olarak tanımlanmasa da, zayıf beslenme durumu, sebze ve meyvelerin az tüketimi, yüksek ısılı içecek tüketilmesi bilinen risk faktörleridir. Batılı toplumlarda görülen yassı hücreli özofagus kanserlerinin %90'ından fazlasında sorumlu etkenler sigara ve aşırı alkol tüketimidir.

Adenokanser alttipinin gelişmiş ülkelerde sıklığının artmasında obezitenin payı olduğu düşünülmektedir.

Özofagus kanseri, risk faktörleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgiye ilgili bölümden ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

1. Pohl H, Sirovich B, Welch HG. Esophageal adenocarcinoma incidence: are we reaching the peak? Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2010; 19:1468.

2. Siegel RL, Miller KD, Jemal A. Cancer statistics, 2015. CA Cancer J Clin 2015; 65:5.

3. Jemal A, Bray F, Center MM, et al. Global cancer statistics. CA Cancer J Clin 2011; 61:69.

4. Gholipour C, Shalchi RA, Abbasi M. A histopathological study of esophageal cancer on the western side of the Caspian littoral from 1994 to 2003. Dis Esophagus 2008; 21:322.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.