Diyabet ve kanser arasında bir ilişki olduğu düşüncesi yeni olmamakla birlikte, daha önce kesin olarak kanıtlanmamıştı. 20 Temmuz 2018'de Diabetologia'da yayımlanan yeni büyük bir çalışmada, kesin olarak diyabetin (şeker hastalığı) kansere yakalanma riskini artırdığı sonucuna varıldı.

Çalışmanın öne çıkan özellikleri

  • Amerika, İngiltere, Çin, Avustralya ve Japonya dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen 47 araştırmanın verilerini inceleyen bu çalışma, diyabetin çeşitli kanser türlerinin riskini artırdığını göstermektedir.
  • Genel olarak kanserler erkeklerde, kadınlara göre daha sık gözükmesine rağmen, bu çalışmada diyabetli kadınlarda kanser riski erkeklerden daha fazla bulundu. 
  • Bulgular yaklaşık 20 milyon kişinin sağlık verilerinin değerlendirilmesi sonucu ortaya koyuldu.
  • Araştırmacı ekip diyabetin (tip 1 ve tip 2), farklı kanser türlerini geliştirme riski artırmasının yanında, bu riskin kadınlarda erkeklere göre daha yüksek olduğunu keşfetti.
  • Diyabetli kadınlar, sağlıklı kadınlara göre %27 daha yüksek kanser olma riskine sahipken; diyabetli erkeklerde kanser olma riski, sağlıklı erkeklere göre %19 daha fazladır.

Hangi kanser türlerinin riskinin arttığına bakıldığında, diyabetli kadınlarda diyabetli erkeklere göre;

Sadece diyabetli erkeklerde karaciğer kanseri görülmesi riski diyabetli kadınlara oranla %12 daha fazladır.

Diyabet neden kanser riskini artırıyor?

Bu eğilimi yönlendiren mekanizmalar hala yeterince açıklanamamış olsa da bazı araştırmacılar aşırı yüksek kan şekeri ve artan insülin hormonu seviyelerinin ve obezite ile birlikte yaşanan metabolik değişimlerin, kişinin DNA’sına zarar verdiğini ve bu şekilde kanser riskini arttığını iddia etmektedir.

Diyabetli kadınlar neden erkeklere göre daha yüksek kanser riski altında?

Çalışmanın sorumlu yazarlara göre kadınlarda erkeklere göre diyabet öncesi dönem (gizli şeker) ortalama 2 yıl daha uzun sürmektedir. Böylelikle diyabet etkilere daha uzun süre maruz kaldıklarından dolayı kadınlar daha yüksek risk altındadırlar. Yine de cinsiyete özgü farklılıkların köklerinin daha fazla sorgulanması gerekmektedir.

*

Diyabet, kanser ve kalp damar hastalıklarının nedenlerinin çoğunun ortak olduğunu biliyor muydunuz?