Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Genel Kanser Haberleri - Kanserli hastalar grip veya zatürre aşısı yaptırabilir mi?
Kanserli hastalar grip veya zatürre aşısı yaptırabilir mi?

Kanserli hastalar grip veya zatürre aşısı yaptırabilir mi?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
22.11.2017

Sonbahar aylarında haklı olarak kanser hastaları grip aşısı olabilir mi? sorusu ile sık karşılaşmaktayız. Kanser hastalarının olası grip ve zatürreye karşı doktor kontrolünde aşı olması, ciddi sonuçlara neden olabilen durumların önüne geçmektedir.

Bağışıklık sistemi, antikor üreterek enfeksiyon oluşturan bakteri ve virüs gibi yapılara karşı vücudumuzu korur. Ancak, kanserin oluşturduğu antijen gibi yapıları vücut kendi antijeni gibi algılar, dolayısıyla bağışıklık sistemi koruma amaçlı devreye girmez. Vücudun savunma mekanizmasının kansere karşı yanıt verememesinin bir başka nedeni, tümörün etrafına salgıladığı bağışıklık sistemini baskılayıcı faktörlerdir. Bu durumda savunma mekanizması zayıflayarak kanserin yayılmasını engelleyecek yeterliliği gösteremez. Gerek kanserin kendisi gerekse kanser tedavisine bağlı oluşan bağışıklık sistemindeki zayıflama, hastayı infeksiyonlara açık bir hale getirir.

Kanser hastalarında tedavi süresince ve sonrasında en yoğun yaşanan enfeksiyonların bir kısmı, grip (influenza virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon) sonucu gelişir. Tedavi sonrası iyileşmiş veya halen tedavi gören kanser hastası iseniz, gribal enfeksiyona bağlı gelişecek bazı komplikasyonların oluşma riski söz konusu olabilir. İnfluenza olarak da bilinen grip, soğuk algınlığı veya nezleden farklı, daha ağır seyreden bir rahatsızlıktır. Normalde ortalama bir haftada geçmesine rağmen; vücut direncini düşüren kronik hastalığı olan kişilerde (kanser, diyabet, kalp-akciğer hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği vb.) yaşlılarda ve çocuklarda tedavi daha uzun sürmektedir.

Ne yazık ki gribe bağlı gelişebilen komplikasyonlar, hastada yaşam kaybına varan ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden, kanser tedavisi sonrası iyileşmiş veya halen tedavi gören kişilerin gribal enfeksiyonlardan (domuz gribi gibi) korunması için aşılanmaları önerilmektedir. Bunun yanında, vücudun farklı bölgelerinde ciddi enfeksiyon hastalıklarına sebep olan pnömokok olarak bilinen bakteri türünün, 65 yaş üstü kişilerde zatürreye neden olabildiği, menenjit, orta kulak iltihabı, gibi ciddi başka enfeksiyonlara yol açabildiği bilinmektedir. Bu sebeple, bu tür enfeksiyonlardan korunmak için 65 yaş üzeri kanser hastalarına pnömokok aşısı da ayrıca tavsiye edilmektedir.

Ancak, bu aşılama için sizi düzenli olarak kontrol eden ve/veya tedavi eden uzman doktorun önerisi önemlidir. En doğru olan, doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmenizdir. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, geniz akıntısı, baş ağrısı, titreme, halsizlik, ağrı, sızı gibi grip belirtilerinden şüphelenmeniz halinde, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz uygun görmesi halinde, antiviral ilaçlar vererek sizi tedavi altına alacaktır.

Kanserin veya tedavisinin yol açtığı olası yan etkilerde olduğu gibi muhtemel enfeksiyonlara karşıda önlem alınması mümkündür. Bu konuda, alanında uzman doktorlardan edinilecek her türlü bilgi, kanser hastalarının daha bilinçli olmasını sağlayacaktır. Bu sayede, hastanın üzücü olabilecek birtakım sonuçlarla karşılaşması önlenmiş olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Umut veren öyküler Mariia Voytko'nun hikayesi
Umut veren öyküler Mariia Voytko'nun hikayesi
Kanser tedavisi ve biz
Kanser tedavisi ve biz
Beslenmeye farklı bakış: DNA tabanlı diyetler & Nutrigenomik
Beslenmeye farklı bakış: DNA tabanlı diyetler & Nutrigenomik
En azından bir Nobel Ödülü farelere verilmeli
En azından bir Nobel Ödülü farelere verilmeli