Çocuklarımızı mikroplardan tamamen uzak tutmaya çalışmak aslında onlar için çok da iyi olmayabilir. Çocuklarımızın yaşam alanındaki şeyleri dezenfekte etmeyin; hayvanlara temas etsinler, yerde yemek yesinler ve toprakta oynasınlar, kir bazen iyidir.

Anne babalar çocukları mikroplardan uzak tutmaya çalışırlar. Mikropların çoğunun aslında çocuklar için yararlı olabileceğini düşünmezler. Ancak çocuklar abartılı olmadan kir ve mikroplara maruz kaldıklarında bağışıklık sistemlerinin daha iyi olgunlaştığına dair sonuçlar var. Konuyla ilgili araştırma sonuçlarına göre; özellikle açık havada mikroplara maruz kalmak çocuk ve gençlerde güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmada çok etkili. Bu sebeple uzmanlar çocukların bahçede rahatça oynamalarını öneriyor ve çamur olmuş elleri derhal sterilize etmek için ebeveynlerin endişelenmelerine gerek olmadığını belirtiyorlar.

Çocukların mikroplardan dolayı hayvanlardan uzak durması gerektiğine dair henüz bir sorun olduğu düşünülmüyor. Aksine çocuğun yüzünü yalayan bir köpeğin zarardan çok yararı olabilir; güçlü bir bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Gıdaları iyi yıkanmaya, etlerin iyi pişmiş olmasına dikkat etmek ve aşılar ile sağlık kontrolleri yapıldığı sürece hijyen ile ilgili daha fazla tedbirin ek bir katkısı olmadığı düşünülüyor.

Atalarımızın bağışıklık sistemleri çok sayıda mikrobik etkileşimle daha güçlüydü. Aileler eskiden mikroplara karşı daha rahattı; toprağa, bitkilere, hayvanlara ve doğaya daha yakınken, sterilize solüsyonlar yokken çocukların bağışıklıkları daha güçlüydü. Fakat günümüzde basit bir alerjene karşı tepki verme olasılığı çok daha yüksek durumda.

İsveç’te 300.000 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, yere düşen oyuncak kuklaları ağızlarına götürüp yalayan çocuklar ve hemen yıkayan çocuklar incelendi ve takip edildi. Yıkamak yerine kuklaları yere düştükten sonra ağızlarına götüren çocuklarda diğer gruba oranla daha az alerji, astım ve egzama rahatsızlıkları görüldü.

Siz de çocuklarınızın bağışıklık sistemi güçlü olsun istiyorsanız; hastane hijyeninde bir ev ve sterilize solüsyonlarla el temizliği yerine; suya sabuna dokundurun ve parklarda bahçelerde diledikleri gibi oynamalarına izin verin.