Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Akciğer kanseri - Temel onkoloji - Küçük hücreli akciğer kanserinde tedavi direncinin sebebi - TÜMÖR KÜRECİKLERİ
Küçük hücreli akciğer kanserinde tedavi direncinin sebebi - TÜMÖR KÜRECİKLERİ

Küçük hücreli akciğer kanserinde tedavi direncinin sebebi - TÜMÖR KÜRECİKLERİ

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
25.07.2017

Küçük hücreli akciğer kanseri, tüm akciğer kanserlerinin %15’ini oluşturan, akciğerin özellikle endokrin hücrelerinden kaynaklanan ve hızlı büyüme-yayılma eğiliminde olan bir kanser türüdür. Hızlı büyüme-yayılma gösteren kanserlerin çoğunda olduğu gibi en etkili tedavisi kemoterapidir. Fakat küçük hücreli akciğer kanseri tedavisinde karşılaşılan en önemli zorluk, kemoterapiye karşı direnç gelişmesidir. İleri evre küçük hücreli akciğer kanserli hastalarda, kemoterapide ve radyoterapide alınan başarılı yanıtlardan genellikle 1 sene sonra tümör yineler (nüks) ve kemoterapiye direnç gösterir. Bu durumda hastalığın gidişatı daha hızlıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, küçük hücreli akciğer kanseri hücrelerinde ilaç direncinin nedeni anlamaya yönelikti. Temmuz 2017 yayımlanan çalışmada, kanda dolaşan tümör hücrelerinin birleşerek, kemoterapiye dirençli yapılar oluşturduğu keşfedildi.

Araştırmada, kanda dolaşan tümör hücreleri hastadan ayrıştırılarak, kemoterapi ilaçlarına karşı gösterdiği tepkiler incelenmiştir.

Araştırma sonuçlarına göre;

- Kanda dolaşan tümör hücrelerinin tümör küreleri oluşturarak kemoterapiden korundukları ve böylelikle ilaç dirençliliğine neden oldukları gözlemlenmiştir.

- Bu tip yapıların binlerce hücre içerdiği ve kemoterapi ilaçlarına 8 kat daha fazla dirence sahip oldukları tespit edilmiştir.

- Bu durumun temel sebepleri tümör hücreleri büyümelerini yavaşlatarak, hızlı çoğalan hücreleri hedef alan kemoterapiden kaçabilmeleridir.

Peki bu çalışma kanser açısından neyi ifade ediyor?

- Bu çalışma, 4. evre küçük hücreli akciğer kanseri hastalarına ait kanda dolaşan tümör hücrelerinin ayrıştırılarak laboratuvar ortamında çoğaltıldığı ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

- Yaklaşık 30 yıllık belirsizlik sonrası, küçük hücreli akciğer kanserindeki kemoterapi direncinin altında yatan sebeplerden biri aydınlatılmış oldu.

- “Tümör kürecikleri” (tumorospheres) daha detaylı incelenerek, bu yapıları parçalayacak enzim ve inhibitörler geliştirilerek etkili kanser tedavilerinin önü açılabilir.

- Önemle vurgulamak gerekir ki, kanda dolaşan tümör hücrelerinin kanserde erken teşhis de kullanılmasına dair herhangi bir FDA onayı bulunmamaktadır. Ancak bu tip hücrelerin, kanserde ilaç dirençliliğinde, metastazda etkili olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır. Gelecekteki çalışmalar ile kanda dolaşan tümör hücrelerini daha iyi anlayacağız.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

Lukas Klameth, Barbara Rath, Maximilian Hochmaier ve ark.
Small cell lung cancer: model of circulating tumor cell tumorospheres in chemoresistance.
Scientific Reports, 2017
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Sigara ilişkili kanserlerdeki Gen Mutasyonları keşfedildi
Sigara ilişkili kanserlerdeki Gen Mutasyonları keşfedildi
4. evre EGFR ve HER2 genetik mutasyonlu akciğer kanseri tedavisinde Poziotinib
4. evre EGFR ve HER2 genetik mutasyonlu akciğer kanseri tedavisinde Poziotinib
Akciğer kanseri tedavisinde immünoterapi kemoterapiyi nakavt etmeyi başardı!
Akciğer kanseri tedavisinde immünoterapi kemoterapiyi nakavt etmeyi başardı!
Malign mezotelyoma (akciğer zarı kanseri): asbestle ilişkili bu hastalık için umut veren iki yeni tedavi
Malign mezotelyoma (akciğer zarı kanseri): asbestle ilişkili bu hastalık için umut veren iki yeni tedavi