Mamografi için ideal yaşın 50 ve sonrası olduğu tavsiye edilmekteydi. Ancak Amerikan Kanser Derneği artık 45 yaşından önce ilk mamografinin çekilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Biz de erken tanı ile başarılı tedavi şansını artırmak için 40 yaşından itibaren mamografi taramasını öneriyoruz.

Mamografi Nedir?

Mamografi memenin X-ışını resmidir, yani özelleşmiş bir meme röntgenidir. Mamogram olarak da adlandırılır. Meme kanserine dair erken radyolojik belirtileri aramak için mamografi kullanırız. Düzenli mamografiler, meme kanserini erkenden bulmak için en iyi test yöntemidir.

Mamografi Ne Kadar Sıklıkla Çekilmelidir?

Kanser riski yaşla birlikte artmaktadır. Genellikle 50 yaşının üstündeki kadınlarda meme kanseri görülmesine rağmen erken tanı için 50 yaşından önce taramalara başlamak hayati önem taşıyabilir.

Amerikan Kanser Derneği’nin 2017’de güncellediği kanser erken tarama rehberine göre;

  • Kadınlara 45 yaşından itibaren mamografi ile meme kanseri taraması yapılmalı; 45-54 yaş arası yılda bir; dileyen kadınlara 40 ve 44 yaş arası da yıllık tarama fırsatı sunulmalı.
  • 55 yaş üstü kadınlarda iki yılda bir taramaya geçilmeli veya dileyen kadınlar için yılda bir tarama seçeneği de sunulmalı; kadınlar genel sağlık durumları iyi ve beklenen yaşam süreleri ≥ 10 yıl olduğu müddetçe mamografi ile meme kanseri taramasına devam edilmeli.

Bununla birlikte, meme kanserine dair aile öyküsü olan bireyler, hekimleri ile görüşüp daha erken yaşlarda meme kanseri taramasına başlamalılar.

Neden 40’lı Yaşlardan İtibaren Düzenli Mamografi Gerekir?

  • Her 6 meme kanserinden 1'i 40-49 yaşlarındaki kadınlarda görülür
  • Meme kanseri tanısı alan 4 kadından 3'ünün aile geçmişi bulunmaz.
  • Mamografi yaygın kullanılmaya başlandığı 1990'lı yıllardan günümüze meme kanseri ölümlerinde 1/3 oranında bir azalma olmuştur.

Mamografi yerine geçebilecek bir test henüz yoktur. Mamogram çektirirken rahat ve konforlu hissetmeyebilirsiniz ancak, erken tanı ile doğru kanser tedavisi sağlığınıza kavuşmanız için oldukça önem taşımaktadır. Mamografi sayesinde erken tanı ile bazen yalnızca küçük bir cerrahi müdahale ile (kemoterapiye bile gerek kalmadan) tedavi edebilir. Bu sayede daha büyük bir ameliyata gerek kalmadan hem hızlı hem de kolay tedavi gerçekleşmiş olur. Mamografi sadece yaşam kurtarmak için değil, aynı zamanda yaşam kalitesini korumaya yardımcı olur. Farkında olmanızı ve taramalarınızı düzenli olarak yaptırmanızı öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir: