Hızlı Arama
Anasayfa - Kanser Haberleri - Meme kanseri - Onkoloji sözlüğü - Dens meme nedir? Dens memede kanser riski neden daha yüksektir?

Dens meme nedir? Dens memede kanser riski neden daha yüksektir?

Dens meme nedir? Dens memede kanser riski neden daha yüksektir?
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
12.10.2017

Meme dokusunun yoğun olması olarak tanımlanan dens meme, kanser riskinin artmasıyla ilişkilendirilmektedir. Meme dokusunun yoğun olması ile sıkı olması farklı durumlardır. Kadınlar, radyolog tarafından yapılan mamografi incelemesi olmadan dens memeye sahip olup olmadığını bilemez.

Dens meme biraz daha fazla kanser riski taşır, çünkü:

1- Yoğun meme dokusunun kanser riskini arttırdığı bilinmekte fakat sebepleri tam anlamıyla henüz bilinememektedir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, dens memeye sahip olan her kadın yüksek risk taşımaz. Meme kanserinin riski yoğun dokuyla birlikte başka birçok faktöre bağlıdır.

2- Dens memede mamografide kanser görmek zorlaşabiliyor. Sebebi ise dens meme dokusu beyaz gibi görünür ve meme tümörleri de beyaz görünür. Bu nedenle tümörü ayırt etmek zorlaşabilir.

Meme dokusunun yoğun olup olmadığını doktorlar nasıl belirler?

Mamografiyi değerlendiren radyoloji uzmanı dens olmayan meme dokusu ve dens olan meme dokusunun oranına bakarak meme yoğunluğunu derecelendirir.

Yoğunluk seviyeleri, BI-RADS adı verilen sonuç raporlama sistemi kullanılarak tanımlanmaktadır. Yoğunluk seviyeleri şunlardır:

Hemen hemen tamamen yağlı; memenin neredeyse tamamen yağdan oluştuğunu gösterir. Her 10 kadından yaklaşık 1’inde böyle bir sonuç alınır.

Dağınık fibroglandüler alanları, dağınık yoğunluk alanlarının olduğunu gösterir, ancak meme dokusunun çoğunluğu dens değildir. Bu sonuç 10 kadından yaklaşık 4'ünde görülür.

Heterojen yoğunluk, bazı alanlarda yoğunluk yoktur, ancak meme dokusunun çoğunluğu denstir. Bu sonuç 10 kadından yaklaşık 4'ünde görülür.

Aşırı dens meme dokusunun neredeyse tamamının yoğun olduğunu gösterir. Bu sonuç 10 kadından yaklaşık 1’inde görülür.

Genel olarak, memesi heterojen olarak dens veya aşırı dens olarak sınıflandırılan bir kadının memesinin dens olduğu kabul edilir. Mamografi testi uygulanan kadınların yaklaşık yarısında dens meme vardır var.

Rutin meme kanseri taraması amacıyla tüm kadınlara, 45-54 yaş arasında, yılda bir mamografi çektirmeyi önermekteyiz. 54 yaşından itibaren iki yılda bir taramaya geçilmeli ve dileyen kadınlara yılda bir taramaya devam etme seçeneği sunulmalı. Dens memeye sahip kadınlar da mamografi ile takip edilebilirler, fakat meme radyoloğunun önerisine göre başka bir görüntüleme yöntemi de mamografiye eklenebilir; örneğin meme ultrasonu. Kişi, meme kanseri için başka risk faktörü taşıyorsa meme MR (manyetik rezonans görüntüleme) ile takip edilebilir. 3 boyutlu mamografi tomosentez, klasik mamografilere göre dens memede daha iyi bir görüntüleme sağlar.

Sonuç olarak yoğun meme dokusu olarak tanımlanan dens memede kanser riskinin artışının sebebi; mamografide kanseri bulmanın zorlaşmasıdır. Bu ihtimale karşı doktorunuza farklı tarama testlerinin yardımcı olup olamayacağını sorabilirsiniz. Sonuçlarda dens memeye sahip olduğunuz ortaya çıkarsa bunda anormal bir durum olmadığını hatırlamak ve diğer risk faktörleriyle beraber değerlendirmek gerekmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Breast Density and Your Mammogram Report.
American Cancer Society. 2016.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.