Ultrasonografi (USG), insan kulağının algılayamayacağı kadar yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Bu teknikte, bir ultrason probu, yüksek frekansta ses dalgaları yollar ve bu dalgalar vücut organlarından geri yansır. İskoçyalı Doktor Ian Donald, gemilerin denizaltıları tespit etmek için kullandığı sonar teknolojisinden ilham alarak, benzer bir yöntemin ceninlerin rahim içindeki durumunu görüntülemek için de kullanılabileceğini öngördü.

1957'de Dr Donald, ameliyat öncesi tümör şüphesiyle bir kadını muayene etmek için ultrason kullandı. Kadının yumurtalık kisti olduğunu belirledi ve kolayca çıkarılabileceğini düşünerek operasyonu gerçekleştirdi. 

1959'da Donald ceninin kafasının net bir ultrason okuması üretebildiğini ilk kez gözlemledi. Doktorlar ceninin normal olarak gelişip gelişmediğini, aynı zamanda rahimde kaç ceninin olduğunu belirlemek için ultrason kullanmaya başladı. Ultrason ceninin yaşı, kalp defektleri ve doğum için konum belirlemede de kullanılabilir. Ultrason, radyasyon kullanmadığı için röntgenin güvenli bir alternatifi olarak kabul edilir.

Ultrason tarayıcıları 1960'larda ticari olarak kullanıma sunuldu ve 1970'lerde bilgisayar teknolojisi görüntü oluşturmada önem kazandı.

Bugün ultrasonun kullanım alanları şöyledir:

  • Kasları, tendonları, organları ve tümörleri görüntülemek veya üç boyutlu temsillerini oluşturmak için kullanılır.
  • Kalp yapısının ekokardiyogramlarını üretmek için kullanılır.
  • Doppler ultrason, kan damarlarındaki kan akışını incelemek için kullanılır.
  • Güçlü ultrason darbeleri, litotripsi sürecinde safra taşlarını ve böbrek taşlarını kırmak için de kullanılabilmektedir.

Yazı Görselinin Açıklaması: Üç boyutlu ultrason ile anne karnındaki fetüsün görüntüleri çekilebilir.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Paul Langevin (1872–1946), Ian Donald (1910–1987)