Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Temel onkoloji - Onkoloji sözlüğü - Neoadjuvan tedavi nedir?
Neoadjuvan tedavi nedir?

Neoadjuvan tedavi nedir?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
23.08.2017

Ana tedaviden önce, tümörü küçültmek için verilen tedavidir. Küçültücü kanser tedavisi olarak ifade edilir. Burda hedef ana tedavi çoğunlukla cerrahidir; yani tümör küçültülerek ameliyat edilmeye uygun hale getirilmeye çalışılır. Neoadjuvan tedaviye örnek olarak kemoterapi, radyoterapi, ve hormon tedavisi verilebilir.

Neoadjuvan kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek, büyümelerini durdurmak veya şikayetleri hafifletmek için ilaçlar kullanılmasıdır. Neoadjuvan kemoterapide ilaç tedavisi, tümörün ameliyatla çıkarılmasından önce yapılır. Ameliyat sonrası kanserin tekrarlama ihtimalini azaltıcı koruyucu uygulama olan adjuvan kemoterapinin tersi gibi düşünülebilir. Neoadjuvan tedavi tümör kütlesini küçülterek ameliyat etmeye olanak sağlamasının yanında, kanserli dokunun normal dokudan daha kolay ayırt edilmesini de sağlar. Bununla birlikte sadece ameliyatı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ameliyat sonrası iyileşmeyi geliştirebilir ve uzun dönemde kanserin tekrarlama ihtimalini azaltabilir.

Özellikle yüksek metastaz potansiyeline sahip ve bölgesel olarak yayılmış tümörlerde, neoadjuvan kemoterapi, hem ana tümörü hem de gözle görülmeyen metastazları ( mikrometastaz ) tedavi etme olanağı sunar.

Neoadjuvan kemoterapi genellikle bölgesel olarak ilerlemiş ( lokal ileri ) meme, kolon ve rektum ve akciğer kanseri için 1-4 kür ( seans ) şeklinde verilir.

İndüksiyon kemoterapi

İndüksiyon kemoterapisi neoadjuvan kemoterapiyle bazen aynı gibi düşünülür, fakat bazı farkları vardır. Kemoterapi, amaçlanan tek / ana tedavi ise, buna indüksiyon kemoterapisi denir. Neoadjuvan sözcüğü ancak sonradan ameliyat gibi farklı bir yöntemle tedavi edildiğinde geçerlidir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
İmmün sistem (bağışıklık sistemi) nedir, nasıl çalışır? Vücudun savunma mekanizması
İmmün sistem (bağışıklık sistemi) nedir, nasıl çalışır? Vücudun savunma mekanizması
RNA nedir, ne işe yarar? Kanser tanı ve tedavisinde kullanımı
RNA nedir, ne işe yarar? Kanser tanı ve tedavisinde kullanımı
Uyku apnesi kanserin yayılmasını tetikleyebilir
Uyku apnesi kanserin yayılmasını tetikleyebilir
Büyüme faktörleri ve kanser
Büyüme faktörleri ve kanser