Kanser alanında dünya genelinde öncü çalışmalara imza atan genç bilim insanı Semir Beyaz, farklı ırklara sahip hastalardan kapsamlı bir rahim hücresi atlası oluşturmak için çok kurumlu bir ekibe liderlik ediyor.

New York'ta bulunan Cold Spring Harbor Laboratuvarı (CSHL) üyesi Semir Beyaz'ın yürüttüğü 1 milyon dolarlık proje, 29 Ekim 2021'de duyurulan 28 milyon dolarlık Chan Zuckerberg Girişimi (CZI) Ancestry Network for the Human Cell Atlas'ın bir parçası. Bu projenin ana hedeflerinden biri, Afrika, Hispanik, Asya ve Kızılderili kökenli insanlarda rahim hücrelerini, özellikle de endometriyal hücreleri belirlemek ve karakterize etmektir.

Bu heyecan verici bilimsel gelişmeyle ilgili Semir Beyaz'ın açıklamaları şu şekilde:

"Ancestry Networks'ün bir parçası olmaktan heyecan duyuyorum. Human Cell Atlas projemiz, farklı ırklar arasında insan endometriyal (rahmin iç tabakası) hücrelerini tanımlamaya odaklandı.

İnsan biyolojisini ve hastalıklarını anlama çabaları, insan sağlığını ve hastalığını tanımlayan hücresel süreçleri düzgün bir şekilde ortaya çıkarmak için ırklara ait çeşitliliğin daha iyi temsiline ihtiyaç duyar.

Endometrium, embriyonun tutunmasını sağlayan uterusun (rahmin) iç astarıdır. İnsan endometriyumunun hücresel bileşimi hakkında çok az şey bilinmektedir. Amacımız, çeşitli soylar arasında kapsamlı bir endometrium hücre atlası oluşturmaktır.

Endometriyal kanser ve endometriozis gibi rahim hastalıklarında, ırklar arasında önemli farklar mevcuttur, ancak altta yatan mekanizmalar belirsizdir. Çalışmamızın bu bilgi açığını kapatma çabalarına yardımcı olacağını umuyoruz."

Bütün kanser hastaları için etkili tedaviler yaratmak için biyomedikal alanında çalışan bilim insanları, bilimsel araştırmalarda temsili artırmak için çalışmalıdır.

Chan Zuckerberg Girişimi (CZI) Tek Hücre Biyoloji Program Müdürü Norbert Tavares, "Mevcut genomik verilerin yaklaşık %80'i Avrupa kökenli insanlardan geliyor ve bunun değişmesi gerekiyor" dedi.

Tek hücre (single-cell) bazında araştırma, tek tek hücrelerin neye benzediğini ve ne yaptığını tanımlamayı amaçlar.

İnsan Hücresi Atlası için Ancestry Networks for the Human Cell Atlas, tek hücre araştırmalara çok ihtiyaç duyulan bir bakış açısı getirecek ve farklı soyların sağlık ve hastalık durumlarını nasıl etkilediğine dair önemli bilgiler sağlayacak ve tedavilere giden yolu bilgilendirme potansiyeline sahip olacak.

CSHL liderliğindeki proje, “Çeşitli Soylarda İnsan Endometriyumunun Multi-omik Haritaları”, New York Genom Merkezi (NYGC), Northwell Health ve Weill Cornell Medical College arasındaki bir ortaklıktır. Doku örnekleri, Northwell ve Weill Cornell'de toplanan örneklerle birlikte yerleşik bir doku biyo-bankasından gelecektir. Bu proje, farklı ırklardaki endometriyal hücrelere ilk kez kapsamlı bir bakış sunuyor.

Endometriyal kanser, Afrika kökenli Amerikalılarda Avrupa kökenli insanlara kıyasla daha yaygın ve ölümcül. Bununla birlikte, endometriozis Afrika kökenli Amerikalılarda daha az yaygındır ve Avrupalı ​​kökenli insanlara kıyasla Asyalılarda daha yaygındır. Projenin önemli bir parçası, biyomedikal çalışmalarda yetersiz temsil edilen Kızılderili kadınları da dahil olmak üzere çeşitli toplulukları doğrudan dahil etmektir. Topluluk çabaları, halka açık etkinlikler sırasında araştırmayı tartışan proje bilimcilerini içerecektir.

Semir Beyaz, "Kanser, kısırlık, endometriozis gibi işler ters gittiğinde dokunun neden çalışmadığını ve normalde nasıl çalıştığını anlamak için bir hücre kataloğu yapacağız" diyor.

CZI projesi, halihazırda NYGC liderliğindeki Polyethnic-1000 girişimi üzerinde çalışan ortaklığın üzerine inşa edilmiştir. Bu girişim, yetersiz hizmet alan farklı toplumlarda kanser bakımındaki eşitsizliklerin ele alınmasına yardımcı olmak için 2018'de başlatıldı. New York City nüfusu genelinde etnik olarak çeşitli en az 1.000 hasta üzerinde çalışıyor.

CSHL liderliğindeki proje, 31 farklı ülkeyi temsil eden 16 araştırmacı ekibinden biridir. Birlikte çalışmaları, küresel insan toplumlarında bulunan çeşitliliği daha iyi temsil edecek bir bilimsel kaynak üretecektir.