"Hamile miyim?" bu sorunun yanıtı, uzun yıllardır kadınları, ailelerini ve doktorları endişelendiren bir soru olmuştur. İdrarla yapılan yanıltıcı ancak yaratıcı birçok test kullanılmıştır. 

Antik Mısır'da, kadınlar buğday ve arpa torbalarına idrar yaparlardı. İddiaya göre, arpa yetişirse bir erkek çocuğu, buğday yetişirse bir kız çocuğu doğacağına inanılırmış. Eğer hiçbir şey yetişmezse, kadın hamile değildir. 

Daha modern zamanlarda, bir kadının idrarı hamilelik testi için tavşanlara enjekte edilirdi. Bu da "tavşan öldü" ifadesinin pozitif bir hamilelik testi için popüler bir eufemizmaya dönüşmesine neden oldu.

Bugün, birçok hamilelik testi, döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesinden yaklaşık 6 - 12 gün sonra embriyo tarafından üretilen insan koryonik gonadotropin (HCG) hormonunun varlığını tespit etmek için kullanılmaktadır. Bu hormon daha sonra plasenta tarafından da salgılanır. 

1928'de, Alman Jinekologlar Selmar Aschheim ve Bernhard Zondek, bir kadının idrarını ergen dişi bir fareye enjekte edilerek yapılan bir hamilelik testi geliştirdi. İdrarda HCG bulunduğunda, fare ovülasyon belirtileri gösterir ve idrarı alınan kadına hamile olduğu söylenirdi. 

İdrar enjeksiyonundan birkaç gün sonra yumurtalıklarını muayene etmek adına tüm tavşanlar öldürüldüğünden “Tavşan öldü" ifadesi oldukça yanıltıcıdır. Daha sonra, HCG'ye yanıt olarak dişi kurbağaların bir gün içinde yumurta üretebildiği testler geliştirildi. 1970'lerde, hamileliği göstermek için HCG'ye karşı antikorlar kullanan, daha doğru ,evde kullanılabilir testler geliştirildi. Testin türüne göre renkli bir bant veya (+) sembolü hamileliği gösterirdi.

Yazı Görselinin Açıklaması: Hollandalı sanatçı Jon Steen (1626-1679) ait bir kadının hamilelik sonuçlarını beklediği yağlıboya tablosu (1660)

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Selmar Aschheim (1878–1965), Bernhard Zondek (1891–1966)