Demir akciğer, insan vücudunun temel bir fonksiyonunu yerine getiren ilk mekanik cihazlardan biri olmanın yanı sıra biyomedikal mühendisliğin erken örneklerinden biridir. Biyomedikal mühendislik, tıpta mühendislik yaklaşımlarının kullanılmasına adanmış bir alandır. 

Demir akciğer, kas kontrolü kaybedildiğinde bir kişinin solunum yapmasına olanak tanımaktadır. Demir akciğer makinesi;

  • Hastayı çevreleyen çelik bir silindir gibi görünür.
  • Hastanın başı kauçuk yaka aracılığıyla bir ucundan dışarı çıkar. 
  • Pompası, hasta ağızdan nefes alırken silindir içindeki hava basıncını periyodik olarak değiştirerek hastanın akciğerini şişirip söndürür. 
  • Basınç düşük olduğunda göğüs genişler ve hava hasta akciğerine çekilir.

1928 yılında Amerikalı Philip Drinker ve Louis Shaw tarafından icat edilen cihaz, 1940’lar ve 1950’lerde yaygın olan çocuk felci virüsünün (polio-virüsü) tedavisinde kullanılarak ünlü hale gelmiştir. Felç olan ve kendi başlarına nefes alamayan hastaların tedavisinde yaşam kurtaracı olmuştur. Demir akciğerin hayat kurtaran özelliklerine rağmen, Doktor Robert Eiben, "demir akciğerin" korkulu bir şekilde hatırlandığını söylüyor. “Hiçbir polio hastasının 'demir akciğer' deneyiminden korkmadığını düşünmek pek olası değil.” 

Bazı hastalar, içine girmenin neredeyse kesin ölüm anlamına geldiğini kabul ediyordu. Bazıları makineyi bir tabutla eşdeğer görüyordu. Bazı hastalar ömür boyu demir akciğerde kalırken, çoğu polio hastası akut atağın ardından bir ay içinde akciğerden çıkarıldı. Paul Alexander isimli çocuk felci hastası makinede 70 yıl yaşamıştır.

Yazar Ruth DeJauregui, demir akciğerin ve daha sonraki cihazların önemine dikkat çekiyor: "Felçli hastalara nefes almalarında yardımcı olmaktan, havadan ilaç verilmesine ve işçilerin tehlikeli dumanlardan kaçınmasına, prematüre bebeklere kontrol edilen bir ortamda hava sağlamaya kadar, solunum cihazı modern tıp için vazgeçilmezdir."

Yazı Görselinin Açıklaması: Ünlü Rancho Los Amigos Hastanesi'nin (Kaliforniya, 1953) çocuk felci hastalarının demir akciğer odasındaki bir fotoğrafı. 

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Louis Agassiz Shaw (1886–1940), Philip Drinker (1894–1972)