Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Yumurtalık kanseri - Kanser Ameliyatları - Tekrarlayan over-yumurtalık kanserinde cerrahi yapılmalı mı?
Tekrarlayan over-yumurtalık kanserinde cerrahi yapılmalı mı?

Tekrarlayan over-yumurtalık kanserinde cerrahi yapılmalı mı?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
25.01.2017

Over (yumurtalık) kanseri doğası gereği geç evrede tanı konan kanser türlerinden birisidir. Neredeyse hastaların dörtte üçüne üçüncü ve dördüncü evrede tanı konur. Klasik alışılmış tedavi karın içine kapsamlı bir temizleme cerrahisi (sitoredüktif cerrahi) sonrası koruyucu ve yenilemeyi önleyici kemoterapi uygulamasıdır. Ne var ki hastalarımız ve hasta yakınlarımız için çok sevimsiz de olsa bu grup hastaların yarıdan fazlası 5 yıl içinde nüks eder, yani hastalık tekrarlar.

Çoğunlukla hastalığın tekrarlama yeri karın içi bölgesidir. Bu hastaların tedavi stratejilerini belirlemede en önemli unsur hastalığın yineleme süresidir. İlk 1 yılda, özellikle kemoterapinin bitimi sonrası ilk 6 ayda yineleyen hastalar için dirençli ve agressif bir hastalıktan söz edilir ki bu hastalar için farklı kemoterapi ve akıllı ilaç (hedefe yönelik tedavi) uygulanması ana tedavi seçeneğidir. Bu hasta grubu dışındaki hastalarda, yani kemoterapi bitiminden 6 ay, özellikle 1 yıl sonra yineleyen hastalar ikincil cerrahi için uygun olup olmadıkları mutlaka değerlendirilmelidir. Yapılan çalışmalarda bu uygun grupta cerrahi uygulandığında ortalama yaşam süresi 61 aya kadar ulaşırken cerrahi uygulanmayanlarda 27 ayda sınırlı kalmıştır.

Elde edilen bu yaşam süresi farkı göz ardı edilemeyecek düzeydedir. Bu hasta grubunda genel durumu iyi olanlar, yapılacak cerrahide geride tümör kalmayacak veya kalan tümörlerin 1 cm altında olabilecek hastalarda cerrahi tercih edilmeli. Ayrıca tümör karın içinde nüks etmiş olmalı ve hastanın genel durumu cerrahiye uygun bulunmalı. Tüm bu koşullar ve uygunluklar multidsipliner bir onkoloji ekibince değerlendirilmeli ve yineleyen over kanserli hastalarda hasta görüşü de alınarak en uygun tedavi belirlenmelidir.

Bir sonraki yazımızda nüks eden over kanserli ve cerrahiye uygun hastalarda cerrahi sırasında sıcak kemoterapi (hipertermik kemoterapi) konusunu okuyabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Kaynak:

1. Surgery for recurrent epithelial ovarian cancer, 2016.
www.uptodate.com

2. Tebes SJ et al.
Cytoreductive surgery for patients with recurrent epithelial ovarian carcinoma.
Gynecol Oncol. 2007;106(3):482.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Olaparib, BRCA mutasyonu pozitif metastatik meme kanseri tedavisi için FDA onayı aldı
Olaparib, BRCA mutasyonu pozitif metastatik meme kanseri tedavisi için FDA onayı aldı
Kanser hastalarının bakımıyla ilgilenen yakınları için 6 öneri
Kanser hastalarının bakımıyla ilgilenen yakınları için 6 öneri
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler