Over (kadın yumurtalık) kanserinin belirtileri, her ikisi de insanların kilo alımıyla ilişkilendirilen karında gerginlik ve şişkinlik hissini içerir. Ayrıca, over kanseri olan bazı kişiler, tedavi veya sadece hastalığın etkileri nedeniyle kilo alma yaşayabilir.

Over kanseri, yumurtalıklardaki veya fallop tüplerindeki hücreler kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında ve sonunda vücudun diğer bölgelerine yayıldığında başlar. Ne yazık ki, bu kanser türü genellikle hastalığı yalnızca ileri evrelerde, yayıldığında ve tedavisi daha zor olduğunda tespit ederler.

Over kanserine erken evrede tanı konma ihtimali %20'lerdedir. Bununla birlikte, over kanserine erken evrede tanı koyduğumuzda, 5 yıllık sağkalım oranı %94'e ulaşmıştır.

- İlgili konu: Yeni teknolojiler, over (yumurtalık) kanserinin erken tanısını mümkün kılacak

Bu yazıda yumurtalık kanseri ile kilo alımı arasındaki bağlantıya ve kilo kontrolü için ipuçlarına bakıyoruz.

Over kanseri olan kişilerde kilo alımına ne sebep olabilir ve bu normal midir?

Over kanseri olan bazı kişiler kanser tedavileri nedeniyle kilo alabilir.

Kilo alımına neden olabilecek kanser tedavileri arasında hormon tedavisi veya kemoterapi bulunur. Over kanserinde en sık kullandığımız kemoterapi rejimi, paklitaksel artı karboplatin kombinasyonudur.

Bazı kanser ilaçları öncesi uygulanan vücudun aşırı miktarda su tutmasına neden olur ve bu da kilo alımından da sorumlu olabilir.

Yumurtalık kanseri olan kişiler de daha fazla yemek ve daha az egzersiz yapmanın bir sonucu olarak kilo alabilir.

Bazı insanlar endişeli veya stresli hissettikleri için fazla yemek yerken, diğerleri bunu, tok mideyle kanser tedavisi sırasında ve sonrasında daha az mide bulantısı hissettikleri için yaparlar.

Over kanseri ile ilişkili kilo alımı sadece bu kanser türüne özgü değildir. Benzer nedenlerle kilo alımı, meme kanseri ve prostat kanseri gibi diğer hastalık formlarında da ortaya çıkabilir.

- İlgili konu: Meme kanseri teşhisi sonrası kilo almada hızlı artış! Hastalar ve doktorlar buna dikkat etmeli 

Over kanseri belirtileri

Erken evrede yumurtalık kanseri olan kişilerde hiçbir belirti olmayabilir. Kanser ileri bir aşamadayken belirtilerin ortaya çıkması daha olasıdır. Bununla birlikte, belirtler over kanserine özgü olmayabilir ve diğer koşulların neden olduğu belirtilerle karıştırılabilir.

Yumurtalık kanserinin en yaygın belirti ve şikayetleri şunları içerir:

  • karında gerginlik hissi veya şişkinlik
  • yemek yerken çabuk tok hissetmek
  • karın veya pelvik/kasık ağrısı ve rahatsızlık
  • sık ve acil idrara çıkma ihtiyacı
Yumurtalık kanserinin diğer belirtileri ve şikayetleri şunları içerebilir:
  • kabızlık kilo kaybı gibi bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler
  • açıklanamayan yorgunluk
  • mide bulantısı
  • Daha ağır veya düzensiz kanama gibi menstrüasyon değişiklikleri

Ne zaman doktora başvurmalı

İnsanlar, yumurtalık kanserine benzer belirti veya şikayetlere sahip olduklarında ve bu durum başka hiçbir belirgin neden ile açıklanamıyorsa bir doktora görünmelidir.

Ayrıca yumurtalık veya meme kanseri olan yakın akrabaları varsa bir doktora görünmeleri gerekir, çünkü bu, bu kanserleri geliştirme risklerinin daha yüksek olduğunu gösterebilir. Doktorunuz, bu tür kanserlerin riskini artıran gen mutasyonlarını aramak için bir genetik danışma randevusu önerebilir.