Dünyanın en prestijli bilim olayı olarak gösterilen 2018 Nobel Ödülleri, Ekim'in ilk haftası sahiplerini buldu. Bilmiyoruz bu tespit daha önce yapıldı mı, ama bu sene Nobel Ödülleri’nin bizim oldukça dikkatimizi çeken farklı bir yönü var: 2018 Nobel Kimya, Fizik ve Tıp ödülleri, kanser tedavileriyle ilişkili idi. Gelin 2018 yılı Nobel Ödülleri'nin geleceğin kanser tedavilerini nasıl şekillendireceğini inceleyelim.

2018 Nobel Kimya Ödülü’nü Frances H. Arnold, George P. Smith ve Gregory P. Winter paylaştı (resimde soldan sağa)

2018 Nobel Kimya Ödülü Frances Arnold George Smith Gregory Winter

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünden Profesör Frances H. Arnold enzimlerde yönlendirilmiş evrim tekniği ile 2018 Nobel Kimya Ödülü'nün yarısını kazandı. Arnold'un keşfi sayesinde pek çok fonksiyona sahip akıllı enzimler üretilebilir. Bu durum, yeni nesil kanser ilaçlarının geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Diğer iki bilim insanı George P. Smith ve Gregory P. Winter faj display teknolojisi antikor üretimi keşfiyle ödülün yarısını paylaştı. Faj display teknolojisi ile monoklonal antikor üretimi kolaylaşmıştır. Günümüzde kanser tedavisinde kullanılan birçok akıllı ilaç (Herceptin, Altuzan gibi) ve immünoterapi (Yervoy ve Keytruda gibi) yeni nesil monoklonal antikorlar, faz display teknoljisi ile üretilmektedir.

2018 Nobel Fizik Ödülü'nü Arthur Ashkin, Gerard Mourou ve Donna Strickland kazandı (resimde soldan sağa)

2018 Nobel Fizik Ödülü Arthur Ashkin Gerard Mourou ve Donna Strickland

3 bilim insanı da lazerin medikal alanlarda kullanılmasını sağlayan keşifleriyle 2018 Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. Lazerin etkili bir şekilde kullanımı kanser teşhisi ve tedavisinde önemli kolaylıklar sunabilir.

İlgili Konular:

2018 Nobel Tıp ve Fizyoloji Ödülünü James P Allison ve Tasuku Honjo Kazandı

2018 Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülünü James P Allison ve Tasuku Honjo

İki bilim insanı da bağışıklık sisteminin kansere karşı etkili bir şekilde saldırmasını sağlayacak molekülleri keşfettiler. Bu sayede ilk kez bir kanser tedavisi Nobel Ödülü tarafından tanındı. Geleceğin kanser tedavilerinin ımmunoterapi ve gen terapisi olacağı öngörülmektedir.

Dünyada hastalık kaynaklı yaşam kayıplarının önde gelen sebeplerinden biri olan kansere karşı pek çok bilim dalı ortak çalışmaya devam ediyor. Önemle vurgulamak gerekir ki kanserin tedavisi ancak multidisipliner (çok alanlı) bir yaklaşımla mümkündür.