1. Yanlış: Eğer yıllardır sigara içiyorsanız artık çok geç. Sigarayı bırakmanız kanser riskinizi azaltmaz.

Doğrusu: Sigarayı bıraktıktan kısa bir süre sonra olumlu etkileri görülür. Kan dolaşımı iyileşmeye ve akciğerler daha iyi çalışmaya başlar. Zaman içinde ise kanser riski azalır. Bıraktıktan 10 yıl sonra bu risk yaklaşık %50 azalır.

İlginizi Çekebilir: Gerçek mi şehir efsanesi mi? SİGARAYI BIRAKMA hakkında bilmeniz gerekenler

2. Yanlış: Hafif (light) veya katranı düşük sigaralar normallerine göre daha az akciğer kanseri riskine neden olur.

Doğrusu: Tütün ve mamüllerinin hepsi risklidir. Hatta mentollü ve light sigaraların, dumanın daha derin çekilmesine ve daha fazla içime neden olduğu için daha tehlikeli olduğu düşünülmektedir.

3. Yanlış: Esrar içmek akciğer kanserine neden olmaz.

Doğrusu: Esrar içmek de akciğer kanseri riskini artırır. Uzmanlar hem sigara hem de esrar içen insanların daha fazla risk altında olduklarını belirtmekteler.

İlginizi Çekebilir: Esrar (kenevir otu) tıbbi amaçla kullanılabilir mi? Potansiyel riskleri ve faydaları nelerdir?

4. Yanlış: Antioksidan takviyeleri sizi kanserden korur.

Doğrusu: Bu konuyla ilgili araştırmalara bakıldığında; şaşırtıcı bir şekilde bazı vitamin ve antioksidan takviyeleri alanların (örneğin beta-karoten) daha fazla risk altında olduğu ortaya çıkmaktadır. Kullanmayı düşündüğünüz takviyeler varsa önce doktorunuzla konuşun. Antioksidanları doğal yollarla; meyve ve sebzelerle almanın bir sakıncası yok.

İlginizi Çekebilir: Aşırı antioksidan kullanımı akciğer kanserinin yayılmasını kolaylaştırabilir

5. Yanlış: Nargile, sigardan daha az risklidir. Pipo ve puro kansere neden olmaz.

Doğrusu: Pipo ve puro da – baş ve boyun ve akciğer olmak üzere – kanser riskini artırmaktadır. Özellikle puro, kalp ve akciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. Tek bir nargile içiminin tek bir sigaradan 200 kat daha fazla tütün dumanı açığa çıkardığı bilinmektedir.

6. Yanlış: Sigara akciğer kanserinin tek nedenidir.

Doğrusu: Tartışmasız en önemli nedenidir, ancak akciğer kanserinin sigaradan başka nedenleri de vardır. Bunların başlıca olanı ise radon gazıdır. Yaşadığınız ev ve çevresindeki radon ölçümünü yaptırarak önlem alabilirsiniz.

7. Yanlış: Talk pudrası akciğer kanserinin bir nedenidir.

Doğrusu: Araştırmalar yanlışlıkla havadan solunan talk pudrasıyla akciğer kanseri riski arasında bir ilişki bulamamışlardır. Buna karşın asbest, vinil klorür gibi kimyasallarla çalışanlar daha fazla hastalık riski altındadırlar.

8. Yanlış: Eğer akciğer kanseriyseniz sigarayı bırakmanızın bir anlamı yoktur.

Doğrusu: Eğer akciğer kanseri tanısı aldıysanız sigarayı bırakmanızın hem tedavinin daha iyi cevap vermesi hem de yan etkileri daha az yaşamanız için önemlidir. Eğer ameliyat olacaksanız sigarayı bırakmış hastalar, hala içenlere göre daha kolay iyileşirler. Ayrıca sigara içmeyi bırakmak ikinci bir kanserin olma ihtimalini azaltır.

9. Yanlış: Egzersiz yapmak akciğer kanseri riskini azaltmaz.

Doğrusu: Araştırmalara göre düzenli olarak fiziksel aktivite ve egzersiz yapan kişilerin akciğer kanseri olma riskleri yapmayanlara göre daha azdır. Spor yapmak akciğerlerin daha iyi çalışmasını sağlar, kalp krizi, felç ve başka ciddi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

10. Yanlış: Hava kirliliği akciğer kanseri riskini etkilemez.

Doğrusu: Tütün ve mamülleri en büyük riski oluştursalar da hava kirliliği de akciğer kanserlerinden sorumludur. Temiz çevrede yaşayan kişilerin yoğun hava kirliliği olan şehirlerde yaşayanlara göre akciğer kanseri riskleri daha fazladır. Hava kirliliği insan sağlığını olumsuz etkileyen önemli faktörlerdendir.

İlginizi Çekebilir: Akciğer Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

sigarayi biraktiktan sonra vucudumuza neler olur günler haftalar aylar ve yıllar