Dünya genelinde alkollü içecek şişeleri üzerine kanseri uyarısı koymaya dair ilk girişim, büyük bir alkol firmasından gelen baskılarlardan dolayı kaldırılmıştır. Alkol endüstrisinin baskısı sonucunda bu konudaki çalışmaların büyük bir darbe gördüğü belirtilmektedir.

Alkol şişeleri üzerine kanser uyarısı uygulaması ilk olarak başlatıldığı yer Kanada idi. Halk Sağlığı Ontario ve Kanada Madde Kullanımı Araştırmaları Enstitüsü'nün 8 aylık ortak araştırma projesi, üç büyük uyarı etiketini test etmek üzere 22 Kasım 2017'de başlatılmıştı.

Sarı bir arka plan ve sigara paketlerinde görülenlere benzer kırmızı kenarlar içeren etiketler, Whitehorse kentindeki tek içki mağazasında satılan tüm alkol şişelerinde belirgin bir şekilde görünecek şekilde planlanmıştı. Mağaza, şehrin kuzeyindeki toplam alkol satışlarının %65'ini oluşturmaktadır.

Ancak bu uyarı uygulaması başladıktan sadece 4 hafta sonra, Yukon Liquor Corp tarafından çalışma durduruldu. Araştırma Nisan ayı başlarında yeniden başlamış olmasına rağmen çalışmanın süresi yarıya indirildi. Ek olarak, alkolün kanser riski ile ilişkilendirildiğini gösteren etiket kaldırıldı. Genel sağlık uyarılarına sahip etiketler kalmaya devam etmektedir, ancak özellikle alkol içmenin birkaç kanser riskini artırabileceğinin altını çizen etiketler kaldırıldı.

Ilımlı alkol tüketiminin dahi belli kanserlerin riskini artırdığı artık bilinmektedir.

alkol kanser riski ılımlı içicilik

Bu durum pek çok akademisyeni şaşırttı. Akademisyenlerden Stockwell; "Bence bu çok büyük bir darbe, çünkü mevcut bilgiler, uyarı etiketlerinin davranış üzerinde az da olsa bir etkisi olduğunu gösteriyor." Bununla birlikte uyarı etiketleri olmaması, sorunun çok önemli olamayacağı veya riskin çok büyük olamayacağı gibi bir düşünceye sebep olmaktadır. Örneğin araştırmanın başında görüşülen kişilerin yalnızca % 25'i alkolün kanser için bir risk faktörü olduğunun farkındaydı.

Sağlık Uyarı Etiketleri Hala Durmaktadır

Şimdilik çalışma, kalan iki uyarı etiketi ile devam ediyor. Birisi Kanada'da Maddeyi Kötüye Kullanımı ve Bağımlılık Merkezi tarafından geliştirilen ve 2011'de yayımlanan Health Canada'nın düşük riskli içme kılavuzlarına dayanan önerileri belirtmektedir.

Kılavuza göre etiket, kadınlara günde en fazla iki alkollü içecek ve erkekler için de günde en fazla üç alkollü içecek içmelerini tavsiye ediyor. Tüketicilere ayrıca her hafta iki veya daha fazla alkol tüketmemesini tavsiye etmektedir. Ayrıca tüketicilere bira, şarap veya diğer alkollü içecekler için tek bir birimde bulunan alkol miktarını hesaplamaları için bir araç sağlamaktadır. Bununla birlikte kadınların günlük alkol alımını bir-iki standart içkiyle sınırlandırmalarını tavsiye etmek, bir kadının hamileliği sırasında alkol almaktan kaynaklanan kanıtlanmış fetal riskleri görmezden gelmesi anlamına gelmektedir; ayrıca ılımlı alkol tüketimi bile kadınlarda kanser riskini artırmaktadır.

Avustralya ve Yeni Zelanda'daki benzer etiketlerden farklı olarak Kanada’daki etiket tüketicilere elinde tuttukları içeceğin alkol miktarının tam sayısını vermez. "Tüketiciler matematik yapmak zorundalar. Etiketleri birkaç haftada bir değiştirmek, tüketicilerin dikkatini çekmek için planlandı. Sadece etiketleri değiştirerek insanları bakmaya teşvik edebilirsiniz" diye belirtiyor Stockwell.

Alkol şişelerinin etiketlenmesi alkolün olumsuz sağlık etkileri hakkında mevcut bilgileri pekiştirir ve kanser gibi daha ciddi ve az bilinen zararları vurgular. Etiketler, hükümetlere öngörülebilir risklere karşı vatandaşlarını koruma ve uyarma görevlerinde yardımcı olabilir.

Şubat ve Mart 2018'de araştırmacılar başlangıçta görüşme yapılan tüketicilerle planlanmamış takip görüşmeleri gerçekleştirdiler. Ön veriler ilk 4 haftada görüntülenen kanser uyarı etiketlerinin bir etkisi olduğunu göstermektedir. Stockwell, "Biraz kanser farkındalığı arttı gibi görünüyor." dedi.

Halk arasında kanser riskleri hakkındaki doğru bilgilerin yetersizliği ve yanlış bilgilerin yaygınlığı göz önüne alındığında klinisyenlerin bilgilendirilmesi ve bilgilerinin hastalarıyla paylaşılması oldukça önemlidir.

Son 5 yıl içinde alkol kullanımıyla ilişkili kanser riskinin artmasıyla ilgili endişelerin de uluslararası alanda büyüdüğünü ve gündelik alkol tüketiminin bile kanser riskini artırabileceğini vurgulamalıyız.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa bölgesi, 4 Şubat 2018 Dünya Kanser Günü'nden 2 gün önce yayımladığı bir bildiride alkolün yedi farklı kanserle bağlantılı olduğunu belirtmiştir: kalın bağırsak (kolon ve rektum), meme, özofagus (yemek borusu), larinks (gırtlak), karaciğer, ağız ve üst boğaz.

alkolün sağlık etkileri alkol hangi hastalıklara kanserlere yol açar

Alkol ilişkili kanser riskini önlemek için, alkol tüketmemek en iyisidir. Benzer bir hikaye geçmişte tütün endüstrisi ile yaşamıştı.

Tütün savaşlarının ilk günlerinde tütün endüstrisi ve bazı sigara içenler sadece filtrelenmiş sigaraların kullanılmasıyla kanser riskinin ortadan kaldırılabileceğini ileri sürmüşlerdir. Bu durumun saçma olduğunu ve kanser riskini azaltma konusunda yararın olmadığı sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda light sigaraya geçmek de sigaraya bağlı kanser risklerini azaltmadı.