Avrupa Rönesansı sırasında, bilginler insan bedenlerinin dissekte edilmesinin tıbbi bilginin ilerlemesi için gerekli olduğuna inanıp sadece antik tıbbi metinlere güvenmenin yetersiz olduğunu düşünüyordu.

Anatomik diseksiyon, insan veya hayvan vücudunun veya belirli bir organın belirli bir bölümünün ölüm sonrası incelenmesi için düzenli bir şekilde katmanlar helinde kesilip incelenmesi işlemidir. Bu teknik, vücut yapısını daha ayrıntılı bir şekilde incelemek ve anlamak için genellikle tıbbi ve biyolojik araştırmalarda kullanılır.

16 ve 17. yüzyıllarda, İtalya anatomik öğrenimde dünyayı öncülük etti. Ancak, 1800'lere gelindiğinde, Londra ve Edinburgh, anatomi ve tıbbi alanlarda önemli gelişmelerin gerçekleştiği yerlerden olmuştu.

O zamanın cerrahları, deneyimli dissektör ve anatomistler olmak için duygusal insani tepkilerini bastırabiliyor gibi görünüyordu. Örneğin, kan dolaşımının açıklanmasında ün kazanmış İngiliz doktor William Harvey, hem kız kardeşinin hem de babasının disseksiyonlarına katılmış. 

1800'lerin başlarında İngiltere'de cesetlere olan ilgi o kadar büyüktü ki anatomistler, gerekli örnekleri temin etmek için mezar soyguncularıyla sık sık iş birliği yapıyordu. İngiltere’de 1832'den önce yalnızca idam edilmiş katillerin cesetleri yasal olarak disseksiyon için kullanılabilirdi. İngiltere Parlamentosu’nun “1832 Anatomi Yasası” akrabalarının geri almayı talep etmediği cesetlere doktorların yasal olarak erişmesine izin verdi ve insani olmayan koşullarda yaşayıp ölen fakir insanların cesetlerine erişmek kolaylaştı.

Anatomi Yasası, yapılan çalışmalar için cesetlere ihtiyaç duyulması ve tıbbi çalışmalar için mezardan ceset çalan kişilere karşı artan öfke nedeniyle oluşturulmuştu. En az 16 canlı kurbanı boğarak öldürdükten sonra cesetlerini anatomistlere satan William Burke ve William Hare tarafından 1828'de Edinburgh'da işlenen cinayetler de yasanın çıkmasını hızlandırdı.

Anatomi Yasası çıktıktan sonra, isyanlar çıktı ve bazı tıp fakültesi binaları zarar gördü. Birçok vatandaş, cesetleri onayları olmadan kullanılan fakir insanlara haksızlık yapıldığını düşünüyordu. Yasa çıkmadan önce disseksiyon, katiller için bir ceza idi, ancak şimdi yoksulluk için bir ceza gibi görünüyordu. Bedenin kutsal olduğunu düşünen bazı dini inançlı insanlar, Kıyamet Günü'nde yeniden dirilişe kadar sevdiklerini kurşun tabutlara gömerek korudular.

Yazı Görselinin Açıklaması: Anatomi dersi

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: William Harvey (1578–1657), William Burke (1792–1829)