Geriatrik (ileri yaş) onkolojinin dünya genelinde önde gelen isimlerinden biri olan Dr. Arti Hurria, bir trafik kazasında yaşamını kaybetti. Dr. Hurria'nın onkolojiye kattıklarından, ve ardından söylenen duygu ve anlam dolu sözlerden bazılarını paylaşmak istiyoruz.

Geriatrik Onkoloji Nedir?

Geriatrik onkoloji, genellikle 65 yaş ve üzeri olarak tanımlanan, yaşlılarda kanser teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Oldukça genç, ama giderek önem kazanan bu alt uzmanlık, yaşlıların kanser tedavisinde özel gereksinimleri olduğunun anlaşılması ile kurulmuştur.

Ünlü ve sevilen bir tıbbi onkolog olan Arti Hurria, Kaliforniya'da bulunan City of Hope Kanser ve Yaşlanma Hastanesi'nin Geriatrik Onkoloji Kürsü Başkanı idi. Hurria bu koltuğu devraldığında, geriatrik onkolojinin geleceği için şu vizyonunu dile getirmişti. "Benim görevim, 'bir rüyayı' gerçekleştirmektir ve bu rüya, tüm ileri yaş kanser hastalarının, kişiye özel, kanıta dayalı ve multidisipliner bir yaklaşımla iyi bir kanser bakımı almalarıdır."

Hurria onkolojiyi samimi bir tıp alanı olarak görüyordu ve genç meslektaşları için şöyle demişti: "Kanser teşhisi sırasında bir hastanın elini tutmayla başlayan süreç, tıbbın neredeyse sadece bu alanına özgü duygular barındırır. Bu alanda çalışmaya başlayan genç doktorlara şu şekilde hoş geldin diyorum: böylesine inanılmaz bir hasta grubunun bakımını üstlenmek, yaşamanın en güzel yollarından biridir."

Aktif olarak kanser hastalarının tedavisinde rol alan bir doktor olarak Hurria, eski tıbbi ilkelere inanıyordu: "Yeni, heyecan verici ilaçları ve teknolojileri kucakladığımızda bile, merhamet ve aktif dinleme geleneğimiz, yaptığımızın özüdür." demişti.

"Eğer Hızlı Gitmek İstiyorsan, Yalnız Git, ama Eğer Uzaklara Gitmek İstersen, Birlikte Git"

Arkadaşları, meslektaşları ve hastalarının Hurria'yı anmak için yaptıkları sosyal medya paylaşımlarından bazıları şu şekilde:

Çok sayıda hayranı, Hurria'nın yaşam sloganını haline gelen bir Afrika atasözünü paylaştı: "Eğer hızlı gitmek istiyorsan, yalnız git, ama eğer uzaklara gitmek istersen, birlikte git."

New York Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi'nde Hurria ile eğitim gören Ulusal Kanser Enstitüsü Mesane Kanseri Bölümü şefi Andrea Apolo, "Onkoloji toplumu, geriatrik onkolojide bir yas tutuyor." dedi.

İrlanda Dublin Üniversitesi'nden Shane O'Hanlon, "Bir kişinin işinden ve başarılarından çok fazla yararlanan başka bir uzmanlık düşünmek zor. Arti Hurria bir güç santrali gibiydi." dedi.

"Onkologlar, geriatristler, palyatif bakım uzmanları mentorlarının, arkadaşlarının ve kahramanlarının ölümüyle nasıl baş edecekler? .... Ağlamayı bıraktığımızda, onun mirasını sürdürmeliyiz" diyor Washington Üniversitesi'nden St. Louis.

2017 yılında ​​Hurria ile yapılan bir röportajda, geriatrik onkolojinin temellerini şöyle açıklamıştı:

"Geriatrinin arkasındaki fikir, hastanın takvimsel değil fonksiyonel yaşının ne olduğunu gerçekten anlamaktır. Geriatristler, sağlığı etkileyen başka faktörleri anlamaya çalışmak için geriatrik değerlendirme denilen bir şeyi yapar. Belirli bir yaşın morbidite (hastalık) veya mortalite (yaşam kaybı) riskine etkisini önceden tahmin ederler. Geriatrik hastaların fonksiyon düzeyleri nedir? Diğer tıbbi problemleri nelerdir? Sosyal destekleri, psikolojik ve bilişsel durumları nelerdir? Beslenme durumu nedir? gibi sorularla çok kapsamlı bir bakışı, karar verme sürecinin bir parçası olarak kullanırlar."

Hurria bir başka röportajında, geriatrik kanser hastalarından çok şey öğrenilebileceğini söyledi. "Tedavi alma konusunda ve zayıflatıcı yan etkilerin yaşanmasıyla ilgili olarak, yaşlı hastalarımızın yüzde sekseninin hayatta kalmaktansa belleklerini korumayı tercih ettiklerini ve yük olma kaygısı ile çocuklarının bilmesini istemediklerini" vurguladı.

Hurria, her ikisi de doktor olan göçmen bir Hint anne babanın çocuğu olarak New York'ta doğdu. 8 yaşında iken ailesi, daha ılıman iklimi nedeniyle Güney California'ya taşındı. 18 yaşında Hurria, Chicago'daki Northwestern Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi'ne gitmek için aileden ayrıldı.

Beth Israel Tıp Merkezi'nde stajını tamamladı, Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi'nde bulundu ve Harvard Geriatri Programı ve Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi'nde sırasıyla geriatri ve onkoloji dallarında burs kazandı.

Hurria, Frederick Stenn Memorial Tıpta Hümanizm Ödülü, J. Kennedy Ödülü ve Geriatrik Onkolojide Bilimsel Mükemmellik Ödülü'ne sahip bir hekimdi.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO) yönetim kurulu üyeliği ve Uluslararası Geriatrik Onkoloji Derneği Başkanlığı, aldığı önemli görevlerden sadece birkaçı idi.

Hurria ile 2016 yılında yapılan bir online röportajda, "Bu alanda işlerin inanılmaz derecede zor lmasına karşın, hem hastalardan alınan geri bildirimlerin hem de mesleki ödüllerin verilen çabadan çok daha fazla." olduğunu söyledi. Meslektaşlarına şöyle öneride bulunmuştu: "Hastalarınızı olabildiğince çok sevin. Onlara bütün kalbinizle olabildiğince verin. Onlar savunmasız bir yerdeler; kibarlık ve merhamet böyle devam eder."