Hızlı Arama
Anasayfa - Kanser Haberleri - Serviks (rahim ağzı) kanseri - Kanserden korunma - Avustralya bu kanseri tamamen bitirmek üzere

Avustralya bu kanseri tamamen bitirmek üzere

Avustralya bu kanseri tamamen bitirmek üzere
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
06.03.2018

Avustralya, rahim ağzı (serviks) kanserini yok eden ilk ülke olabilir. Rahim ağzı kanserlerine ait tümör dokularında % 99,9 oranında HPV'ye (insan papilloma virüsü) ait gen parçaları saptanmaktadır ve bu hastalığın % 95’inden fazlasının nedeninin HPV olduğu düşünülmektedir. Avustralya, gelecekteki serviks kanseri oranlarını önemli oranda düşürmek için okullarda ücretsiz HPV aşısı programının öncülüğünü yapmaktadır. Kraliyet Kadın Hastanesi bu projeye öncülük etmekte ve 40 yıl içinde yeni serviks kanseri vakaların sayısının sadece birkaç kişiye düşeceğini öngörmektedir.

- Rahim ağzı kanseri belirtileri ve tedavisi (detaylı)

2007’de Avustralya hükümeti 12-13 yaşlarındaki kız çocuklarında, 2013’te erkek çocuklarında bu önleyici aşıyı ücretsiz olarak sağlamaya başlamıştır. 2016 yılında 15 yaşındaki kız çocukların %76.6’sı, erkek çocukların %72.9’una bu aşı yapılmış.

Çalışmanın sonucunda;

• 18-24 yaşlarındaki kadınlar arasındaki HPV oranının, 2005 ile 2015 yılları arasında %22.7'den % 1.1'e düştüğü görüldü.

Yapılan aşıların oranları 2015 yılından günümüze daha da artmıştır ve oldukça geniş ve yüksek oranda koruma etkisi yaratmaktadır.

Rahim ağzı kanseri aşısını bulan ülke olan Avustralya, ayrıca bu kanserin erken tanısı için de ileri düzeyde gelişmiş tarama testleri geliştirmek üzere çalışmaktadır.

HPV aşısını genç yaşta olmamış kadınların, normal rahim ağzı kanseri taramalarını titizlikle devam etmelerinin önemini hatırlatmak isteriz. Günümüzde rahim ağzı kanseri taramasını en başarı ile uygulayan ülkelerde bile kadınların sadece % 50-60’ı taramalarını yaptırmaktadır. HPV aşısı hiç bulunmamış olsaydı bile, eğer taramalara katılım %100 olsaydı, rahim ağzı kanseri yine neredeyse hiç yaşanmazdı.

- Güncel Kanser Tarama Programları: Hangi Testlerle Hangi Kanserlerde Erken Teşhis Mümkündür?

Avustralya'nın bu umut verici başarısına rağmen, rahim ağzı kanseri gelişmekte olan ülkelerde hala yüksektir ve önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Aşının etkinliği için tüm ülkelerde en uygun zaman olan 12-14 yaşlarındaki genç kızlara yönelik mevcut aşılama programları oldukça yetersizdir. Aşılar hükümet tarafından ücretsiz sağlanırsa daha geniş kitlelere ulaştırılabilir ve serviks kanser oranı umut verici ölçüde azalabilir. Avustralya Servikal Kanser Vakfı, Avustralya’da bulunan HPV aşısını gelişmekte olan ülkelere ulaştırarak yardım edebileceklerini belirttiler. Aşıyı icat eden ülke olarak bunu tüm dünyadaki insanlarla paylaşma sorumluluğunu hissetmekteler.

- HPV Aşı Rehberi Yenilendi! Bu vesile ile HPV aşısı nedir öğrenelim

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Machalek DA, Garland SM, Brotherton JML ve ark.
Very low prevalence of vaccine human papillomavirus (HPV) types among 18 to 35 year old Australian women, nine years following implementation of vaccination.
J Infect Dis. 2018 Feb.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.