Mayıs ayının son haftası Chicago'da düzenlenen, Dünya'nın en önde gelen kanser organizasyonu olan ASCO 2015 Kongresi'nde  sunulan en önemli ve klinik pratiğimizi değiştiren konuların gözden geçirileceği Best of ASCO Toplantısı bugün İstanbul'da başladı. Toplantının ana başlıklarından biri, beklendiği üzere immüno-onkoloji ve immünoterapi!

Geleneksel kemoterapilerin amacı direk olarak kanser hücrelerin öldürülmesi iken, immünoterapinin amacı, bağışıklık sisteminin aktifleşerek, kanserin vücutta bir yabancı olarak tanınması ve kanserli hücreler sanki zararlı mikroorganizamalarmış gibi bağışıklık sistemi tarafından kanserin kontrol altında tutulması veya yok edilmesidir.

T hücreleri kanserli kanser immünoterapisinde kilit rol alan hücrelerdir. Kanser hücrelerini tanıyıp, aktifleşip çoğalmaları için bazı aşamalardan geçmeleri gereklidir. T hücrelerin aktifleşmesi için çeşitli sinyallerle ihtiyaç vardır. Bu hücrelerin ve bağışıklık sistemindeki diğer kilit rol alan hücrelerin aktifleşme ve pasif hale geçme durumunu araba örneği ile anlatabiliriz. Düşünün ki bağışıklık sistemimiz bir araba; başta motoru çalıştımamız lazım, ama araba kontağı çevirince hemen çalışmaz, gaza da basmanız gerekir. Hücresel boyutta bazı sinyaller gaz pedalı gibi çalışır ve bağışıklık sistemimizi aktifleştirir, bazı sinyaller ise fren gibi çalışır ve bağışıklık sistemi durdurur. Kanserli hücreler bazı mekanizmalarla bağışıklık sistemine fren sinyalleri gönderir ve böylelikle bağışıklık sisteminden kaçarak çoğalıp yayılmaya devam ederler. İşte bu yeni nesil immünoterapi ilaçları, bağışıklık sistemini frenleyen sinyalleri engelleyerek kanser tedavisinde yeni bir dönem başlatmış durumdalar.

Bugün başlayan Best of Asco İstanbul Toplantısı'da en çok konuşulan ve merak edilen konuların başında, immünoterapi alanında yeni geliştirilen ilaçlar (özellikle ipilimumab, nivolumab ve pembrolizumab) ve bize ne vaad ettikleri gelmektedir. Sitemizde bu hafta yayımladığımız yazılarımızda bu ilaçlardan detaylı bahsetmiştik. Fakat şu hususa ayrıca vurgu yapmakta fayda var: etki mekanizmaları farklı olduğu için, immünoterapilerin faydasının ortaya çıkması, klasik kemoterapilerden daha geç olabilir, fakat immünoterapi ile uzun süreli yanıt oranları daha iyidir, ayrıca klasik kemoterapilere kıyasla yan etkileri daha kolay yönetilebilir. Bu nedenlerle, bu ilaçları tercih edecek hekimler ve hastaların, beklenen faydalar için sabırlı olması gerekmektedir.