Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Haberleri - Günlük yaşamımızdan öyküler - Bir dokunuş, bir koku, önce hüzün, sonra gülümseme ve umut veren bir hikaye
Bir dokunuş, bir koku, önce hüzün, sonra gülümseme ve umut veren bir hikaye

Bir dokunuş, bir koku, önce hüzün, sonra gülümseme ve umut veren bir hikaye

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
31.03.2017

Yine bir bahar zamanıydı…

Akşam nöbete giderken yol üstünde önünde sümbüllerle dolu bir çiçekçiye gözlerim takılı kaldı. Durdum, sümbüllerin kokuları beni adeta mest etti. Sonra aklıma onkoloji servisinde yatan yumurtalık kanserli hastamız geldi. Bu tatlı bayan hastamızın bir gün önce gündüz mesaim sırasında tansiyonu düşmüş ve fenalaşmış, bu sırada “ben ölemem, benim çocuklarım var, lütfen beni kurtarın” diyerek feryat etmişti. Yaşadığımız bu olay ekibimiz çok etkilemişti. Biz de tansiyonu normale gelene kadar hekimimizle başında beklemiştik.

Nedenini bilmediğim bir hisle bu hastamızı belki biraz gülümser diye bir sümbül aldım. Daha nöbete başlamadan formalarımı giyer giymez heyecanla hastamızın yanına koştum. Bunu size aldım diyerek sümbülü uzattım. Birden hasta ağlamaya başladı…

Anlamadığım, “niye ağlıyordu?”

Durdum, sakinleşmesini bekledim. Biraz daha iyi görünmesine rağmen ağlayarak bana şunu anlattı: “Babam çiçekçi idi, küçük bir çocukken ona yardım ederdim. Bunu çok da severek yapardım… Mis gibi kokular, rengarenk çiçekler... Ama en güzelleri sümbüllerdi, benim en sevdiğim çiçektir” dedi ve usulca ağlamaya devam etti.

Tüylerim diken diken oldu gözlerim doldu. Bir yaşama dokunmak isterken birden içinde kendimi bulmuştum.

Canlı çiçeği sağlığı için sakıncalı olabileceği için hastamızın odasında bırakamadık. Biz de çiçeğimizi hastamızla penceresine koyduk. Bir süre sonra ağlama yerini gülümsemeye bıraktı, yoğun geçen mesainin en güzel yanıydı!

Onkoloji Hemşiresi Mevlüde Demir

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Tükenmişlik sendromu ile baş etmek için organize olun!
Tükenmişlik sendromu ile baş etmek için organize olun!
Ünlüler ve Kanserleri
Ünlüler ve Kanserleri
Bir fincan kahve ve onkoloji kliniğinde bir gün
Bir fincan kahve ve onkoloji kliniğinde bir gün
Kanser tanılı sevdikleriniz için 7 güzel sevgililer günü hediye fikri
Kanser tanılı sevdikleriniz için 7 güzel sevgililer günü hediye fikri