Dr. Gary Gibbon için zaman daralıyordu. 3. evre akciğer kanseri nedeniyle aldığı kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi kombinasyonu, akciğerlerini kalıcı olarak tahrip etmiş ve karaciğerine onarılamaz zararlar vermişti.

Kaliforniya Santa Monica'dan 69 yaşındaki göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Gibbon, Chicago'daki Northwestern Medicine hastanesinde gerçekleştirilen bir kombine akciğer-karaciğer nakli ile hayatını sürdürebilmiştir. Bu başarılı operasyon, tıpta önemli bir dönüm noktası olarak kaydedilmiştir.

Not: Genellikle, immünoterapiler kemoterapilere ve diğer kanser tedavi yöntemlerine kıyasla daha az yan etkiye sahip olarak değerlendirilir. Ancak bu tedaviler, çok nadir durumlarda bağışıklık sistemini anormal bir şekilde ve aşırı derecede aktive edebilir. Bu aşırı aktivasyon, bağışıklık sistemini kendi vücudunun normal dokularına saldırır hale getirebilir ve bu durum ciddi doku hasarlarına yol açabilir. Dr. Gibbon'un yaşadığı akciğer ve karaciğer hasarı, bu tür immünoterapiye bağlı yan etkilerin bir örneği olarak görülebilir (bakınız immünoterapi yan etkileri).

Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute'ün baş cerrahı ve toraks cerrahi direktörü Dr. Ankit Bharat tarafından yapılan açıklamaya göre, "Bildiğimiz kadarıyla, bu, ileri evre akciğer kanseri olan bir hastanın başarılı bir şekilde kombine akciğer-karaciğer nakli aldığı ülkedeki ilk vakadır," dedi. Dr. Bharat, Dr. Gibbon'ın akciğer naklini gerçekleştirdi.

"Onlarca yıldır hekimim ve zaman zaman tedavi planlarımızla muhafazakar olabiliyoruz. Bu nedenle, bu işlemin içine giren bilimin büyüklüğü benim için hayranlık uyandırıcı," dedi pulmonolog-alerjist-immünolog Dr. Gibbon.

Dr. Gibbon, Cape Town, Güney Afrika'da doğmuş, ancak hastalanmadan önce son 33 yılını Santa Monica'da özel muayenehane hekimliği yaparak geçirmişti. 2023 Mart'ında öksürmeye ve kilo kaybetmeye başladı. Yapılan görüntülemeler, 3. evre akciğer kanserini ortaya çıkardı.

Dr. Gibbon kemoterapi, radyoterapi ve immünoterapi aldı, ancak Temmuz ortasında septik şok, zatürree ve çoklu organ yetmezliği ile hastaneye kaldırıldı. İmmünoterapi, akciğerlerini geri dönüşümsüz şekilde yara bere içinde bırakmış ve onların yerine yenilerinin konulması gerekiyordu.

"Ben bir pulmonolog (göğüs hastalıklaır uzmanı) olarak, hiçbir zaman akciğer nakline ihtiyacım olacağını düşünmemiştim - hele ki akciğer kanseri için," dedi Dr. Gibbon.

Northwestern Üniversitesi, Çift Akciğer Değişimi ve Multidisipliner Bakım (DREAM= Double lung transplant REgistry Aimed for lung-limited Malignancies) adında bir tür ilk klinik program sunuyor ve Dr. Gibbon hayatını kurtarmak için buradaki doktorlara başvurdu. Dr. Gibbon'u değerlendirirken, Northwestern doktorları, immünoterapinin aynı zamanda karaciğer sirozu da yaptığını buldular.

Dr. Gibbon, 10 saat süren cerrahi işlem sırasında aynı donörden yeni akciğerlerini ve karaciğerini almak üzere 10 Eylül 2023'te 4 saatlik tıbbi bir uçuşla Chicago'ya getirildi ve Northwestern Memorial Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde donör organlarını bekledi. Organ nakli bekleme listesinde 12 gün geçirdikten sonra, yeni akciğerleri ve karaciğerini aldı.

Cerrahlar, ilk olarak yeni akciğerleri yerleştirdi, donör karaciğer ise vücut dışında, organa sıcak, oksijenli ve besin zengini kan pompalayan bir makine sayesinde canlı tutuldu - doktorların "kutudaki karaciğer" olarak adlandırdığı bir teknoloji.

Karaciğer idame teknolojisi, Dr. Bharat'a Dr. Gibbon'un hasar görmüş akciğerlerini ve tüm kanseri çıkarmak için yeterli zaman sağladı. Dr. Bharat, hem kanserli akciğerleri çıkardı hem de yeni akciğerleri nakletmeden önce hava yollarını ve göğüs boşluğunu yıkadı. Bu süreçte, Dr. Gibbon tam kalp ve akciğer bypassında idi.

"Bu hastaların akciğerlerinde milyarlarca kanser hücresi olabilir, bu yüzden tek bir hücrenin bile hastanın göğüs boşluğuna veya kan dolaşımına sızmasına izin vermemek için son derece titiz olmalıyız," dedi Dr. Bharat. "Bu tekniğin, COVID-19 akciğer nakilleriyle edindiğimiz deneyimler yoluyla nüksetme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyoruz."

Ameliyattan altı ay sonra, Dr. Gibbon'ın vücudunda kanser belirtisi yok ve herhangi bir tedaviye ihtiyacı kalmadı, dedi doktorları. Dr. Gibbon, nakil ekibi onu yakından izleyebilsin diye yaz boyunca Chicago'da kalacak.

Northwestern Medicine hastanesinin 20 farklı uzmanlıktan oluşan sağlık ekibi akciğer kanseri

Bu fotoğrafta, zor ve karmaşık vakaların tedavisi ile tanınmış Northwestern Medicine hastanesinin, bu nakille ilgilenen 20'den fazla farklı uzmanlık dalından oluşan sağlık ekibi görülmekte. Ekip, ileri akciğer kanseri hastası Dr. Gary Gibbon'a kombine bir akciğer ve karaciğer nakli yaparak hayatını kurtarmada önemli bir rol oynamıştır.

Dr. Gibbon, "Bu DREAM programı, nakil için yeni bir alan ve bunu deneyimleyebilmek ve harika bir sonuç alabilmek beni çok mutlu ediyor. Bugün burada olmamı sağlayan Northwestern Medicine olmasaydı, burada olamazdım." dedi.