Dr. Mitchell A. Kaminski, bir hastanın yorumları onu afallattığında, yakın zamanda COVID-19'a karşı aşılanmaktan hâlâ neşe ve rahatlama duygusu içindeydi. Birkaç ek hastalığı olan orta yaşlı bir erkek hasta, zatürre aşısını reddetmişti ve o, koronavirüs aşısı da olmayacağını sormadan ekledi. Bu hasta aşılanmanın onu öldürebileceğini duymuştu.

Kaminski, çok nadir görülen yan etkilerin ABD'de kimseyi öldürmediği ancak COVID'in her gün binlerce insanı öldürdüğü de dahil olmak üzere tıbbi gerçeklerle karşı çıktı. Kaminski, hastanın "O zaman sadece COVID olma riskini alacağım" dediğini hatırladı. Görüşme orada bitti.

Bir hasta diyaloğu ile açılan ufuk

Bu deneyim, Philadelphia'daki Thomas Jefferson Üniversitesi'nde nüfus sağlığı program direktörü olan Kaminski'nin, COVID-19 aşısı olma konusunda kararsız veya şüpheci olan hastalarla konuşma şeklini yeniden düşünmesine neden oldu. Şimdi, aşıdan ölmekten korkan o hastayı görseydi, Kaminski daha meraklı olacağını söyledi.

Aşı olmak istemeyen bir hastanın inançlarıyla tamamen çelişmek yerine, Kaminski şimdi nazikçe aşıya karşı çıkmalarının nedenlerini soruyor ve aşılar hakkında bilgi veriyor. Ama çoğunlukla dinliyor.

COVID-19 aşısı yaptırmanın getirdiği riskler hakkında doktorlar ve hastalar arasındaki konuşmalar arttıkça aşılama için uygunluk genel olarak daha yaygın hale geliyor. Doktorlar, aşı olmanın güvenliği ve önemi hakkında, hastalarının çoğunun COVID-19 aşısı yaptırmasına yol açacağını düşündükleri konusunda iletişim kurmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar.

Kaiser Aile Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların yaklaşık %80'i COVID aşısı olup olmayacağına karar verirken yardım almak için doktorlara, hemşirelere ve diğer sağlık uzmanlarına başvuracaklarını söylüyor.

Güvensizliğin ötesine geçmek

Hastalar genellikle doktorlarıyla güçlü bir bağ hissederken, tıp kurumuna güvensizlik özellikle de bazı toplumlar arasında hala mevcuttur.

Kaiser Aile Vakfı, siyahi kişilerin üçte birinin "bekle ve gör" yaklaşımını benimsediğini, %23'ü ise bunu yalnızca gerektiğinde olacağını ya da hiç olmayacağını bildirdi.

Frengili siyahi erkeklerden tedavinin geri çekildiği kötü şöhretli Tuskegee deneyleri gibi tıpta tarihsel ırkçı olaylara güvensizlik devam ediyor. Ancak Thomas Jefferson Üniversitesi'nde bir aile hekimi olan Krys Foster, doktorların tüm siyahi hastaların aşı tereddütleri için aynı nedenlere sahip olduğunu varsaymamaları gerektiğini söyledi.

"Aşıyı olma konusunda kararsız olan veya endişeleri olan hastalarla ilgilenme deneyimime dayanarak, birçoğu sadece daha fazla bilgi arıyor ve hatta tıbbi geçmişleri göz önüne alındığında aşılamanın güvenli olduğunu söylemek için benim onayımı bile istiyor." dedi.

COVID Irksal Veri Takipçisi gibi kaynaklar, siyahi Amerikalıların diğer ırksal veya etnik gruplardan daha yüksek COVID ölüm oranına sahip olduğunu ve aşılamayı daha da hayati hale getirdiğini buldu. Foster, yine de aşı korkusunun online olarak çeşitli yerlerde bulunabilen yanlış bilgilerle tetiklenebileceğini söyledi.

İnsanları aşı olmaya teşvik etmek ve yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için Foster, COVID-19 aşısı yaptırmanın ne kadar güvenli olduğunu ve aşıların yan etkilerini tartışmak için zaman ayırıyor ve ardından hızla nasıl aşı olunacağını anlatıyor.

Ayrıca Foster, “Bazı kişilerin randevu bulması veya test sitelerine erişmesi zor olabilir. Aşı olunamaması otomatik olarak 'tereddüt' olarak nitelendirilmemeli.” dedi. "Eşit bilgi ve erişim sağlayarak beyaz olmayan topluluklara uygulanan sağlık adaletsizliklerinin düzeltilmesine yardımcı olma ve 'yanlış' aşı tutumuna sahip oldukları için onları suçlamayı bırakma görevi tıp camiasına aittir."

Referans gösterin

New York Ithaca'daki Cayuga Aile Hekimliği'nden Dr. Jamie Loehr, çocuklarının aşılarını reddeden veya erteleyen hasta sayısının her zaman ortalamanın üzerinde olduğunu söyledi. Dr. Loehr, onları muayenehanesinden göndermez, kibarca aşılar konusunda eğitmeye devam eder.

Hastalar Loehr'e aşıya güvenip güvenmediğini sorduğunda güvenle yanıt verir: "Sadece inanmakla kalmıyorum, ben oldum ve olabilecek herkese tavsiye ederim."

Son zamanlarda, küçük çocuklarını aşılama konusunda isteksiz olduğunu ifade eden bir anne, kontrole gelip ona zaten COVID aşısı yaptırdığını söylediğinde şaşırdı. "Bunu olmak isteyecek kadar önemli olduğuna kendi başına karar verdi." dedi.

Sağlık çalışanlarının tereddütü

Bazı sağlık çalışanlarının, aşı sırasının önünde olma endişesi doktorların ele alması gereken genel nüfus üyeleri arasında bir başka aşı tereddüt kaynağı olabilir. Ekim ve Kasım 2020'de yapılan ve Ocak 2021'de Vaccines'de yayınlanan yaklaşık 3.500 sağlık çalışanının katıldığı bir ankette, yalnızca üçte biri (%36) aşıyı mevcut olduğu anda olacağını söyledi. Kaiser Aile Vakfı COVID-19 Aşı Monitörü'ne göre, Şubat ortasından sonuna kadar, sağlık çalışanlarının %54'ü aşı olduğunu ve %10'unun da aşıyı mümkün olan en kısa sürede olmayı planladığını bildirdi.

Vaccines adlı bilimsel derginin yazarlarından biri olan ve Internal Medicine News'in yayın danışma kurulunda görev yapan bir dahiliye uzmanı Dr. Eileen Barrett, aşılar hakkındaki şüphelerin giderilmesi, sağlık çalışanlarına karşı düşünceli bir yaklaşım gerektiriyor diyor. "İnsanlarla bulundukları yerde buluşmalı ve endişelerini duymak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız, küçümsemeden düşünceli bir şekilde dinlemeliyiz. Aşıyı onaylamadaki rollerinin ne kadar önemli olduğunu onaylayın ve ayrıca soru sormayı onaylayın."

Albuquerque New Mexico Üniversitesi'nde COVID-19 hastalarına ve iç hastalıkları bölümüne bakan Barrett, “Doktorların ve diğer sağlık çalışanlarının güçlü kişisel ifadeleri önemlidir. Sadece hastaları etkilemek için değil, aynı zamanda sağlık profesyonelleri için bir model olarak da.” diyerek dikkat çekti.

Sevdikleriniz için yapın

ABD Kongresi tarafından ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ni (FDA) desteklemek için oluşturulan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Reagan-Udall Vakfı, odak gruplarıyla bazı mesajları test etti. Katılımcılar, aşıların neden bu kadar hızlı geliştirildiğine ilişkin bu açıklamaya olumlu yanıt verdiler: "Aşı gelişimi normalden daha hızlı ilerledi çünkü herkes bunu en yüksek önceliğe dönüştürüyor."

Vakfın CEO'su Susan Winckler, insanların aşı olmak için motive olmadıklarını söyledi. Ancak aşı olmak için şunların iyi bir neden olduğunu düşündüler: "Aşı yaptırarak çocuklarımı, ebeveynlerimi ve diğer sevdiklerimi koruyabilirdim."

Doktorlar ayrıca aşılara güven oluşturmak için inanç liderleri gibi toplum etkileyicileriyle birlikte çalışabilir.

Ayrıca pratisyen hekimler tarafından sağlanan mesajlar güçlü ve onaylayıcı olabilir.

Sonuç olarak, ileriye giden yol, insanların soru sormaları için bir alan yaratmaktır.

İLGİLİ KONULAR