Anasayfa - Sağlık Haberleri - Güncel - Koronavirüs hakkında son dakika haberleri – Dünya ve Türkiye’de durum

Koronavirüs hakkında son dakika haberleri – Dünya ve Türkiye’de durum

Koronavirüs hakkında son dakika haberleri – Dünya ve Türkiye’de durum
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
22.02.2020

Coronavirus nedir?

Coronavirus (koronavirüs veya corona virüs olarak da yazılmakta), lipid zarfa sahip tek zincirli bir RNA virüsüdür. Kuşları ve insanlar dahil memelileri enfekte edebilir ve çoğu zaman nezle gibi hafif üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. Bununla birlikte koronavirüsler daha önce, MERS (Middle East Respiratory Syndrome, Ortadoğu solunum sendromu) ve SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome, ciddi akut solunum sendromu) adlı ölümcül enfeksiyonlara da sebep olmuştur.

Coronavirus salgın hakkında son durum

Bu virüs enfeksiyonuna bağlı pnömoni (zatürre) salgını ilk kez Aralık 2019'da Çin'in Hubei Eyaleti'nin orta kesimindeki Wuhan şehrinde bildirildi. Uzmanlar, salgını Çin'den ve yurt dışına yayılmış yeni bir koronavirüse bağladılar.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 11 Şubat 2020'de bir açıklama yaparak, yeni korona virüsün adını COVID-19 olarak duyurdu.

22.02.2020 itibarı ile (günlük olarak güncellenecektir);

 • Çin'de hastalık 20 Şubat itibarı ile "kontrol altına alınmış gibi gözükürken", Çin dışında yeni vakalar ve yaşam kayıpları bildirilmeye devam ediyor.
 • 19 Şubat'ta İran'da ilk kez 2 vaka bildirildi, bu duyurudan 1 saat sonra 2 vakanın da öldürüğü bildirildi.
 • Toplam vaka sayısı: 77.816
 • Şu an infekte olanların 11.539 kadarının (%21) durumu kritik
 • Ölümler: 2360 (%3)
 • Taburcu edilen hasta sayısı: 20.965
 • Belirtilerin başlamasından yaşam kaybına kadar geçen süre: 14 gün
 • Dünya genelinde 32 ülkede vaka görüldü
 • Türkiye'de henüz doğrulanmış bir vaka yok
 • 1 kişi ortalama 3 kişiye bulaştırıyor; R0 dediğimiz bulaşma hızı, influenzadan (mevsimsel grip) yaklaşık 4 kat daha hızlı
 • Avrupa'da ilk ölüm 15 Şubat 2020'de Fransa'da gerçekleşti; 80 yaşında Çinli bir turist idi

12 Şubat 2020'de COVID-19 salgın sayılarında neden bir pik yaşandı?

Çin'in iç bölgesinde bulunan Hubei Eyaleti'nden tek günde 14.840 yeni vaka ve 242 ölüm bildirildi. Olguların ve ölümlerin sayısındaki artış, çoğunlukla yeni bir tanı sınıflandırmasının benimsenmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer illere uygun olarak, 12 Şubat'tan başlayarak, Hubei Eyaleti klinik olarak teşhis edilen vakaların sayısını doğrulanan vakaların sayısına dahil edecektir. Eklenen 14.840 olgunun 13.332'si yeni sınıflandırmadan, 1.508 ise vakaların yeni oluşundan kaynaklanmaktadır. Meydana gelen 242 yeni ölümün 135'i klinik olarak - test ile değil - teşhis edilen vakalardı.

Coronavirüs için yeni tanı kriterleri ne demektir?

Hubei eyaletindeki sağlık yetkilileri 12.02.2020'de yaptığı açıklamada, "klinik olarak teşhis edilen" vakaların "teyit edilen vaka" sayısındaki artışın çoğunu oluşturduğunu söyledi. Normalde coronavirüs tespiti, özel bir polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) testi ile yapılmaktadır.

Bu değişikliğin amacı, klinik şüpheli vakaların, doğrulanmış bir vaka ile aynı tedaviyi alabilmesi olarak açıklandı.

Bir kişinin klinik olarak coronavirüs tanısı almasında, hastalığın belirtilerini (ateş, öksürük ve nefes alma güçlüğü ile hafif ila şiddetli solunum yolu hastalığını) göstermesi yanında bilgisayarlı tomografide (BT) akciğer inflamasyonuna dair bulgular belirleyici oluyor.

2019 Novel Coronavirus nedir?

2019 Novel (Yeni) Coronavirus veya COVID-19, ilk olarak Çin'in Hubei Eyaleti, Wuhan'da tanımlanan yeni bir solunum virüsüdür.

Yeni bir koronavirüs ne demektir?

Yeni bir koronavirüs (nCoV veya COVID-19), daha önce tanımlanmamış yeni bir koronavirüstür. 2019 yeni koronavirüsü (COVID-19), insanlar arasında yaygın olarak dolaşan ve soğuk algınlığı gibi hafif hastalığa neden olan koronavirüslerle aynı değildir.

Koronavirüs 229E, NL63, OC43 veya HKU1 tanısı, COVID-19 teşhisi ile aynı değildir. Bunlar farklı virüslerdir ve COVID-19'lu hastalar ortak koronavirüs tanısı olan hastalardan farklı olarak değerlendirilecek ve tedavi görecektir.

"Yeni"den kasıt, virüsün mutasyon geçirmesidir ve bir virüsün mutasyon geçirme ihtimali 10 binde 1'dir. Bu aslında insan vücut hücreleri için de böyledir; ama bizde mutasyon geçiren hücreler ya tamir edilir ya hücre programlı ölüme götürülür ya da çok daha nadir olarak mutasyonlar birikince kanserleşir. Fakat virüslerde bu DNA tamir mekanizmaları yoktur. Yeni coronavirus, mutasyon ile insan hücresine yapışabilir ve dolayısı ile insana bulaşabilir hale gelmiştir.

Yeni koronavirüs, klasik nezle yapan koronavirüsten faklı olarak pnömoni (zatürre) yapabiliyor ve bu pnömoni ARDS'ye (akut solunum yetmezliği sendromu) kadar gidebilir ve öldürücü olabilir. Yeni coronavirus enfeksiyonunun öldürme ihtimali % 2-3 olarak belirlenmiştir; bu oran hastaneye yatırılacak kadar durumu ciddi olanlarda %15 civarındadır.

17 yıl önce yine Çin'den kaynaklanan SARS, dünya genelinde yaklaşık 8000 kişiyi enfekte etmiş ve 800'e yakın kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Daha önceki ciddi koronavirüs salgınları SARS % 10-15'lerde, MERS ise %25-30'larda bir öldürücülükle seyretmişti. Bununla birlikte virüs salgınlarında öldürücülük, durumun ciddiyetinin tek belirleyicisi değildir. Örneğin, Ebola virüs enfeksiyonu % 40-50'ye yakın bir yaşam kaybı ile seyreder fakat bu enfeksiyon dünya genelinde yayılmamıştır. Çünkü Ebola bile her insanı enfekte edemez, bunun da sebebi her insanın DNA'sının ve DNA ürünü olan hücre yüzey proteinlerinin farklı olmasıdır. Örneğin koronavirüs, ACE2 adlı hücre yüzey reseptörüne tutunur; eğer DNA'daki kişisel farklılıklar sebebi ile bu reseptörün yapısı farklı ise, o kişiye koronavirüs bulaşmayabilir. AIDS etkeni olan HIV ile temas ettiği halde, bazı kişilere HIV bulaşmamasının sebebi de bu kişisel genetik değişimlerdir.

Yeni koronavirüs salgını nasıl ortaya çıktı (COVID-19'un kaynağı nedir)?

2019-nCoV'un kaynağını belirlemek için yoğun araştırmalar var. Coronavirüsler, insanlar, develer, kediler ve yarasalar da dahil olmak üzere hayvanlar arasında dolaşan hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Bu virüsün genetik ağacının analizi, virüsün kaynağını bulmak için devam etmektedir.

Çin'de başlayan coronavirus salgını (COVID-19 epidemisi), Çinliler'in yılan ve yarasa gibi vahşi / otantik hayvanları gıda olarak tüketmelerine bağlanmıştır, fakat bu durum net değildir. Normalde yılan ve yarasalarda bulunan coronavırus insanlara bulaşmaz; fakat virusun mutasyon geçirerek insanlara bulaşır hale geldiği düşünülmektedir. Bir diğer ve kısmen spekülatif iddia ise COVID-19'un bir laboratuvar virüsü olduğudur. Çin'de virüslerin genetiğini değiştirebilecek ileri düzey laboratuvarlar bulunmaktadır. Buna temel olarak yeni coronavirus genetiğinde diğer virüslerden (örneğin HIV) bazı genetik parçalar bulunduğu iddia edilmektedir.

Yeni koronavirüs salgını nasıl ortaya çıktı

10 Şubat 2020'de yapılan bir açıklamaya göre, salgının kaynağı Pangolin adlı bir memeli hayvan olabilir:

Pangolinler, Geleneksel Çin Tıbbı'nda afrodizyak / doğal viagra olarak denenmektedir. Güney Çin Argicultural Üniversitesi'nden 2 araştırmacı, coronavirus salgınının olası kaynağı olarak bu hayvanı düşündüklerini ifade ettiler.

İnsanları enfekte etmek için ortaya çıkan bir başka koronavirüs olan SARS, misk kedilerinden gelirken; insanları enfekte etmek için ortaya çıkan başka bir koronavirüs olan MERS, develerden gelmişti.

Coronavirus nasıl yayılır?

Bu virüs muhtemelen başlangıçta bir hayvan kaynağından ortaya çıktı, ancak şimdi insandan insana yayıldığı netleşti. Kişiden kişiye yayılmanın bir süreklilik içinde olabileceğini unutmamak önemlidir. Virüsü taşıyan kişilerin hastalık belirtileri göstermeden önce virüsü diğer kişilere bulaştırabildiği kesinlik kazandı. Ayrıca hastalık belirtileri kaybolduktan sonra da tahmini 1 hafta kadar bulaştırmaya devam ettiği yönünde uzman görüşleri mevcut. Bazı virüsler oldukça bulaşıcıdır (kızamık gibi), diğer virüsler ise daha az bulaşır. Şu anda, bu virüsün insanlar arasında ne kadar kolay veya sürdürülebilir şekilde yayıldığı belirsizdir. Ama bir rakam vermek gerekirse; 1 koronavirüs taşıyıcısı ortalama 3.8 kişiye bu hastalığı bulaştırdığı hesaplanmaktadır; grip etkeni influenza içinse bu rakam 1'e 1 civarındadır.

COVID-19, MERS-CoV veya SARS virüsü ile aynı mı?

Hayır. Coronavirüsler, bazıları insanlar, develer, kediler ve yarasalar da dahil olmak üzere hayvanlar arasında dolaşan hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Son zamanlarda ortaya çıkan COVID-19, Orta Doğu Solunum Sendromuna (MERS) neden olan koronavirüs veya Şiddetli Akut Solunum Sendromuna (SARS) neden olan koronavirüs ile aynı değildir. Bununla birlikte, genetik analizler bu virüsün SARS ile ilişkili bir virüsden ortaya çıktığını göstermektedir. Daha fazla bilgi için devam eden araştırmalar var.

Coronavirüs ve grip etkeni influenza farkları nelerdir?

Tarihte influenza çok daha ciddi salgınlar yapmıştır, çünkü influenza, insandan insana bulaşırken bile mutasyon geçirir. İnfluenza virüsünün çok daha kolay mutasyon geçirmesi, aynı salgın döneminde bile bir hastanın ikinci kez enfekte olabilmesine sebep olmaktadır ve bu açıdan koronavirüsten daha tehlikelidir denebilir. Koronavirüste ise böyle bir durum gözlenmemiştir; örneğin 10 yıl önceki SARS ile şimdiki genetik olarak hala aynı SARS.

Koronavirüsten nasıl korunabilirim?

 • Sabun ve su kullanarak elleri sık sık temizleyin;
 • Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendil / peçete ile örtün - peçeteyi derhal atın ve ellerinizi yıkayın;
 • Ateş ve öksürüğü olanlarla yakın temastan kaçının;
 • Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk yaşıyorsanız erken tıbbi yardım alın ve önceki seyahat geçmişinizi sağlık uzmanınızla paylaşın;
 • Halen yeni koronavirüs vakaları yaşayan bölgelerde canlı pazarları ziyaret ederken, canlı hayvanlarla ve hayvanlarla temas eden yüzeylerle doğrudan korumasız temastan kaçının;
 • Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

COVID-19'u önlemek için yüz maskesi kullanmanın faydası var mı?

Hayır. Şu anda halk arasında yüz maskelerinin kullanılması önerilmemektedir. Ayrıca klasik maskelerin bu hastalıktan korunmayı sağlamadığı düşünülmektedir (yanlardan hava aldığı için). Maske, grip veya nezle olan hastanın kendisi takmalıdır, başkalarına bulaştırma ihtimalini azaltmak için.

COVID-19'un neden olabileceği belirtiler ve şikayetler nelerdir?

COVID-19 hastaları için bildirilen mevcut belirtiler ateş, öksürük ve nefes alma güçlüğü ile hafif ila şiddetli solunum yolu hastalığını içermektedir.

COVID-19 için test edilmeli miyim?

Çin'den seyahatten sonraki 14 gün içinde ateş ve öksürük veya nefes darlığı gibi solunum hastalığı belirtileri geliştirirseniz, bir sağlık uzmanını önceden aramalı ve son seyahatinizden veya yakın temasınızdan bahsetmelisiniz. Son zamanlarda bu bölgeden seyahat etmiş olan bu belirtileri gösteren biriyle yakın temasınız varsa, bir sağlık uzmanını önceden aramalı ve yakın temasınızdan ve son seyahatlerinden bahsetmelisiniz. Sağlık uzmanınız, COVID-19 için test edilmeniz gerekip gerekmediğini belirlemek için ilinizin halk sağlığı departmanı ile birlikte çalışacaktır.

Bir kişi COVID-19 için nasıl test edilir?

Şu anda, COVID-19 için teşhis testi polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile yapılmaktadır.

Türkiye'de COVID-19 enfeksiyonu için risk altında mıyım?

Bu hızla gelişen bir durumdur ve risk değerlendirmesi günlük olarak değişebilir. En son güncellemeler T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilmektedir. Ülkemizde şimdiye kadar enfekte bir hasta doğrulanmamıştır.

coronavirus son dakika haberleri durum koronavirus

Çin'den gönderilen bir paket veya ürünlerden yeni koronavirüs riski altında mıyım?

Yeni ortaya çıkan 2019 koronavirüsü (COVID-19) ve nasıl yayıldığı hakkında hala bilinmeyen çok şey var. İnsanlarda ciddi hastalıklara (MERS ve SARS) neden olan daha önce iki başka koronavirüs ortaya çıkmıştır. COVID-19, SARS ile genetik olarak MERS'den daha fazla ilişkilidir, ancak her ikisi de kökenleri yarasalar olan betacoronavirüslerdir. Bu virüsün SARS ve MERS ile aynı şekilde davranacağından emin olmasak da, bize rehberlik etmek için bu önceki koronavirüslerin her ikisinden de bilgileri kullanabiliriz. Genel olarak, bu koronavirüslerin yüzeyler ve kuru ortamlar üzerindeki dayanıksızlığı nedeniyle, ortam sıcaklıklarında günler veya haftalar içinde gönderilen ürün veya ambalajlardan yayılma riski çok düşüktür. Koronavirüslerin genellikle en sık solunum damlacıkları ile yayıldığı düşünülmektedir. Şu anda ithal mallarla ilişkili COVID-19 iletimini destekleyecek hiçbir kanıt yoktur.

Çin'deyseniz veya Çin'e yakın zamanda seyahat eden biri ile temas etti iseniz ve ateş, öksürük veya nefes almada zorluk çekiyorsanız, 14 gün içinde

 • Derhal tıbbi yardım alın. Bir doktora veya acil servise başvurmadan önce arayın ve son seyahatiniz ve semptomlarınız hakkında bilgi verin.
 • Başkalarıyla temastan kaçının.
 • Hastaken seyahat etmeyin.
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille veya kolunuzla (ellerinizle değil) örtün.
 • Virüsün başkalarına yayılmasını önlemek için elleri en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su mevcut değilse, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

COVID-19 ve Hayvanlar: Çin'den ithal edilen hayvan veya hayvan ürünleri ne olacak?

Çin'den ithal edilen hayvanların veya hayvansal ürünlerin COVID-19 yayılması için bir risk oluşturduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur. Bu hızla gelişen bir durumdur ve bilgiler kullanıma sunuldukça güncellenecektir.

Evcil hayvanlar veya diğer hayvanlar ve COVID-19 hakkında endişelenmeli miyim?

Bu virüs bir hayvan kaynağından ortaya çıkmış gibi görünse de, şimdi insandan insana yayılıyor. Çin'e seyahat eden insanların hem canlı hem de ölü hayvanlardan uzak durmalarını önerilir. Bununla birlikte günümüzde Çin'e seyahat durma noktasına gelmiştir.

Not: Ateş, çok genç, yaşlı, bağışıklık sistemi baskılanmış veya ateş düşürücü ilaçlar alan bazı hastalarda bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda hastaların test edilmesine rehberlik etmek için klinik karar kullanılmalıdır.

Pnömoni (zatürre) aşısı ile, COVID-19'un nenden olduğu akciğer hasarından korunabilir miyim?

Korona virüs tamamen yeni bir virüs ve bağışıklık sistemimiz bununla daha önce karşılaşmadı. Bu nedenle bu virüse karşı aşırı bağışıklık tepkisi oluşuyor ve akciğere çok sayıda savaşçı hücre gönderiliyor. Yani durumu kritik olan ve yaşamını kaybeden birçok hastada sorun bakteriyel enfeksiyonlar değil, akciğerin kendi bağışıklık sistemimiz tarafından istila edilmesidir. Ayrıca vakaların ortanca yaşı 51'dir; yani vakaların yarısı 50 yaş altı. Bu nedenle mevcut pnömoni aşılarının bu tür yeni viral salgınlara bağlı akciğer hasarından korumayacağı veya faydasının minimal olacağı düşünülmektedir.

COVID-19 nasıl tedavi edilir?

Dünya genelinde aşı çalışmalarında öncü kuruluşlardan Pasteur Enstitüsü, "koruyucu" koronavirüs aşısının geliştirilmesinin 2 yılı bulacağını bildirdi. Bununla birlikte COVID-19'a bağlı enfeksiyonun "tedavisi" için şimdiye kadar spesifik / virüse özgü bir ilaç geliştirilmemiştir. Hafif koronavirüs vakaları semptomatik (şikayete ve belirtilere yönelik) tedavi edilir. Pnömoni vakalarında ise hastaneye yatırma, geniş antimikrobiyal tedavi, oksijen desteği uygulanmaktadır. Kortikosteroidlerden, başka durumlar için çok gerekli değilse, kaçınılmaktadır.

Tedavi arayışları

 • 31 Ocak 2020'de NEJM adlı tıp dergisinde, Çin'den gelen bir ABD vatandaşında COVID-19 saptandığı, buna bağlı ateş ve pnömoni geliştiği ve uygulanan remdesivir tedavisi ile hastanın sağlığına kavuştuğu yayımlandı.
 • 2 Şubat 2020'de Çin Hastalık Kontrol Merkezi, remdesivir ve ritonavir adlı HIV tedavisinde denenen fakat henüz onaylı olmayan anti-viral ilaçları COVID-19 hastalarında denemeye başladığını duyurdu.
 • 2 Şubat 2020'de, Tayland Sağlık Bakanlığı, 71 yaşında corona virüs tanısı almış hastayı antiviral ilaç kokteyli ile başarılya tedavi ettiklerini açıkladı. Açıklamada, influenza ilacı olarak bilinen oseltamivir ile HIV ilaçları lopinavir and ritonavir birlikte kullanılmış ve hastada tam iyileşme bildirilmiştir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

1. Live: Construction of Wuhan prefab hospitals close to completion
cgtn.com - 02 Feb 2020

2. 2019 Novel Coronavirus - Frequently Asked Questions and Answers.
cdc.com

3. First Case of 2019 Novel Coronavirus in the United States.
NEJM, 31 Jan 2020
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.