• Yaşlı yetişkinler ve başka sağlık sorunlarına sahip insanlar, yeni koronavirüse COVID-19 hastalığının ciddi seyretmesi için en fazla risk altında olanlardır, ancak yeni veriler genç yetişkinlerin de ciddi hastalık riski taşıdıklarını göstermektedir.
  • Fransa'da, yoğun bakımdaki COVID-19 hastalarının % 50'si 60 yaşın altında.
  • Dünya Sağlık Örgütü'ne göre COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 14'ü ciddi, %6'sı ise kritik vakalardır.
ciddiyetine gore covid 19 asamalari hafif orta şiddetli kritik ağır koronavirüs

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) verisine göre, yeni koronavirüs hastalığı COVID-19 tanısı alan yaklaşık 2.500 hastanın % 29'u, 20 ila 44 yaşındaydı (kaynak 1).

Hastaneye yatırılan COVID-19'lu 500 hastadan oluşan başka bir grubun, yaklaşık %20.8'i 20-44 yaş arasında ve % 18'i 45-54 yaş arasındaydı.

covid 19 her yastan insani etkileyebilir

Yoğun bakım ünitesindeki hastaların yaklaşık yüzde 12'si 45 yaşın altındaydı. Bu kişilerin çok azı öldü.

CNN raporlarına göre, Fransız sağlık yetkilisi Jérôme Salomon, ülkenin yoğun bakımdaki COVID-19 hastalarının yüzde 50'sinden fazlasının 60 yaşın altında olduğunu açıkladı (kaynak 2). Bu grup için yaş aralığını belirtmedi.

Gençler de COVID-19 riski altında

COVID-19 ile yoğun bakım ünitesine kabul edilen genç bir yetişkin, Washington'daki 40 yaşında bir acil servis doktorudur.

Şimdiye kadar, çoğunlukla yaşlılarda ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde "ciddi" COVID-19 vakaları görüyorduk; ama ciddi vakaların daha erken yaşlara kayması yönünde bazı Batı ülkelerinde bir eğilim var. The Independent'ta 15 Mart'ta yayınlanan bir haberde, İtalya'da yaşanan ölümlerin %90'dan fazlası 60 yaş sonrası olsa da, son günlerde hastalığın 40'lı yaşlardakilerde yaygınlaştığı duyuruldu (kaynak 3).

COVID-19 için artık biliyoruz ki mutlak bir yaş sınır yoktur

Eğer gençler diyabet, böbrek yetmezliği veya kalp yetmezliği gibi başka sağlık sorunları taşımıyorlarsa, COVID-19'a yakalanıp yoğun bakıma girseler bile, toparlama ihtimalleri daha fazla. Bununla birlikte yoğun bakım süreci elbette zorlu.

Çin'de, COVID-19'dan ölüm oranı 60 yaşın üzerindeki insanlar için en yüksekti ve 80 yaş ve üstü kişilerde yüzde 14,8'e ulaştı. Benzer bir eğilim İtalya'da da mevcut. Ancak bu, genç yaş grubunda olanlar için risk olmadığı anlamına gelmez.

Benzer bir durum, influenza (mevsimsel grip) için de geçerlidir; ABD'de geçtiğimiz yıl influenzaya bağlı 18 - 49 yaş grubunda 2.450 ölüm bildirildi. Bununla birlikte, ABD'de COVID-19'a bağlı ilk ölümün meydana geldiği 2 Mart'tan bu yana COVID-19 ilişkili 582 ölüm meydana geldi.

Dünya sağlık Örgütü, 24 Mart'ta yaptığı bir açıklamada, ABD'nin, koronavirüs salgınının yeni merkezi olabileceğini ifade etti.

Sosyal mesafe her yaş için önemlidir

Bilim insanları daha fazla veri topladıkça, farklı yaşlar ve gruplar için COVID-19'un risklerini daha iyi anlıyorlar.

Bununla birlikte, bazı gençlerin neden daha ciddi hastalıklara sahip olduğunu anlamak için hasta klinik takiplerinin detaylı analizlerine ihtiyacımız var. Dünya geneli vaka sayısı artıkça ve zaman geçtikçe, bu konuda ileri yorum yapmak daha kolay olacak.

COVID-19'u ciddi seyreden gençler için bir açıklama, bu kişilerin teşhis edilmemiş ek sağlık sorunları olması olabilir.

covid 19 ek hastaliga gore olum oranlari

Sonuç olarak, genç yetişkinler de COVID-19'a yakalanma ve bir kısmı bu hastalığı ciddi bir şekilde yaşama riskine sahiptir.

Gençler, hem kendinizi hem de kendinizden çok daha savunması olan büyüklerinizi korumak için sosyal mesafeyi arttırma ve düzenli el yıkama gibi tedbirleri alın! Herkes hastalığa yakalanma riski taşıdığını düşünmelidir. Herkes aynı zamanda asemptomatik (hiçbir belirti vermeden) ve bilmeden hastalığa yakalanma riski taşıdığını da düşünmelidir. Unutmayın; yeni koronavirüs, belirtiler başlamadan önce ve hastalığın ilk haftasında EN BULAŞICIDIR.

Yazımızı, Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca'nın 23 Mart tarihli tweeti bitirelim:

*

- İlgili konu: Koronavirüs hakkında 28 yanlış ve doğruları

*