ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Melanom (cilt kanseri) - Deri kanserlerinin nasıl metastaz yaptığı keşfedildi

Deri kanserlerinin nasıl metastaz yaptığı keşfedildi

Deri kanserlerinin nasıl metastaz yaptığı keşfedildi
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
03.02.2019

Deri kanserlerinin metastaz kabiliyeti bir süredir araştırılan konulardan biridir. Bu bağlamda Şubat 2019'da Cell dergisinde yayımlanan çalışmada, deri kanseri hücrelerinin metastaz yapmasını sağlayan biyolojik mekanizma keşfedildi. Bu durum, yeni nesil anti-metastaz tedavilerin geliştirilmesini sağlayabilir.

Araştırma, Londra`da bulunan Kings Koleji ve Queen Mary Üniversitesi`nde gerçekleştirildi. Araştırmada, malign melanom hastalarından alınan tümör örnekleri ve melanom fare kanser modelleri kullanıldı.

Araştırma sonuçlarına göre,

• Agresif deri kanseri türü olan malign melanom hücrelerinin metastaz kabiliyetinin büyük oranda Myozin 2 proteinine bağlı olduğu tespit edildi. Miyozin 2 proteini hücre hareketinde görev almaktadır. Bu proteinin aktivitesinin artması kanser hücrelerinin daha hareketli olmasini ve diğer dokulara hızlıca yayılmasını sağlmaktadır. Aynı zamanda, miyozin 2 proteinini birtakım moleküllerin salınmasını sağlayarak, bağışıklık sistemini etkilediği görüldü. Bu moleküller makrofajları tümöre yardımcı olacak şekilde programlamaktadır. Bu moleküllerin bir diğer etkisi ise, kan damarlarının yapısını değiştirerek kanser hücrelerinin farklı doku ve organlara göç etmesini sağlamasıdır.

• İleri analizlerde interlokin 1A'nın bu moleküller arasında en önemlisi olduğu görüldü.

• Myozin 2 proteini bloke edildiğinde fare modellerinde ve insan melanom dokularında interlökin 1A salınımının durdurulduğu görüldü.

Şeklin açıklaması: Melanom hücrelerindeki myosin 2'nin bölgesel aktivasyonu, tümörün immün mikroçevresiyle çapraz etkileşim ile tümör progresyonunu (ilerlemesini) sağlar.

Peki bu çalışma bize ne ifade ediyor?

• Deri kanseri invaziv/metastaz yapabilir karakter kazanmasını sağlayan biyolojik mekanizma keşfedildi. Myozin 2 proteininin bu aşama önemli rol oynadığı görüldü.

• Myozin 2 inhibitörlerinin diğer kanser ilaçları ile kombinasyonlu kullanımı düşünülmektedir. İnterlökin 1A inhibitörleri ile myozin 2 inhibitörleri kombinasyonu kansere karşı etkili bir tedavi sunabilir. Yakın gelecekte klinik çalışmalar planlanmaktadır.

Melanom cerrahisi sonrası, geride az da olsa hücre kalma ihtimali vardır. Bu çalışma, geride kalan hücrelerin yayılmasını önleyecek tedavilerin geliştirilmesini sağlayabilir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Mirella Georgouli ve ark.
Regional Activation of Myosin II in Cancer Cells Drives Tumor Progression via a Secretory Cross-Talk with the Immune Microenvironment.
Cell, 31 January 2019.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.