ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), İlaç ve Kozmetik Yasasını (FD&C Yasası) ihlal ederek depresyon ve diğer ruh sağlığı bozukluklarını tedavi etmesi amacıyla diyet takviyesi satışı yapan 10 şirkete uyarıda bulundu. Bu şirketler arasında Enlifta LLC; Lifted Naturals; Mountain Peak Nutritionals; SANA Group LLC.; Wholesome Wellness; Dr. Garber’s Natural Solutions; ProHealth Inc.; Blossom Nature LLC; FDC Nutrition Inc.; and Silver Star Brands, Inc. yer alıyor.

Bu takviyeler depresyonu ve ruh sağlığı bozukluklarını tedavi etmesi amacıyla pazarlanıyor. Ancak bunlar tüketicilere potansiyel zarar verebilecek, ilaç olarak onaylanmamış ürünlerdir. Pandemi döneminde insanlar depresyona daha meyilli hale gelmiş olabilirler (bakınız kanser hastasının koronavirüs pandemisinde psikolojik düşmanları). FDA Gıda Güvenliği ve Uygulamalı Beslenme Merkezi'ndeki Beslenme Takviyesi Programları Ofisi Direktörü Steven Tave, insanları yasadışı takviyelerden korumak için harekete geçtiklerini belirtti.

FD&C Yasası uyarınca hastalığı iyileştirmeyi, tedavi etmeyi veya hafifletmeyi amaçlayan ürünler diyet takviyesi adı altında etiketlenmiş olsalar bile ilaç grubunda yer alır. Bu nedenle ilaçlar için geçerli olan gerekliliklere tabiidir. FDA tarafından onaylanan ilaçların aksine bu ilaçların uygun dozajın ne olabileceği, kullanım amacı için uygun olup olmadığı, diğer ilaçlarla etkileşime girip girmediği ve yan etkileri değerlendirilmemiştir.

Tüketiciler genel olarak hastalıkları önleme, hafifletme veya iyileştirme amacıyla satılan ürünlere karşı dikkatli olmalıdırlar. FDA herhangi bir diyet takviyesi ve ilacı kullanmadan once doktor, eczacı veya diğer sağlık uzmanlarından destek almanızı tavsiye eder. Bazı takviyeler ilaçlarla veya diğer takviyelerle etkileşime girebilir. Ayrıca iddialar kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa muhtemelen öyledir. Tüketici bir ürünün bir reaksiyona veya hastalığa neden olabileceğini düşünürse derhal bırakmalı ve doktoru ile iletişime geçmelidir.

FDA söz konusu şirketlerin neden yasayı ihmal etmediklerini düşündüklerine dair savunmaları bildirmelerini talep etti. İhmallerin derhal düzeltilmemesi ürünlere el konulması gibi yasal işlemlerle sonuçlanabilir.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı bünyesinde bir kurum olan FDA, insan ve hayvanlar için kullanılan ilaçların, aşıların, diğer biyolojik ürünlerin ve tıbbi cihazların güvenliğini etkinliğini temin ederek halk sağlığını korur. Ayrıca gıdaların, kozmetiklerin, diyet takviyelerinin, elektronik radyasyon yayan ürünlerin ve tütün ürünlerinin düzenlenmesinden de sorumludur.